ההסתדרות מאיימת בשביתה: "עובדי רשות השידור עומדים מול התנהלות דורסנית"

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה ■ המשמעות: בעוד שבועיים היא תוכל להורות על שביתה ■ ניסנקורן: לא נאפשר פיטורים חד צדדיים של 1,500 עובדי רשות השידור המתוכננים באוקטובר

חיים ביאור

ההסתדרות הכריזה הערב (א') על סכסוך עבודה בכל המגזר הציבורי, כ"הזדהות עם עובדי רשות השידור העומדים מול התנהלות חד צדדית ודורסנית של המדינה". משמעות ההכרזה היא שבעוד שבועיים – עוד לפני ראש השנה – היא תוכל להורות על שביתה חלקית או מלאה במשרדי הממשלה, ובחברות ממשלתיות כמו נמלי הים.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, אמר שהעילה המרכזית לסכסוך העבודה היא שינויים מבניים המתוכננים במסגרת הרפורמה ברשות השידור הפוגעים בעובדים ומתעלמים מעמדת ההסתדרות. לדבריו, הוא לא יאפשר פיטורים חד צדדיים של 1,500 עובדי רשות השידור המתוכננים באוקטובר, לאחר חג הסוכות, "תוך הצבת עובדות בשטח".

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורןצילום: יוסי זמיר

לדבריו, "החלטת הפיטורים היא כוחנית ,ואופן יישומה היא בבחינת שבירת הכללים ורמיסת הנורמות הנהוגות מזה עשרות שנים ביחסי העבודה בכלל הסקטור הציבורי, לרבות רשות השידור". עוד הוא אמר כי מטרת ההכרזה היא להעמיד לרשות ההסתדרות והעובדים את האמצעים הדרושים כדי להאבק נגד הצעדים החד צדדיים שיעוגנו בסעיף שיתווסף לחוק השידור הציבורי הנדון בכנסת. "אנו בעד רפורמה ברשות השידור, אבל לא מוכנים לדרך שבה היא עומדת להיות מבוצעת", אמר ניסנקורן.

הסעיף החדש בחוק השידור הציבורי, אותו יזמו משרדי האוצר והתקשורת, גובש בשל העובדה שהרפורמה ברשות השידור תקועה למעשה, אף כי חלפה כבר שנה מאז שאושר החוק בכנסת שקבע כי יש לפרק את רשות השידור ולהקים במקומה תאגיד חדש לשידור הציבורי. על פי הסעיף החדש,  יפוטרו כל 1,500 עובדי רשות הציבורי ולאחר מכן, 700 עובדים שיוגדרו כחיוניים, יתקבלו לעבודה מחדש וימשיכו לתפעל את הרשות עד לסגירתה הסופית המתוכננת לסוף מארס 2016.

לפני כחודש סיכמו האוצר וההסתדרות שמאות עובדים מרשות השידור יפרשו עוד לפני סגירת הרשות, ואולם באוצר אין נחת מהעובדה שמתווה הפרישה מיושם לאט מהצפוי. עד כה פנו 800 עובדים כדי לקבל מידע על תנאי הפרישה ונערכו פגישות ראשוניות עם 360 בלבד. רק 50 עובדים חתמו על הסכמה לפרוש פרישה מוקדמת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker