המכללות הטכנולוגיות מבקשות לוותר על 50% מהבחינות החיצוניות

ההשגים החלשים של תלמידי המכללות הטכנולוגיות, שרק 40% מהם מקבלים דיפלומה, יהיו חלשים עוד יותר אם משרד הכלכלה יענה לדרישה מוזרה של המכללות ■ גורם המכיר היטב את הנושא אומר: "אני מודאג. לשוק העבודה יגיעו הנדסאים שלא צריכים להגיע".

טלי חרותי-סובר

המכללות הטכנולוגיות פנו באחרונה למשרד הכלכלה בדרישה להפוך שתיים מתוך ארבע הבחינות המרכזיות הארציות לבחינות פנימיות - ולהותיר את השתיים האחרות בידי המדינה, כבחינות חיצוניות.

על פי החלטת משרדי האוצר והכלכלה, שנעשתה יחד עם המכללות הטכנולוגיות (בשונה מהמכללות האקדמיות), המכללות מתוקצבות על פי מספר התעודות שהן מעניקות לסטודנטים, ולא לפי מספר הלומדים בהן. לפי דו"ח מבקר המדינה, שיעור מקבלי הדיפלומות (תעודות ההנדסאי) הוא 40% בלבד מכלל הסטודנטים.

עם זאת, כדי לקבל את התקציב, חייבות המכללות להגיע לשיעור של 70% זכאים לתעודה. מאחר שתנאי הקבלה למכללות אינם מחייבים ציוני בגרות גבוהים או ציון פסיכומטרי, הדרך היחידה שלהן לעמוד בשיעור הזכאים לתעודה הנדרש הוא לאפשר לסטודנטים רבים יותר לקבל ציונים גבוהים בבחינות. ארבע הבחינות המרכזיות נערכות באופן ארצי ונבדקות על ידי משרד הכלכלה, וכעת מבקשות המכללות מהמדינה לוותר על שתיים מהן.

מכללת עמק יזרעאלצילום: דרור ארצי

דרישה זו, שהגיעה עד ועדת הכלכלה של הכנסת, מציגה את הצורך הכלכלי גרידא של המכללות — לעומת הצורך של שוק העבודה הישראלי בהנדסאים ברמה גבוהה. "אני מודאג מאוד מהתהליך הזה", אמר מקור הבקי בתחום. "גם כך הסטודנטים האלה מקבלים במקצועות שונים ציונים של 30–40 ונדרש פקטור ארצי כדי לאפשר להם לקבל ציון 'עובר'. בשיטה הזו יגיעו לשוק העבודה הנדסאים שכלל לא זכאים לתעודה - הכל בגלל תקצוב עקום".

לטענת המכללות, מסלול הבחינות הנוכחי מכביד מאוד על הסטודנטים ואינו מאפשר להם להתכונן אליהן כראוי. בנוסף, טוענות המכללות כי הן שיטת התקצוב הנוכחית גורמת להן לחשוש מקריסה אם המדינה לא תסייע להן להגדיל את שיעור מקבלי הדיפלומות. כמו כן נטען כי חלק מהסטודנטים אינו ממתין לקבלת הדיפלומה ויוצא לשוק העבודה שבו יש דרישה עצומה להנדסאים .

ממשרד הכלכלה נמסר: "המשרד קיבל את פניית פורום במכללות, ויקיים דיון בנושא במהלך חודש ספטמבר". עם זאת, נראה כי הסיכוי שהמשרד ייענה לבקשת המכללות נמוך ביותר.
מפורום המכללות הטכנולוגיות נמסר: "לימודי ההנדסאים הינם לימודים יישומיים הכוללים דרישות ברמה גבוהה. בהתאם לזאת, הבהרנו כי נדרש פדגוג שיעמוד בקשר עם ראשי המכללות הטכנולוגיות והצגנו מתווה לפיו יחול מיקוד בבחינות החיצוניות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker