טלי חרותי-סובר

הפוסט האחרון הניב יבול גדול של פניות שחשף בפניי עולם שלם "מומחים" בעיקר מעולם האקדמיה. כדי לסגור מעגל אזכיר רק שחלק מן הפניות נגע ב"פרופסור" נח הלפרין, איש מוזר מאוד, שמעניק בישראל תארי דוקטור מטעם "אוניברסיטת" יורק, אותה חשפו לאחרונה גיא ליברמן והקולגות. אותו הלפרין הקים בוקר אחד את "איגוד העיתונאים הארצי מהסקטור האקדמי" ומחלק "תעודות עיתונאי" לסטודנטים לתקשורת תמורת דמי חבר. ושותפיו להנהלת האיגוד הם שני עורכי דין, דן שמיר ואסף שמר, שניהם בעלי תואר "דוקטור" מאותה יורק.

הלפרין הוא סוג של קוריוז שכדאי להימנע ממנו. כדאי גם לבדוק בציציות של אנשים שקיבלו דוקטורט תוך שלושה חודשים ומשתמשים בתואר. בעיקר אם הם עורכי דין, אבל יש דברים מטרידים יותר.

אפי רוזנהויזצילום: אמיל סלמן

כזו היא למשל עדותו של עד מומחה ששכרה חברת שופרסל במשפטו של המנכ"ל אפי רוזנהויז מול המדינה, משפט שהתנהל בבית הדין להגבלים עסקיים ודן בטענות על הפרת כללי הגבלים בפרשת קלאב מרקט.

אחד העדים המומחים של שופרסל היה ד"ר עו"ד אהוד רופא. מבט קצר אל אתר האינטרנט של אותו רופא מעלה שלל סופרלטיבים עצמיים: "מוכר בארץ וברחבי העולם כבעל ידע רב בתחומי המחשוב, מערכות מידע ואינטרנט. בזכות ניסיונו המקצועי העשיר ולאור הישגיו הייחודיים בתחומי אלו, צבר מוניטין רב וכיום הוא משמש כאיש סודם של גופים מוסדיים וחברות מסחריות. בין תפקידיו מומחה מטעם בתי המשפט והסנגוריה הציבורית בישראל ובארה"ב, לרבות ייעוץ לעורכי דין וחברות בתחום המחשוב, הסלולאר והאינטרנט".

מרשים אין מה לומר. כל ארגון היה רוצה עד מומחה שכזה. גם ד"ר, גם עורך דין, גם מומחה למחשבים. החקירה הנגדית שנערכה ברשות ההגבלים העסקיים ב-18.11.2012, מציגה תמונה קצת אחרת:

"יש לי דוקטורט באוניברסיטה באוקראינה", מודיע העד המומחה, על אף שבפתיח לחוות דעתו כתב כי יש לו דוקטורט מאוניברסיטת IUBL (international university of business and law) בארה"ב.

"לא מצאנו עדות כל שהיא לקיומה של אוניברסיטה כזו בארצות הברית", מקשה עליו עורכת הדין, "אתה יכול להמציא לנו כתובת או מספר טלפון?"

"עד כמה שאני יודע השלוחה בניו יורק כבר לא קיימת היום", אומר המומחה "האוניברסיטה באוקראינה חיה, קיימת ונושמת".

 "גרת באוקראינה בזמן הלימודים?", מתעניינת עורכת הדין.

 "לא גרתי באוקראינה בזמן הלימודים", עונה המומחה.

"אז אני מבינה שאת התואר הזה עשית בהתכתבות", היא אומרת.

"כן", הוא מאשר, "התואר הוא בהתכתבות".

מילא דוקטורט בהתכתבות, אבל אז מסתברת עובדה נוספת: את לימודי הדוקטורט (בהתכתבות) הוא התחיל לעדותו ב-2007, בזמן שאת התואר הראשון במשפטים קיבל רק ב-2009. העד-המומחה מאשר את העובדות, ולא מבין מה הבעיה. לדבריו, יש לו תואר שני מבר אילן ולכן ניתן לעשות תואר דוקטור במשפטים גם לפני סיום התואר הראשון באותו המקצוע בדיוק.

עכשיו שולפת עורכת הדין אסנת שלזינגר עוד שפן מן הכובע ומציגה את אישור משרד החינוך שקובע בפשטות שלא רק שמשרד החינוך הישראלי אינו מכיר בתעודות  מהאוניברסיטה שמעניקה דוקטורט  בהתכתבות, גם רשויות החינוך האוקראיניות אינן מכירות את הדיפלומות. העד ממשיך להתעקש שהוא מומחה גדול בתחום, שהאוניברסיטה מוכרת וכיוון שאינו עובד ציבור לא חלה עליו כל הנחיה של משרד החינוך, ולכן אין בעיה בשימוש בתואר.

פה, הוא צודק. על פי חוקי מדינת ישראל יכול כל אדם להביא כל תואר שהוא מכל מדינה שהיא וכל מוסד שהוא, ואף להשתמש בו בצמוד לשמו. אם התואר אינו מוכר בארץ, כמו זה של יורק או IUBL הוא לא יוכר לצורך דרגה בשירות הציבורי למשל, ובוודאי לא יוכל לזכות את בעליו באפשרות ללמד או ללמוד במוסדות ישראלים, אבל להשתמש בתואר הוא יכול.

כך, מגיע אדם עם תואר שכזה, למעמד עד מומחה בבתי משפט שונים, וכותב חוות דעת, בתשלום, עבור השופרסל ואפי רוזנהויז. באותה צורה אגב, מזומן "פרופסור" נח הלפרין להרצות בפני עובדי מדינה בקורסים שמעניקים להם גמול השתלמות, לא פחות ולא יותר.

סוף דבר: גם הד"ר בהתכתבות עם התואר הלא מוכר לא סייע לרוזנהויז והרשת, שהורשעו בעבירות על חוק ההגבלים. בית המשפט העליון גם דחה את הערעור ורוזנהויז בדרכו לכלא.

אגב, העד המומחה גם כותב ספרים עבי כרס מאוד, ובתשלום גבוה. זה קורה בהוצאה עצמית. בדף על המחבר בספרו האחרון הנמכר תמורת 870 שקלים, לא פחות, הוא כותב תחת סעיף השכלה: "תואר ד"ר (PHD) במשפטים, התמחות בעבירות מחשב ואינטרנט במדינת קליפורניה". אוקראינה דווקא לא מוזכרת.

תגובת אהוד רופא: "במהלך השנים האחרונות הגשתי מאות חוות דעת לבית המשפט השונים, בנושאי מחשבים, אינטרנט, מערכות מידע וטכנולוגיה. הדוקטורט שלי הוא אכן מהאוניברסיטה האוקראינית IUBL, אבל נבדק ונחתם בנציגות האוניברסיטה בארה"ב וקיבל את אישור מדינת קליפורניה. התואר מוכר בכל מקום בעולם. על-מנת שניתן יהיה ללמוד לתואר שלישי (בכל תחום שהוא) נדרש הסטודנט להציג תואר שני. מכיוון שברשותי תואר שני מאוניברסיטת בר אילן, יכולתי להירשם ולהשלים את התואר, ללא קשר לתואר הראשון שלי במשפטים. מומחיותי היא בתחומים המוזכרים בתגובתי לעיל ומכאן ששאלותייך בכללי אינן רלוונטיות.

"בשנים האחרונות הגשתי עשרות רבות של חוות דעת מקצועיות בתחום המשפט והטכנולוגיה, מטעם בתי המשפט, הסנגוריה הציבורית, לרבות חברות פרטיות בישראל, וכך אמשיך לעשות במסירות ובנאמנות. ספרי יצאו בהוצאה עצמית, כפי שעשו שופטים ואחרים מתחום המשפט, והוא נמצא בספריות בתי המשפט השונים לפי הזמנתם."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker