פורום המכללות הטכנולוגיות: פתיחת שנת הלימודים מסתבכת, דורשים רשת ביטחון

לטענת המכללות הטכנולוגיות, המדינה חוסמת את הגדלת כמות המדופלמים בניגוד לאינטרס הציבורי שהיא עצמה הגדירה

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

פורום המכללות הטכנולוגיות פנה לח"כ אלי אללוף מסיעת כולנו, ראש ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בבקשה לכנס את הוועדה בראשותו בכדי לאפשר את פתיחת השנה למכללות הטכנולוגיות שמסתבכת, לטענתם. על המכתב חתומים ד"ר יוכבד פנחסי אדיב, יו"ר פורום המכללות הטכנולוגיות ומנהלת מכללת הנדסאים באריאל ויעקב דור, מרכז פורום המכללות הטכנולוגיות והמשנה למנכ"ל מכללה טכנולוגית באר שבע.

פורום המכללות הטכנולוגיות טוען כי פתיחת שנת הלימודים באוקטובר 2015 מסתבכת בשל קשיים ביישום ההסכם שחתמו עם הממשלה באוקטובר 2013 ובשל עיכוב בהעברות תקציבים.

ח"כ אלי אלאלוףצילום: אילן אסייג

בסיכום תקציבי ומבני שנחתם באוקטובר 2013 סוכם בין הממשלה, המכללות ואיחוד הסטודנטים, על מתווה רב שנתי לתחום ההשכלה הטכנולוגית שבמסגרתו הסכימו המכללות להחיל על עצמם מודל דיפלום שדורש מהן תפוקות הכשרה רבות יותר והגעה תוך שנתיים מ-35% ממוצע דיפלום ארצי ל-71%.

נוסף על כך, כחלק מההסכם, סוכם על הקמת צוות לבחינת התאמת היבטים פדגוגיים במערכת בהשתתפות משרד הכלכלה, משרד האוצר, התאחדות הסטודנטים והמכללות הטכנולוגיות.

עוד סוכם ונקבע מועד להגשת המלצות ולוחות זמנים לקידום הנושא למועצת ההנדסאים ולשר הכלכלה- 15 בדצמבר 2013-מועד שפקע.

כיום, שנתיים אחרי החתימה על ההסכם, מודל הדיפלום הוחל ועדיין אין התאמות פדגוגיות שיאפשרו להגדיל אחוזי דיפלום. כמו כן, המכללות טוענות כי לא פוצו בגין עיכוב העברות התקציבים.המכללות דורשות על כך החלטה על תקציב חירום מיידי והארכת רשת ביטחון של 90% מהמסגרת התקציבית עד לסיום הסדרה החדשה של ההשכלה הטכנולוגית. לטענת המכללות, חלה עלייה באחוז הדיפלום אך אין נתונים על ערך העלייה.

המכללות הטכנולוגיות מתקשות לפתוח את שנת הלימודים ואף מזהירות כן ישנו חשש לסגירת מכללות.

מפורום המכללות נמסר כי: "בהתנהלותה המדינה חוסמת הגדלת כמות המדופלמים, שהוא אינטרס ציבורי שהמדינה הגדירה. משכך עולה שאלה קשה- האם הפקידות המקצועית במשרדי האוצר והכלכלה פועלת דה פקטו לסגירתן של המכללות הטכנולוגיות?”

ח"כ אלאלוף אמר כי "הוא פועל בשבועות האחרונים בתאום עם השרים הרלוונטיים על מנת לפתור את משבר המכללות ולאפשר פתיחת שנת לימודים. בנוסף מתכוון ח״כ אלאלוף להניח יחד עם חה״כ יפעת שאשא ביטון וחברי כנסת נוספים הצעת חוק שתשנה את מעמדו של החינוך הטכנולוגי ותהפוך אותו לזרוע מרכזית בהכשרת דור העתיד המקצועי של שוק העבודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker