האלופה במיל' אורנה ברביבאי מונתה למנכ"ל קרן פילנתרופיה; עלות שכרה - 420 אלף שקל בשנה

הפילנטרופ רוני דואק הקים קרן חדשה לטיפול במיזמים לאומיים, שתפעל יחד עם משרדי הממשלה ותגייס תרומות מתאגידים עסקיים ■ מנכ"ל שטראוס מונה ליו"ר הקרן, שתשתף פעולה עם משרד הבריאות ■ התרומה הראשונה לקרן - 250 אלף שקל משטראוס

טלי חרותי-סובר

קרן חדשה באה ממש בימים אלה לעולם – הקרן התאגידית פילנטרופית למיזמים לאומיים, אותה יזם הפילנטרופ רוני דואק. בראשה תעמוד האלופה במיל' אורנה ברביבאי, ששמה הוזכר לאחרונה כמי שהשר ארדן שוקל לתפקיד מפכ"לית ראשונה למשטרה. היו"ר יהיה גדי לסין, מנכ"ל שטראוס שיעבוד ללא שכר. עלות שכרה של ברביבאי, אשר מקבלת פנסיה תקציבית מצה"ל, יעמוד על 420 אלף שקל בשנה ויגיע כולו, כמו גם תרומות הקרן (700-600 אלף שקל בשנה) מכיסם של רוני דואק ואיש העסקים יואב שלו, כל אחד מהם תורם קרוב לחצי מליון שקל לקרן.

הקרן תשב בבניין ארגון שיתופים, שהוקם על ידי דואק. בשלב זה הקרן כוללת את המנכ"לית ועוד תחקירנית בחצי משרה.

אורנה ברביבאי צילום: אוליבייה פיטוסי

המטרה מאחורי הקמת הקרן היא טיפול במיזמים לאומיים. "מדובר בבבעיות ציבוריות שלא ברור למה איש לא מטפל בהן", אומר שלמה דושי מנכ"ל שיתופים, "מיזמים שקשורים באיכות החיים של כולנו".

המיזמים ימומנו בחלקם על ידי המדינה, ובחלקם על ידי תאגידים עסקיים שיתרמו לקרן. התרומה הראשונה מצופה בימים הקרובים - 250 אלף שקל משטראוס.

המודל הזה, שאמור לייצר איגוד משאבים משלושת המגזרים: מדינה, מגזר עסקי ומגזר שלישי, מהווה פתח ליחסי הון שלטון. כך למשל המיזם הראשון יפעל מול משרד הבריאות במטרה לצמצם בתוך שנתיים ב-30% את התמותה מזיהומים בבתי חולים.

גדי לסין מנכ"ל שטראוסצילום: שטראוס

על פי דו"ח מבקר המדינה, שפורסם כבר לפני שנתיים, כ-6,000 איש מתים כל שנה מזיהומים שכאלה, והקרן בראשות ברביבאי הגדירה את הנושא כ"מיזם לאומי" ונחושה לפעול על פי מודלים שתייבא מחו"ל, והצליחו שם.

לכאורה מדובר בנושא שצריך להיות מטופל לחלוטין על ידי משרד הבריאות, אבל זה מתמהמה. כשהגיעו אנשי הקרן למשרד והציעו את המיזם, שיכלול בין היתר פעולות לתידרוך צוות, תידרוך חולים ומתודולוגיה רפואית קיימת, משרד הבריאות קיבל את הצעתם.

על פי המתוכנן ייערך הפיילוט בשנתיים הקרובות ויעלה חמישה מיליון שקל. מחצית יגיע ממשרד הבריאות, אך המחצית השניה תגיע מחברות עסקיות שיתרמו לקרן עבור הפעילות. שלמה דושי חושב שמדובר במודל מצוין שמאפשר לתאגידים לתרום דווקא לא בתחומי הליבה שלהם. לחברת המזון שטראוס לדוגמה יש לא מעט נושאים פתוחים מול משרד הבריאות והנה מגיע המנכ"ל הפעיל של החברה דווקא בכובעו האחר, הפילנטרופי, המסייע למשרד לפתור את בעיותיו.

אם לתורמים למיזם יצטרפו תאגידים אחרים, דוגמת טבע, ברור כי תהיה פה כניסה מהדלת האחורית למשרד ממשלתי.

שלמה דושי, מנכ"ל ארגון שיתופים

"ברביבאי יכלה להרוויח פי שלוש, אבל בחרה לבוא אלינו"

בקרן לא מקבלים תיאוריות מן הסוג הזה. דושי טוען בצדק כי שיתופים עושה כבר שמונה שנים מהפיכות בתחומים לאומיים, לדוגמה תחום החינוך המדעי, מבלי שאיש מאשים אותה כי היא מייצרת יחסי הון שלטון, אלא שבמיזמים האלה לא מדובר בכסף ממשלתי או בשיתוף פעולה כה הדוק עם משרד ממשלתי, כשגורמים מן המגזר העסקי והשלישי עושים עבורו את העבודה.

דושי גם טוען כי המושג "קרן" מטעה. "מדובר בעוד פרויקט", הוא אומר, "הדירקטוריון הוא בעצם ועדת היגוי, מיזם נוסף מתוך שלל מיזמים". עם זאת, אף אחד מהפרויקטים הרבים האחרים של שיתופים לא הוקם כקרן ייחודית, לא הועמדה בראשו דמות מוכרת כברביבאי בשכר נאה, וגם לא יו"ר שהוא מנכ"ל תאגיד עסקי מוכר.

"גדי לסין, מנכ"ל שטראוס, רוצה לתת עבודה התנדבותית קטנה", מסביר דושי, "יו"ר הקרן זה רק תואר של כבוד". עם זאת, ברור כי לסין הוצב בראש הדירקטוריון כדי למשוך תרומות נוספות מתאגידים שיחברו למיזם, שכזכור חובר למשרדי ממשלה.

על אף שהקרן בחיתוליה, המיזם אמור לצאת לדרך בחודשים הקרובים. ובמהלך נובמבר- דצמבר יתחיל תכנון הפעילות יחד עם בתי החולים, בעזרת משרד הבריאות, ובמהלך ינואר 2016 הוא ירוץ במלואו. "תוך שנה יהיו תוצאות", אומר דושי, "אין ספק שתוך שנתיים תהיה ירידה של 30% ברמת התמותה".

דושי נשאל מדוע נבחרה דווקא אורנה ברביבאי לתפקיד מנכ"ל הקרן וענה כי "היא תעשה עבודה מצוינת. היא יכולה היתה להיות מנהלת משאבי אנוש במגזר העסקי ולהרוויח פי שלוש, אבל בחרה לבוא אלינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker