עובדי בתי המשפט החליטו על שביתה כללית מיום ראשון; "יש רפורמה ולא סופרים אותנו"

בתי המשפט, בכל הערכאות, ישבתו החל מיום ראשון לאחר שלטענתם לא נענתה דרישתם לקבל "גמול כספי משמעותי" תמורת הסכמתם לשינויים בסדרי העבודה הצפויים במסגרת הרפורמה בבתי המשפט

חיים ביאור

עובדי בתי המשפט החליטו שלא לאפשר את פתיחת בתי המשפט, בכל הערכאות, החל מיום ראשון, לאחר שלטענתם לא נענתה דרישתם לקבל "גמול כספי משמעותי" תמורת הסכמתם לשינויים בסדרי העבודה הצפויים במסגרת הרפורמה בבתי המשפט.

עובדי בתי המשפט דורשים לעדכן את הסכם השכר הקיבוצי שנחתם ב-2010 עם הוועד המייצג אותם ועם ההסתדרות, וזאת לנוכח הרפורמה המתוכננת לבתי המשפט, שמטרתה להקל את מלאכתם של השופטים. הרפורמה, המדאיגה את הוועד, נועדה להביא לייעול ההליכים שמנהלים המתדיינים בבתי המשפט ולקיצורם, על ידי קידום פשרות בין התובעים לנתבעים שיושגו מחוץ לאולמות הדיונים.

גם הם יחוייבו בדיווח. מינוי שופטים בבית הנשיא
גם הם יחוייבו בדיווח. מינוי שופטים בבית הנשיאצילום: אוליבייה פיטוסי

על פי הרפורמה, במקרה שהפשרות אינן מקרבות בין הצדדים ולא מושג פתרון, שני הצדדים המתדיינים יבואו מוכנים יותר, מקצועית, לאולמות השופטים. עוד קובעת הרפורמה שכתבי תביעה ותצהירים יוגבלו מראש באורכם, הליכי הדיון בתביעה רגילה יהיו דומים מאוד לסדר הדין המהיר כיום.

יו"ר הוועד הארצי של עובדי בתי המשפט, דני חסון, אמר היום כי הוא דורש שהשינויים באופן העבודה, יבואו לידי ביטוי בהסכם השכר המעודכן שייחתם. "הבעיה היא שאיש בהנהלת בתי המשפט לא ישב אתנו כדי לסכם מהו הגמול שיקבלו העובדים בגין השינויים הצפויים. כבר למעלה משנתיים נמשכים הדיונים עם הנהלת בתי המשפט בנוגע לרפורמה הזו, שעלותה מעל שני מיליארד שקל. גילינו אחריות ואיפוק ולא נקטנו צעדי מחאה, כמו שיבושים או שביתות, אבל בהיעדר תזוזה במגעים לא נוכל להמשיך לשבת בשקט", הוא אמר.

הודעתו של יו"ר הוועד חסון על השביתה הצפויה, באה כהמשך למכתב שהפיץ סגנו בוועד, אבי הרוש, בקרב חברי הוועד וחלק מעובדי בתי המשפט. שבו הוא מתח ביקורת על ההסתדרות שאינה מגבה, לטענתו, את מאבק העובדים ואף התחייבה, במסגרת הסכם השכר הקיבוצי הקודם שנחתם, לשמור על שקט תעשייתי ולהימנע משביתות במערכת בתי המשפט. מההסתדרות נמסר בתגובה שבניגוד לטענות של הוועד כלפיה, היא תומכת במאבק העובדים.

הוועדה לבחירת שופטים, היום בלשכת השרה שקד בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

עוד כתב סגן יו"ר הוועד הרוש כי "שנתיים וחצי לאחר שפג הסכם השכר האחרון, מורחים אותנו בסיפורים. חלה פגיעה קשה בפרמיה של העובדים בהיקף של מאות שקלים לעובד. לדבריו, במגזרים אחרים נחתמים הסכמי שכר, "ואנו נשארנו בלי כלום. איש במשרד האוצר, בהנהלת בתי המשפט ובנציבות שירות המדינה אינו סופר אותנו". הוא קרא במכתבו לעובדי בתי המשפט "להתכונן לאם כל השביתות, כל עוד לא תהיה כרה בכך שמערכת המשפט היא הרשת היחודית והעמוסה ביותר במדינה".

השביתה צפויה להקיף את 2,100 העובדים המינהליים ו-700 הקלדניות בבתי המשפט בבתי המשפט העליון, המחוזיים, השלום, בתי המשפט לענייני משפחה ולענייני תעבורה ואת בתי הדין לעבודה. השופטים עצמם וגם עוזריהם, לא ישבתו, ואולם יהיה קשה עד בלתי אפשרי לקיים משפטים ללא כוח האדם המינהלי, שישבות. הנהלת בתי המשפט עשויה לבקש מבית הדין לעבודה הוצאת צו זמני נגד ההסתדרות שימנע את השביתה, בנימוק ששיש לאפשר את מיצויו של המו"מ בעניין דרישות העובדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker