הרשימה החסויה נחשפת: אלה החברות שמקבלות היתר לעבודה בשבת

את הרשימה מאכלסות בעיקר חברות תעשייה, או חברות שעוסקות בשירותים חיוניים ■ עם זאת, נכללות בה גם קאר טו גו ונספרסו ישראל

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

משרד הכלכלה יפרסם לראשונה את רשימת הארגונים שקיבלו ממנו היתר עבודה בשבת. עד היום היתה הרשימה חסויה, ופורסמה רק לאחר דרישה חוזרת ונשנית של התנועה לחופש המידע, אותה הגיש עו"ד נדב עשהאל, ולה נעתר השר אריה דרעי. זה הואשם בין היתר כי הוא מאפשר את פרסום הרשימה כדי לבייש את מי שעובד בשבת, אך דרעי טען כי הגיעה עת שקיפות, ואין סיבה שלא לפרסם את הרשימה הכוללת כ-400 ארגונים שונים. הרשימה כוללת את שם החברה, תאריך סיום הבקשה (לאחריו תצטרך לבקש שוב) כמה עובדים אושרו לעבודה, כמה כוננים, מהי עילת הייתר ומה היא תת העילה. לדוגמה – צרכים חיוניים לציבור , שירותי טיסה.

כידוע, על פי חוק שעות עבודה ומנוחה, אין להעסיק עובדים בשבת אלא באישור מיוחד. את האישור האוטומטי מקבלים בתי קפה ובתי מלון לדוגמה, אך חברות אחרות ומפעלים נדרשים להגיש בקשה מיוחדת למשרד הכלכלה, להסביר מדוע יש לתת להן אישור,  והמשרד מחליט האם להיעתר  או לא.

על פי הרשימה שתתפרסם החל ממחר באתר משרד הכלכלה קיבלו לא פחות מ-341 חברות אישור עבודה בשבת. להן יש לצרף עוד כ-36 חברות ביטחוניות שלא ניתן לפרסם את שמותיהן. בין החברות ישנם שמות יותר מוכרים וטריוויאלים כמו נמל אשדוד, נמל חיפה, חברת החשמל, רשות שדות התעופה, או נתב"ג הנותנים שירות לציבור, אבל גם מפעלים כמו תרכובות ברום, פריקסלס, פרוטרום, מפעלי ים המלח, כל מפעלי טבע או שיכון ובינוי – מים, שהשבתה שלהן בשבת תיצור נזק לתהליכי העבודה (שם הסעיף עליו קיבלו את ההיתר). גם טבע מדיקל מופיעה שם ליד סעיף תיקון מוצרים רפואיים. 

כל החברות העוסקות בטיסות למיניהן – מאוכל לנוסעים, ועד אלדן בנתב"ג גם הן ברשימה. כמו כן קיבלו אישור מעבדות שונות, חברת תל בר המכבסת עבור בתי חולים, חברות כרטיסי אשראי ותחנות רדיו רבות הפועלות בשבת, כמו גם הטלוויזיה לגווניה.

ברשימה מופיעים גם  מוקדי תיקונים של חברות סלולר, חברות חילוץ רכבים, מוקדים שונים, וגם חברות ההיי-טק – אימפרבה ורדוור, ליד סעיף אבטחת מידע.  אינטל גם היא לא מפסיקה לעבוד בשבת בשל פגיעה בהליכי ייצור. באותה רשימה ניתן גם למצוא גם רשויות מקומיות כמו ראשון לציון, תחת העילה: עבודה עם נוער בסיכון, או מועצה אזורית עמק חפר (מוקד בקרה). כמה שמות קצת פחות טריווייאלים  גם הם שם: קאר טו גו רשומה  ליד סעיף "צרכים חיוניים לציבור, מוקד שירות לטיפול בחילוץ איתור וטיפול ותפעול רכבים" , ומעסיקה שישה עובדים ועוד כונן. נספרסו ישראל קיבלה גם היא  אישור עבודה בשבת, אבל עבור מלונות בלבד.

בנק לאומי קיבל אישור להעסיק 32 איש באבטחת מידע וביטחון. עמותת עלם קיבלה אישור בשל טיפול בנוער בסיכון  וגם, באופן פרדוקסלי – עמותת הלל – אגודה ליוצאים בשאלה, תחת סעיף צרכים חיוניים לציבור.  אוניברסיטת תל אביב גם היא מעסיקה שלושה אנשים לצורך "תהליך עבודה" והסגוריה הציבורית כמו גם משרד המשפטים מעסיקים יחד כמה עשרות אנשים כעובדים וכוננים עבור בטחון הגוף והרכוש, וגם  עבור צרכים חיוניים לציבור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker