המעסיקים אופטימיים: צפי ליציבות בקצב גיוס העובדים בישראל

על פי תחזית התעסוקה שנערכה על ידי חברת ההשמה Manpower לרבעון הרביעי (אוקטובר עד דצמבר) של 2015, צופים המעסיקים יציבות בקצב גיוס העובדים בישראל ■ כ- 13% מן הנשאלים אמרו כי יגייסו עוד עובדים, פרט לענף הבנייה

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מסקר שערכה חברת ההשמה Manpower עולה כי המעסיקים בישראל אופטימיים ומפגינים ביטחון בחוסן הסביבה העסקית כשהם מצהירים על כוונותיהם להמשיך בגיוסי עובדים בכל התחומים. הענף היחיד בו מתגלה פסימיות הוא ענף הבנייה, שם נרשמה ירידה בכוונות הגיוס ברבעון הקרוב.

הסקר שמבוסס על מדגם בן 752 מעסיקים בישראל, מהמגזרים הפרטי והציבורי, עולה כי קצב גיוס העובדים בישראל צפוי לשמור על יציבות גם במהלך שלושת החודשים האחרונים של השנה.

מהסקר עולה כי כ-80% מהמעסיקים לא מתכוונים לבצע שינויים במספר העובדים, מה שמעיד על יציבות האקלים העסקי. 13% מהמעסיקים אמרו שהם צופים עלייה במצבת כוח האדם, 2% ענו אינם יודעים ורק 5% אמרו שיפחיתו את מספר העובדים.

המגזרים שמדווחים על תכניות גיוס לרבעון הקרוב, הם המסחר הסיטונאי והקמעוני, תחום החשמל, הגז והמים שייתכן שיתחילו לגייס עובדים סביב הפעילות הצפויה בתחום זה. לעומתם, נחזית היחלשות בתחום הבנייה, במקומות בהם שיעור המפטרים עולה על שיעור המגייסים.

בסקר ניתן גם לזהות מגמת התחזקות בכוונות הגיוס במחצית השנייה של השנה, לעומת המחצית הראשונה, שנדרשה בה תקופת התאוששות והתארגנות לאחר המלחמה של הקיץ שעבר. העלייה בגיוסים חלה גם בקרב עסקים קטנים וזעירים.

איפה מתכוונים להעסיק יותר?

כל המעסיקים בששת האזורים הנסקרים (ירושלים, מרכז, חיפה, צפון, דרום, תל אביב), דיווחו על כוונות להעלאת מצבת העובדים ברבעון הרביעי אך באזורי הצפון ותל אביב מדווחים על תחזית העסקה גבוהה - 15% ו-14% גידול נטו בהתאמה. המעסיקים במרכז צופים המשך גידול יציב במספר המועסקים עם מעל 11%. באזורי ירושלים וחיפה התחזיות היו זהירות ודיווחו על 9%. התחזית החלשה ביותר דווחה באזור הדרום, של 7% גידול נטו.

בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, המעסיקים בצפון מדווחים על הגידול הבולט ביותר, של 7%, בשעה שבחיפה ובתל אביב מדווח גידול של 3% בלבד.

באופן לא מפתיע הארגונים הגדולים, מדווחים על כוונות גידול של 18% במצבת כח האדם. מעסיקים בינוניים מדווחים על 8%, עסקים קטנים על 11% ובעסקים זעירים מדובר בתשקיף של 4% נטו גידול.

עובדי היי טק
עובדי היי טק בישראלצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker