איום השביתה של העובדים השתלם: הרפורמה בבתי המשפט תידחה

ועד עובדי בתי המשפט שכר במסגרת מאבקו את שירותיו של הממונה על השכר באוצר לשעבר, אילן לוין, שעלות העסקתו הגיעה עד כה ל-120 אלף שקל

חיים ביאור

הרפורמה בבתי המשפט, שנועדה להפחית את העומס הרב הקיים במערכת זו ולהקל על עבודת השופטים, תידחה לפחות לכמה חודשים, בעקבות האיום של עובדי המערכת לפתוח בשביתה.

איום השביתה הוסר בעקבות התערבותו של בית הדין הארצי לעבודה בראשות נשיאו יגאל פליטמן, לאחר שהמדינה עתרה לבית הדין בבקשה שיוציא צו מניעה נגד ההסתדרות ויורה לה להימנע מהשביתה בבתי המשפט.

בית המשפט המחוזי בתל אביבצילום: אילן אסייג

כבר בפתח הדיון הציע השופט פליטמן כי "בשלב זה" לא תיושם ההחלטה האסטרטגית (הרפורמה – ח"ב) שהיתה העילה להכרזת ההסתדרות על סכסוך עבודה ביוני 2015, והעבודה בבתי המשפט תתנהל כסדרה בלא שביתה. הנהלת בתי המשפט, משרד האוצר, ההסתדרות וועד עובדי בתי המשפט הסכימו להצעה.

לפי הצעת השופט פליטמן שקיבלה תוקף של פסק דין, נציגי העובדים והנהלת בתי המשפט ינהלו ביניהם משא ומתן אינטנסיבי, בשיתוף אגף הממונה על השכר במשרד האוצר, כדי לנסות "תוך פרק זמן קצוב" להגיע להסכם ביניהם. עוד הוא הציע שהמדינה תתחייב להמציא להסתדרות ולוועד העובדים את הנתונים הכלכליים הדרושים להם בהקשר לתוכנית האסטרטגית.

באת כוח ההסתדרות, עו"ד איריס ורדי, טענה בדיון כי המדינה לא ניהלה עם ההסתדרות או הוועד דיון על הרפורמה, אלא למראית עין בלבד. "מצד שני, ההנהלה מתקדמת ברפורמה, שיהיו לה השלכות מרחיקות לכת על העובדים". לדבריה, המדינה תיכננה לקיים את כנס ההשקה לרפורמה חרף היעדרן של הסכמות עם העובדים. לטענתה, הנהלת בתי המשפט מפעילה רפורמה זוחלת "ומנסה להציב אותנו מול עובדה מוגמרת".

יו"ר הוועד הארצי של עובדי בתי המשפט, דני חסון, גילה שהוועד שכר במסגרת מאבקו את שירותיו של הממונה על השכר באוצר לשעבר, אילן לוין, שעלות העסקתו הגיעה עד כה ל-120 אלף שקל. לטענתו, שכרם הממוצע של עובדי בתי המשפט נשחק ב-30% לעומת שכרם הממוצע של יתר העובדים במגזר הציבורי.

בא כוח המדינה, עו"ד דורון יפת, התייחס לדרישתם של עובדי המינהל בבתי המשפט לקבל גמול כספי משמעותי בתמורה להסכמתם ליישום הרפורמה, ואולם לדבריו, הסכם המסגרת לעובדי המגזר הציבורי שעתיד להיחתם בים ההסתדרות לבין משרד האוצר, הוא אשר יתן מענה בכל הקשור לתוספות שכר לעובדי בתי המשפט. "אם כל קבוצת לחץ תבוא עם דרישות שכר, זה ירוקן מתוכן את הסכם המסגרת", הוא הזהיר.

הרפורמה נועדה לייעל את ההליכים שמנהלים המתדיינים בבתי המשפט ולקצרם, על ידי קידום פתרון של פשרה בין תובעים לנתבעים מחוץ לאולמות הדיונים. במקרה שלא מושג פתרון, הצדדים המתדיינים יבואו מוכנים יותר מבחינה מקצועית לאולמות השופטים.

עוד קובעת הרפורמה שכתבי תביעה ותצהירים יוגבלו מראש באורכם והליכי הדיון בתביעה רגילה יהיו דומים מאוד לסדר הדין המהיר כיום. גורמים משפטיים מעריכים שעלות הרפורמה כ-2 מיליארד שקל.

עובדי בתי המשפט אינם היחידים שעוצרים רפורמה בשירות המדינה במטרה לקבל גמול כספי בגין שינויים משמעותיים בסדרי עבודתם. הם לקחו כדוגמא את עובדי מס הכנסה שדרשו וקיבלו מענק בסך 17 אלף שקל עבור בשל רפורמה שנועדה לייעל את גביית המיסים, עליה החליט האוצר ואשר כבר נתנה את אותותיה בחודשים האחרונים בעלייה בגבייה. גם עובדי לשכת רישום מקרקעין (הטאבו) במשרד המשפטים, עובדי רשות מקרקעי ישראל ועובדי שירות התעסוקה זכו למענקים נאים בשל שינויים ארגוניים, מיחשוביים או מבניים, לאחר שאיימו בשביתה, או לאחר שכבר החלו בשיבושי עבודה, באישור ההסתדרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker