ביה"ד הארצי לעבודה: רשויות מקומיות לא יכולות להעסיק עובדים בחוזים אישיים ללא הסכמת ההסתדרות

השופטים דחו את ערעור עיריית באר שבע וקבעו כי הרשויות לא יוכלו לקלוט עובדים בחוזהים אישיים ללא הסכמת הסתדרות המעו"ף

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

בית הדין הארצי לעבודה בבאר שבע קבע אתמול (ג') כי עיריית באר שבע לא תוכל להעסיק עובדים בחוזים אישיים ללא הסכמת הסתדרות המעו"ף (פקידים) ונציגות עובדי העירייה. כך קבעו נשיא בית הדין השופט יגאל פליטמן והשופטים סיגל דוידוב-מוטולה ומשה טוינה, שדחו את הבערעור שהגישה עיריית באר שבע על פסק דין שניתן בבית הדין האזורי לעבודה בחודש פברואר אשתקד.

ההחלטה, שתהיה לה השלכת רוחב על כלל הרשויות המקומיות בישראל, התקבלה בעקבות העתירה שהגישה ההסתדרות נגד עיריית באר שבע בגין העסקת עובדים בחוזים אישיים, בניגוד לקבוע בחוקת העבודה של עובדי הרשויות המקומיות בישראל. מדובר בכ-100 עובדים שאינם בכירים שמועסקים על ידי העירייה בחוזים אישיים, ללא הסכמת מועצת העובדים בעירייה וההסתדרות.

שופט ביה"ד יגאל פליטמן צילום: תומר אפלבאום

חוקת העבודה של מרכז השלטון המקומי קובעת מפורשות כי קליטת עובדים ברשויות מקומיות באמצעות חוזים אישיים תיעשה בהסכמה של הארגון היציג, ורק במקרים בהם לא התקבלה הסכמה, יוכלו הצדדים לפנות למנגנון ישוב חילוקי דעות. במקרה של עיריית באר שבע, עובדים הועסקו בחוזה אישי ללא ידיעת הסתדרות המעו"ף ונציגות העובדים וללא הסכמתן.

יו"ר הסתדרות המעו"ף, ארנון בר-דוד, אמר בעקבות פסק הדין: "בית הדין הארצי לעבודה נתן פסיקה תקדימית שעושה רפורמה במצב הקיים שבו רשויות מקומיות מעסיקות אנשים עם חוזים אישיים ללא התייעצות עם ההסתדרות. אחרי פסק הדין הזה, הרשויוית המקומיות לא יוכלו לקלוט עובדים בחוזים אישיים. מבחינתנו, עובד בחוזה אישי לא ייקלט בכלל, אלא רק במקרים מיוחדים ובתיאום עם ההסתדרות, ובכל מקרה תוך כדי פיקוח ומכסה סבירה לכל רשות מקומית. פסק הדין הוא תקדימי וקיבל את עמדת ההסתדרות שמתנגדת לתופעת העסקת עובדים בחוזים אישיים ברשויות המקומיות".

יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב, מאיר בביוף אמר בתגובה: "הצלחנו למנוע כל פשרה שמשמעותה המשך העסקת עובדים בחוזים אישיים. הבשורה בנושא התחילה אמנם בבאר שבע אבל היא תשפיע על כל המדינה. אם עד היום ראשי ערים יכלו להתעלם מחוקת העבודה, עתה הם מבינים כי הם אינם יכולים לעשות דברים כאוות נפשם".

בשנת 2013 הועסקו בשירות המדינה כ-8,500 עובדים בחוזים אישיים שהיוו כ-13% מכלל המועסקים בשירות המדינה. שכר המועסקים בחוזים אישיים קיבלו שכר גבוה ב-30%-35% לעומת שכר העובדים המועסקים במסגרת ההסכמים הקיבוציים ומאוגדים בהסתדרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker