משרד הכלכלה הפר זכויות של עשרות מעובדיו במשך שנים

מורים בתחום ההכשרה וההדרכה טוענים כי לא קיבלו את מלוא הזכויות הכספיות המגיעות להם בתלוש השכר - כמו הפרשה לפנסיה,
ימי מחלה וימי הבראה - ונדרשו לספק למשרד חשבונית מס כדי לקבל את שכרם ■ אחד העובדים תבע את המשרד ופוצה ב–100 אלף שקל

חיים ביאור

עשרות עובדים של משרד הכלכלה, המועסקים בתחום ההכשרה וההדרכה המקצועית, טוענים כי לא קיבלו את הזכויות הכספיות המגיעות להם על פי חוק. אחד העובדים כבר תבע את המשרד וקיבל פיצוי, ועובדים נוספים עומדים אף הם להגיש תביעות נגד משרד הכלכלה.

משרד הכלכלה מעסיק מורים בתחום ההכשרה המקצועית במסגרת אגף מיוחד. מורים אלה מכשירים עובדים בלתי־מקצועיים במקצועות נדרשים במשק או עובדים המעוניינים לעשות הסבה לעיסוקים רלוונטיים יותר ולכאלה שהשכר המשולם בהם גבוה יותר.

אוכלוסיות יעד אחרות הם בני נוער שבחרו בלימודים מקצועיים בשיטת החניכות, חיילים לפני שחרור או חיילים משוחררים, אנשים עם מוגבלויות, חד־הוריים, עולים חדשים, מגזר לא יהודי וחרדים.

בני הנרצילום: בני הנר

לדברי המורים, עד ינואר 2014 הם קיבלו תלוש שכר שבו הופיעו סעיפים של שכר ברוטו ותשלום לביטוח הלאומי, ומנגד סעיפים אחרים לא הופיעו בתלוש, אף שהם נדרשים על פי חוק, כמו הפרשה לפנסיה, יומן חופשות, ימי הבראה, צבירת ימי מחלה וקרן פנסיה.

ב–2013 משרד הכלכלה הגיע למסקנה שאי הופעת סעיפים בתלוש השכר נוגדת את החוק. בעקבות זאת פנתה הנהלת המשרד באופן יזום אל מורי ההכשרה המקצועית, בדרישה שמעתה ואילך יתחילו להוציא חשבונית מס, כדי שיוכלו לקבל את שכרם, מהמלך שהיה הופך אותם משכירים לעצמאים או לבעלי מעמד של פרילנס. "המטרה היתה שמשרד הכלכלה לא יצטרך לשלם את הרכיבים שהיו חסרים בתלוש השכר שנופק לנו עד לאותה תקופה", טוענים המורים.

לדברי עו"ד בני הנר, מומחה לדיני עבודה המייצג חלק מהמורים, "כל מי שסירב לדרישה של משרד הכלכלה להוציא חשבונית מס במקום לקבל את תלוש השכר ככל עובד אחר, פוטר מיידית". לדבריו, אחד העובדים, מורה לעיבוד שבבי בשם יצחק דואניס, הסכים להנפיק חשבונית עבור המשרד, אך מיד הגיש תביעה לקבלת זכויות העבר שלא שולמו לו. כתוצאה מכך קיבל המורה מכתב פיטורים.

בעקבות פנייתו של עו"ד הנר למשרד הכלכלה, שבה איים כי יגיש תביעה נגד פיטורי העובד, הסכימו עו"ד הנר ומנהלת המחלקה המשפטית של משרד הכלכלה, עו"ד סלין נהיר, לפשרה ולפיה המשרד יפצה את דואניס ב–100 אלף שקל עבור רכיבי השכר שלא שולמו לו. עם זאת, הסיכום נחתם בינואר 2015 ועד כה הכספים לא הגיעו לידי המורה, ככל הנראה בשל תסבוכת ביורוקרטית הקשורה לכך שעו"ד נהיר הפסיקה את עבודתה במשרד.

מקורות המעורים בנושא מעריכים שאם עובדים אחרים יבקשו לתבוע את משרד הכלכלה על אי־תשלום הכספים המגיעים להם, העלות הכוללת של הפיצויים שהמשרד יידרש לשלם עשויה להגיע לכמה מיליוני שקלים. ייתכן שחלק מהעובדים יגישו תביעה ייצוגית.

לדברי עו"ד הנר, "משרד הכלכלה נוהג, ובצדק, לפעול נגד מעסיקים ציבוריים ופרטיים הפועלים באופן פוגעני כלפי העובדים ואינם מיישמים את חוקי העבודה, ובמקרים רבים מגיש נגדם תביעות פליליות, והנה בחצרו, המשרד אינו נוהג לפי הדין ומנשל עשרות עובדים מזכויותיהם".

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה: "אין מדובר במורים המועסקים על ידי המדינה, אלא בנותני שירותים, המעניקים שירותי הוראה במרכזי ההכשרה המקצועית, וזאת במסגרת התקשרות חוזית עם משרד הכלכלה.  משרד הכלכלה אינו מוסמך לאפשר פשרות כספיות עם נותני השירותים האמורים, ללא אישור החשב הכללי במשרד האוצר. בנוגע לטענותיו של עו"ד הנר – מאחר שבינתיים הוא הגיש תביעה בבית הדין לעבודה בשמו של אחד המורים, המשרד ימסור את תגובתו המפורטת במסגרת ההליך המשפטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker