החברה המעסיקה את טכנאי HOT פגעה בהתארגנות העובדים - תפצה את כוח לעובדים ב-100 אלף ש'

לטענת הארגון, מעדויות העובדים עולה שהם חתמו על ביטול ההצטרפות מחשש לפרנסתם בחברת ת.א. טלקום

חיים ביאור

חברת ת.א. טלקום (תל אביב טלקום) המעסיקה את הטכנאים העובדים עבור HOT, תשלם פיצויים בסך 100 אלף שקל לארגון כוח לעובדים, לאחר שניסתה לסכל את התארגנות העובדים. כך קבע בסוף השבוע שעבר בית הדין האזורי לעבודה, בפסק דין ראשוני הנוגע להתארגנות של עובדי קבלן.

ב-2013 הועברו מאות טכנאי הוט להעסקה בחברת ת.א. טלקום, בתנאי שכר מופחתים. הנהלת הוט נימקה את העברת העובדים בשינויים פנימיים שהיא מחוייבת לבצע, בעוד שהטכנאים טענו שהדבר נועד לפגוע ברצונם להצטרף לאחד מארגוני העובדים ולהקים ועד שייצג אותם כלפי ההנהלה. בעקבות העברתם לת.א. טלקום, החלו הטכנאים להתארגן במסגרת ארגון כוח לעובדים והקימו ועד ובעקבות זאת, הודיע כוח לעובדים שהוא הארגון היציג של טכנאי החברה.

נציגי כוח לעובדים מול מטה HOTצילום: אליהו הרשקוביץ

ואולם זמן קצר לאחר הודעת היציגות, החלו חלק מהטכנאים לבטל את הצטרפותם לכוח לעובדים. הארגון טען, באמצעות עו"ד אירית קוטונה-גינדי, כי המהלך של הטכנאים נעשה בשל לחצים שהופעלו עליהם על ידי הנהלת ת.א. טלקום. לחצים אלה, כך טען הארגון, כללו "שיחות שכנוע" עם עובדים וכינוסם לישיבות לצורך ביטול טפסי ההצטרפות שלהם לארגון.

לטענת הארגון, מעדויות העובדים עולה שהם חתמו על ביטול ההצטרפות מחשש לפרנסתם. כן נטען כי החברה התנכלה לעובדים שהתארגנו, פיטרה חלק מהם, ניסתה לפטר את מוביל ההתארגנות אביב רופמן, קיצצה את משכורתם של עובדים אחרים, עקבה אחר תנועותיהם ושללה מהם את השימוש ברכב חברה צמוד. עוד נטען כי עובדים זומנו שימועים מהיום למחר, בלא שניתנה להם אפשרות להתכונן אליהם כראוי.

ת.א. טלקום טענה, באמצעות עו"ד רפי הולין, כי חלק מהעובדים שפוטרו לטענת הארגון, התפטרו למעשה, או רק זומנו לשימוע. עוד היא טענה כי כמה עובדים, לרבות מוביל ההתארגנות רופמן, קיבלו מכתבי פיטורים בשל עבירות משמעת ואלימות. לגבי רופמן, החברה טענה, בין היתר, כי הוא נמצא שותה קפה בזמן שהיה אמור להיות אצל לקוח.

השופטת יעל אנגלברג - שהם קבעה שת.א. טלקום הפעילה לחץ העשוי לדכא כליל את האפשרות של העובדים להתארגן ופגעה בעובדים שהיו שותפים להתארגנות. עם זאת השופטת ציינה שחברה חזרה בה מהכוונה לפטר את מובילי ההתארגנות. היא חייבה את החברה לפצות את ארגון כוח לעובדים ב-100 אלף שקל והורתה להשיב את מוביל ההתארגנות רופמן למעמד שהיה לו כפי שהיה לפני ההודעה של כוח לעובדים על היותו ארגון יציג של עובדי החברה.

בתגובה אמרה עו"ד קוטונה-גינדי שייצגה את כוח לעובדים: "בית הדין הבהיר שלא תתאפשר פגיעה בזכויותיהם של עובדי הקבלן, המוחלשים גם כך, והגן על זכותם להתאגד ולפתוח עם המעסיק במשא ומתן על הסכם עבודה קיבוצי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker