ביה"ד לעבודה: הוועד הפנימי באמדוקס אינו ארגון עובדים - ואינו מוסמך לחתום על הסכמי עבודה

הפסיקה ניתנה בעקבות פניית ההסתדרות, שטענה כי הוועד הוקם כדי לסכל התארגנות ■ חבר הוועד: "בכוונתנו לערער"

חיים ביאור

הוועד הפנימי שהוקם בחברת ההיי־טק אמדוקס אינו עומד בתנאים להכרה כארגון עובדים, והנהלת אמדוקס אינה רשאית לחתום עמו על הסכמי עבודה קיבוציים — כך קבע אתמול בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב.

התופעה של ועדי עובדים פנימיים, הפועלים בלא קשר להסתדרות, החלה בשנה האחרונה בכמה חברות — ככל הנראה כתגובת נגד לגל ההתארגנות במסגרות ההסתדרות שהחל לפני כחמש שנים. שני ועדים פנימיים בולטים הוקמו השנה בחברת הביטוח מנורה ובחברת אמדוקס. בעקבות זאת ההסתדרות הגישה לבית הדין לעבודה בקשה שבית הדין ימנע את ההכרה מהוועדים הפנימיים בשתי החברות, המאיימים על מעמדה. כעת מתפרסם פסק הדין בנוגע לאמדוקס, המעסיקה בישראל 4,770 עובדים.

דן הוד, יו"ר הוועד הפנימי באמדוקס

באוקטובר האחרון, בעקבות פנייה להסתדרות מצד עובדי אמדוקס, הקימה ההסתדרות ועד פעולה בחברה, בראשות אורי פנחסי, והחלה לצרף לשורותיה עובדים. בעקבות זאת החלה לפעול קבוצת עובדים אחרת, בהובלתו של דן הוד, במטרה להקים ועד פנימי, מנותק מההסתדרות. הוועד הפנימי הסביר בפנייה לעובדים כי "אינו מעוניין לחתום על הסכם עבודה קיבוצי, אלא להשאיר על כנם את חוזי ההעסקה האישיים", לטענתו, הסכם קיבוצי "מייצר בעיות רבות".

בתגובה להקמת הוועד הפנימי פנתה ההסתדרות לבית הדין בבקשה שימנע את מה שכינתה "מהלך מתוחכם מטעם אמדוקס, שנועד לסכל את התארגנות במסגרת ההסתדרות".

ההסתדרות טענה, באמצעות עוה"ד איריס ורדי וארנה לין, שהוועד הפנימי באמדוקס הוא "ארגון מתחזה, ששם לו למטרה לא לעשות דבר, פרט לעצירת ההתארגנות מטעם ההסתדרות". עוד נטען כי מנהלים בחברה דוחקים בעובדים לבטל את הצטרפותם להסתדרות.

הוועד הפנימי טען, באמצעות עוה"ד אשר סלע ואיתמר נצר, כי יותר משליש מהעובדים בחרו בו, מכיוון שהם סבורים שההסתדרות אינה ראויה לשמש ארגון עובדים באמדוקס, היא אינה יודעת דבר על החברה ומול עיניה המטרה של גביית דמי חבר. "מטרת ההתארגנות היא הגנה על העובדים וקידום השתתפותם בקבלת ההחלטות", נטען.

הנהלת אמדוקס טענה, שההסתדרות לא הרימה את נטל ההוכחה כשטענה כי החברה התערבה ביריבות בין שני הארגונים והתנכלה לעובדים שביקשו להצטרף להסתדרות.

השופטת חופית גרשון־יזרעאלי קבעה כי המהירות שאיפיינה את הקמת הוועד הפנימי מעוררת ספקות ביחס לכנות המטרות שלו. לדבריה, בשל מהירות ההקמה, ספק אם כל העובדים שהצטרפו לגוף זה עשו זאת תוך ידיעה של מטרות הוועד. "לא שוכנענו שמדובר בארגון עובדים אמיתי. הארגון הוקם במטרה לחסום את הקמתו של ארגון עובדים אחר ולא מתקיימים בו סממנים מרכזיים הנחוצים להכרה זו", טענה. השופטת הוסיפה שהנהלת אמדוקס לא היתה מעורבת בהקמת הוועד הפנימי.

בתגובה אמר אתמול חבר הוועד הפנימי, ליאור בטשטיין, במייל שנשלח לעובדים, כי "אנו בדרך הנכונה להיות ארגון עובדים, אם כי בית הדין עדיין לא מוכן להכיר בנו. בכוונתנו לערער על פסק הדין השגוי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker