מגישים מועמדות למכרז ברשות מקומית? בחלק מהרשויות ירצו לדעת עליכם הכל

מועמדים למשרות בכמה רשויות מקומיות נדרשים למסור שלל פרטים אישיים שאינם רלוונטיים, ולמלא טופס מיושן שחלק מהשאלות בו כבר נאסרו לשימוש בהליך קבלה לעבודה ■ ברשויות בערים הגדולות החליטו להעלים את רוב השאלות הפולשניות, אך במועצות אזוריות בדרום, למשל, עדיין מופיעים סעיפים משונים כמו "הורים נתמכים" או חובה לציין את שמות הילדים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

רונית (שם בדוי) רצתה להגיש את מועמדותה לתפקיד שעליו חלמה במועצה אזורית חוף אשקלון. היא נכנסה לאתר המועצה ופתחה את הטופס הנדרש. לתדהמתה גילתה שהיא נדרשת למסור שורה ארוכה של פרטים חודרניים, שאין כל קשר בינם לבין התאמתה לתפקיד.

כך למשל דורשת מועצת חוף אשקלון לדעת בפרטי פרטים את מצבו המשפחתי של ממלא הטופס: ראשית יש לסמן בטופס אם המועמד נשוי, גרוש, רווק או אלמן - ולאחר מכן נדרש המועמד למלא את שם בן/בת הזוג, שם האשה לפני נישואיה ומקום עבודתו של בן הזוג. כמו כן יש לציין את מספר הילדים שיש למועמד, כולל שמותיהם ותאריך לידתם. זאת, כאשר מדובר במועמד בלבד, ולא במי שכבר התקבל לעבודה ונדרש למלא טפסים במחלקת משאבי אנוש, לצורך נקודות זיכוי מס למשל.

לקראת סוף השאלון, המפרט סעיפים רלוונטיים כמו השכלה, ניסיון, ידיעת שפות וציון בני משפחה אשר כבר מועסקים ברשות המקומית - אם יש כאלה, כדי למנוע נפוטיזם - מופיע סעיף מוזר נוסף: הורים נתמכים. בסעיף זה נדרש המועמד לפרט את הקרבה המשפחתית, שמו המלא של ההורה, תאריך לידתו וכתובתו.

מבדיקה נוספת של הטופס עולה שאין הכרח למלא את הסעיף הנוגע להורים - בראש העמוד נכתב כי יש למלא את הסעיפים 1–12 וזהו סעיף 13 - אלא שמבנה הטופס מבלבל מאוד. בצמוד לסעיף ההורים, ולא מעליו, נמצאת הצהרת המועמד וחתימתו, ללא הפרדה ברורה, וסביר שרוב המועמדים יבינו שעליהם למלא גם את סעיף זה.

הטופס הזה של המועצה האזורית חוף אשקלון אינו חוטא רק בפולשנות מיותרת, אלא גם בעבירה על החוק. לדוגמה, הסעיף "שם האב". כבר ב–2008 הוחלט בכנסת כי טפסים רשמיים של רשויות ומוסדות המדינה לא יכילו עוד את הסעיף הזה, ובמקרה הצורך יהיה כתוב "שם ההורה".

בדיקה קצרה של טפסים דומים במועצות אחרות מעלה כי לכל מועצה יש טופס שונה. כך למשל, במועצה אזורית נגב נראה כאילו העתיקו את הטופס של מועצת חוף אשקלון בשלמותו; במועצה אזורית אשכול מבקשים "רק" את פרטי הילדים ואת שם האב; במועצה האזורית יואב מבקשים לדעת את שם האב, אך לא פרטים על ילדי המועמד.

בעקבות פנייה למועצות האזוריות השונות, נמסר כי "הטופס שלעיל הינו בהתאם להוראות החוק שנקבעו על ידי משרד הפנים בצו המועצות המקומיות (נוהל קבלת עובדים לעבודה) תשל"ז 1977, טופס ג'". הצו גם צורף לתגובה, ואכן, מועצות מקומיות שונות פשוט העתיקו את הטופס הארכאי הזה, ואילו אחרות החליטו דווקא לא לפעול על פיו.

בירושלים לא חשוב כמה ילדים יש לך

ברשויות בערים הגדולות פיתחו נוהל עצמאי ומכבד הרבה יותר. בעיריית חיפה, למשל, מועמדים נדרשים למלא טופס ענייני למדי - ללא שם האב, אך כן נדרש ציון המצב המשפחתי ומספר הילדים. בנוסף נדרשים פרטים על השכלה, ניסיון, ידיעת שפות, השתלמויות וגם פירוט על בני משפחה שעובדים ברשות, כמו גם הצהרת ניגוד עניינים.

הטופס של עיריית תל אביב הוא המעודכן והמכבד מכולם - קצר וקולע, באורך עמוד אחד בלבד. שם האב אינו נדרש, וסעיפי המצב משפחתי, מספר הילדים, הלאום ותאריך הלידה נמצאים תחת כוכבית והבהרה כי אין חובה למלאם. בטופס יש בקשת פירוט השכלה וניסיון, שמות קרובי משפחה שעובדים בעירייה, וממליצים. בתל אביב לא חושבים כנראה שיש סיבה להוציא את הנשמה לכל מועמד שעוד לא עבר אפילו את השלב הראשון.

בעיריית ירושלים דורשים את שם האב, אך לא נדרשים פרטים אישיים נוספים. נראה כי בירושלים לא חושבים שמספר הילדים או המצב המשפחתי של המועמדים אמורים להשפיע על יכולתם למלא את תפקידם על הצד הטוב ביותר. הטופס אמנם ארוך, אך ענייני וכולל גם הצהרה על היעדר עבר פלילי.

לכל רשות או מועצה יש טופס משלה

מבדיקת שלל הטפסים עולה כי אין הוראה אחת ברורה בדבר הפרטים שצריכים להיכלל בטופס הגשת מועמדות למכרז, וכי כל רשות יוצרת את הטפסים שלה. דווקא הטופס הראשוני שמבקשת נציבות שירות המדינה ממועמדים למלא מכבד מאוד את פרטיותם. בטופס נדרשים רק פרטי התקשרות בסיסיים, וחובה למלא רק את שם המועמד, מספר תעודת הזהות שלו ואת המדינה שבה נולד. בטופס מופיעים גם סעיפים של שמות ההורים, אך אין חובה למלאם. ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) אמרה בתגובה לטופס הפולשני והמיושן כי "החדירה התובענית הגדלה של מקומות העבודה אל חיינו ואל פרטיותנו היא תופעה שיש לשים לה סוף. מעסיקים רבים דורשים מידע אישי מפורט כבר בשלב הראשוני והמקדים, שלרוב אין בו צורך. זהו ניצול לרעה מיותר של עמדת כוח.

"תופעה זאת, המוכרת בהשפעתה החמורה כלפי נשים שנים רבות, מתרחבת והולכת, ולא רחוק היום שכל חיינו יהיה בני ערובה בידי המעסיקים. טופס מסוג זה חייב להוות סימן אזהרה חמור. הקריטריון היחידי שצריך לעמוד אל מול עיניו של המעסיק הוא הכישורים הנדרשים לביצוע העבודה. מה הצעד הבא? לבדוק כמה אחוזים מן המשכורת הולכים לקניות? סוג המוזיקה שהאדם אוהב יהווה סיבה לפיטורים? חייבים לעצור את ההידרדרות הזו לפני שיהיה מאוחר מדי".

ממועצה אזורית חוף אשקלון נמסר כי "אנו בודקים מול משרד הפנים, ואם יתברר כי המסמך שלנו לא מעודכן ויש לשנות ואו למחוק סעיפים לא רלוונטיים, נעדכן אותו ונחליף את הטופס הקיים באתרנו".

ממועצה אזורית שער הנגב נמסר כי "המועצה האזורית שער הנגב פועלת על פי הנחיות ונוהלי משרד הפנים. הטופס הוא הטופס המופיע בצו המועצות המקומיות - נוהל קבלת עובדים לעבודה".

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "אנו מודעים לנושא, ונמצאים בעיצומה של בחינת הסוגייה לשינוי הטפסים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker