הוחלט: התקציב לשנות השירות יעלה מ-18 ל-45 מיליון שקל בשנה - לא הוחלט: מי ישלם

לאחר מאבק ממושך של תנועות ואירגוני הנוער, המתקצבים לא ששים להיענות: משרד החינוך והאוצר נענו מייד, ורק משרד הביטחון הודיע כי הוא מסרב להשתתף בתקצוב הפרויקט האזרחי

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

אתמול (ג') הסתיים חלקו הראשון של המאבק ארוך שהתנהל בין תנועות וארגוני הנוער, משרד הביטחון, משרד החינוך, ומשרד האוצר. הנושא על הפרק היה עתידו של מפעל התנדבות במסגרת שנת השירות.

בחמש השנים האחרונות עלה מספר מתנדבי שנת השירות מ-1,700 בני נוער בשנת 2010 לכ-2,100 בשנת 2015. על אף העלייה במספר התקנים שניתנים ע"י משרד הביטחון, תקצוב הפרויקט - שעמד על סך 18 מיליון שקל בשנה, לא עלה. כך נוצר מצב של שחיקת התקציב שעומד על כ-15 אלף שקל למתנדב לשנה, כשהתקציב הריאלי הנדרש הוא 26 אלף ש"ח.

מתוך מאבק הש"שיםצילום: דרור ארצי

שחיקת התקציב המתמשכת הביאה את הארגונים שמפעילים את שנת השירות, בעיקר תנועות נוער, לפנות לגורמים המתקצבים, משרד החינוך ומשרד האוצר, בדרישה להעלות את תקציב הפרויקט. ועדה בין משרדית שהוקמה לטיפול בנושא שכללה את משרד החינוך, ומשרד האוצר הגיעה למסקנה כי יש צורך בהעלאת התקציב ל-45 מיליון שקל, ושזה יתחלק בין שלושת הגורמים הרלוונטים.

בעוד משרד החינוך והאוצר הודיעו מייד על אישור ההעלאה, משרד הביטחון הודיע כי הוא מסרב להשתתף בתקצוב הפרויקט האזרחי. גורמים במשרד האוצר מוסרים כי סירוב משרד הביטחון אינו מובן מכיוון שמשרד הביטחון מממן 50% מפרויקט אזרחי אחר - המכינות הקדם צבאיות. בנוסף, האגף הביטחוני - חברתי של משרד הביטחון הוא זה שמחליט לאיזה גוף יועבר תקציב שנת השירות ולאיזה צורך ישמש.

מירב בן ארי
מירב בן אריצילום: מוטי מילרוד

ממשרד האוצר נמסר כי יש לבנות מנגנון למניעת שחיקת התקציב כי אם משרד הביטחון ימשיך באישור התקנים במנותק מרמת התקציב, הוא יישחק שוב.

מח״כ מירב בן ארי (כולנו) - יו״ר השדולה לקידום תנועות וארגוני הנוער בישראל נמסר: ״אני שמחה שהצלחנו לפתור את משבר הש"ש בעזרת משרד האוצר ומשרד החינוך. אין ספק שמבחינה תקציבית לא ניתן להמשיך ככה ולכן הגידול בתקציב היה הכרחי".

עוד נמסר מבן ארי, כי היא אינה מבינה את החלטת משרד הביטחון ולטענתה לא מדובר בחקיקה אלא בתקנה ששר הביטחון מתקן. "אני חושבת שיש כאן תרומה עצומה של מערך שנת השירות לצבא וחבל שמשרד הבטחון לא מעוניין לשים כסף ולחזק פרויקט חשוב כזה", אמרה. עוד הוסיפה בן ארי כי "האוצר כבר התחייב להוסיף 10 מיליון שקל לתקציב - עכשיו החינוך צריכים להחליט כמה לשים".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי "על פי התקנה שנקבעה ע״י שר האוצר, תקצוב התכנית הוא ע"י משרד החינוך שמקבל לטובת הנושא תקציב ייעודי, בעוד משרד הביטחון אחראי על כל נושא התיאום והארגון של הש"ש בנושא דחיית השירות שלהם בצה״ל, ומלווה אותם לאורך השירות. בכוונתנו להמשיך וללוות את בני הנוער גם בשנים הבאות, כפי שבוצע עד כה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker