ההפסד הצפוי למשק כתוצאה מהחופשות בחגי תשרי מסתכם ב-7 מיליארד שקל

החופשה המרוכזת בחגים שמיישמים עסקים רבים היא הארוכה ביותר בשנה, ובמהלכה מאות אלפי עובדים ייעדרו ממקום העבודה

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

חגי תשרי מגיעים השנה בפיזור כזה המעודד מעסיקים רבים לבצע חופשות מרוכזות לעובדים, ובכך ליצור רצף חופשה של כשלושה שבועות. החופשה המרוכזת בחגים היא אולי הארוכה ביותר בשנה, ובמהלכה מאות אלפי עובדים ייעדרו ממקום העבודה.

מבדיקה שערכה חברת המידע העסקי CofaceBdi עולה כי העובדה שעסקים רבים יעבדו בתפוקה מינימלית צפויה ליצור למשק הישראלי הפסד בהיקף של 7 מיליארד שקל. מהבדיקה עולה כי 24% מהחברות ישביתו את העבודה בחול המועד סוכות, 3% ישביתו את העבודה מיום כיפור ועד לסוף סוכות, ויתר החברות מתכוונים להשבית את העבודה בשילובים אחרים.

צילום: בלומברג

בתקופת החגים עסקים רבים מפסיקים לייצר הכנסה, ובמיוחד בענפי השירותים. גם פסי הייצור במפעלים צפויים לרדת בתפוקה, ובמשרדים הממשלתיים העבודה תהיה גם כן חלקית. יצוין כי בכל שנה נוצר הפסד למשק בגין חופשות החגים אולם השנה בגלל החופשות המרובות מדובר בסכום הגבוה בכ-1.5 מיליארד שקל בהשוואה לשנה קודמת, אם מתייחסים לערך יום עבודה במונחי תמ"ג וכמה ימי עבודה מפסיד המשק בחופשות תוך תקנון, התייחסות ושקלול הענפים שבהם הפעילות דווקא גדלה בתקופת החגים כמו קניונים, מקומות בילוי ופנאי וכיו"ב.

הביטוי 'אחרי החגים' הוא רלוונטי מתמיד השנה מכיוון שעובדים רבים צפויים להיות בחופשה ארוכה יחסית. העלות למשק היא גבוהה יחסית, אולם קיימת ההערכה שאחרי החופשות צפויה התפוקה של העובדים לגדול, ולהחזיר את ההפסד שנגרם למשק מהפגיעה הצפויה בפעילות העסקית. ישראל לא חריגה בנושא זה, שכן חופשות מרוכזות של מספר שבועות מקובלות ברחבי העולם, למשל בתקופת חג המולד או בקיץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker