בוטלה השביתה בבתי המשפט ביום ראשון

(עדכון) הצדדים הסכימו על קיום משא ומתן אינטנסיבי על דרישות ועד העובדים לחתימה על הסכם עבודה קיבוצי חדש - ותשלום גמול כספי '"משמעותי" לעובדים בגין הרפורמה

חיים ביאור

השביתה בבתי המשפט, בכל הערכאות, שתוכננה להתחיל ביום ראשון הקרוב, בוטלה בהתערבות בית הדין הארצי לעבודה בראשות נשיאו, השופט יגאל פליטמן.

ועד העובדים המינהליים בבתי המשפט, בראשות דני חסון, הנהלת בתי המשפט, ההסתדרות ואגף הממונה על השכר במשרד האוצר הסכימו להצעת השופט פליטמן ולפיה יידחה ישום הרפורמה בבתי המשפט - ובתקופה הקרובה יתנהל משא ומתן אינטנסיבי על דרישות ועד העובדים לחתימה על הסכם עבודה קיבוצי חדש ותשלום גמול כספי '"משמעותי" לעובדים בגין הרפורמה.

בית המשפט המחוזי בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

השביתה היתה אמורה לכלול את 2,100 העובדים המינהליים ו-700 הקלדניות בבתי המשפט בבתי המשפט העליון, המחוזיים, השלום, בתי המשפט לענייני משפחה ולענייני תעבורה ואת בתי הדין לעבודה.

לטענת העובדים, לא נענתה דרישתם לקבל "גמול כספי משמעותי" תמורת הסכמתם לשינויים הצפויים בשל הרפורמה בבתי המשפט. "הסכם העבודה הקיבוצי הקיים בבתי המשפט לא עודכן מאז נחתם ההסכם הקודם ב-2010", אמר אתמול (ה') דני חסון. לטענתו, יש "להתאים" את ההסכם לרפורמה המתוכננת לבתי המשפט, שמטרתה להקל את מלאכתם של השופטים. הרפורמה, המדאיגה את הוועד, נועדה להביא לייעול ההליכים שמנהלים המתדיינים בבתי המשפט ולקיצורם, על ידי קידום פשרות בין התובעים לנתבעים שיושגו מחוץ לאולמות הדיונים.

על פי הרפורמה, במקרה שהפשרות אינן מקרבות בין הצדדים ולא מושג פתרון, שני הצדדים המתדיינים יבואו מוכנים יותר, מקצועית, לאולמות השופטים. עוד קובעת הרפורמה שכתבי תביעה ותצהירים יוגבלו מראש באורכם. הליכי הדיון בתביעה רגילה יהיו דומים מאוד לדרך הדין המהיר כיום.

יו"ר הוועד חסון טען כי נציגי ההנהלה של בתי המשפט לא נפגשו עם הוועד כדי לסכם מהו הגמול שיקבלו העובדים בגין השינויים הצפויים. "כבר למעלה משנתיים נמשכים הדיונים עם הנהלת בתי המשפט בנוגע לרפורמה הזו, שעלותה מעל שני מיליארד שקל. גילינו אחריות ואיפוק ולא נקטנו שיבושים או שביתות, אבל לא סופרים אותנו, כנראה. לא נוכל להמשיך לשבת בשקט. מערכת בתי המשפט היא כיום העמוסה ביותר במדינה ויש לתגמל את העובדים בהתאם", הוא אמר.

בית משפט השלום בנצרתצילום: גיל אליהו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker