עובדי משרד החוץ נגד סגירת נציגויות: המהלך יפגע ביחסי החוץ של ישראל

עובדי משרד החוץ מנסים למנוע את החלטת הממשלה על סגירת 7 נציגויות בעולם, שהוכנסה לחוק ההסדרים ■ ההכרזה על סכסוך עבודה היא הפרת סעיף "השקט התעשייתי" שנחתם בהסכם הקיבוצי מול האוצר בנובמבר 2014

חיים ביאור

עובדי משרד החוץ, המצויים החל מהשבוע בסכסוך עבודה, החליטו לנסות למנוע את החלטת הממשלה שהוכנסה לחוק ההסדרים ל-2016, לסגור שבע נציגויות של ישראל במדינות שונות. לטענתם, המהלך יפגע ביחסי החוץ של ישראל, דווקא בתקופה שבה התחום הדיפלומטי זקוק לחיזוק.

יו"ר ועד עובדי משרד החוץ, חנן גודר, לשעבר שגריר ישראל בנפאל וכיום שגריר לא תושב בדרום סודן, אמר שהעובדים לא ישתפו פעולה עם סגירת הנציגויות, ביניהן השגרירויות במינסק וברואנדה. לטענתו, לא בלבד שאין לסגור את הנציגויות, אלא יש למנות עובדים לכ-20 תפקידים דיפלומטיים שאינם מאוישים כיום בין היתר במוסקבה, פריז, שיקגו, קנברה, קייב, דבלין, אבוג'ה ובואנוס איירס.

חנן גודר, יו"ר ועד עובדי משרד החוץ

עוד אמר גודר כי העובדים דורשים שמשרד האוצר יחזור בו מהחלטתו לנכות 4% משכר העובדים לאחר שהסכומים שולמו ליתר לעובדים. דרישה אחרת של העובדים היא העלאת שכר הנציגים הדיפלומטיים המוצבים בחו"ל והצמדת שכרם לשיעור האינפלציה במדינות השונות, ומינוי נציגים דיפלומטיים בחו"ל רק מקרב עובדי משרד החוץ המאוגדים בהסתדרות תוך ביטול המינויים הפוליטיים. כיום רשאי שר החוץ למנות 11 עובדים מטעמו לנציגויות השונות, במסגרת מינויים פוליטיים.

ההכרזה על סכסוך עבודה במשרד החוץ היא בגדר הפרה של סעיף "השקט התעשייתי" המופיע בהסכם הקיבוצי האחרון עליו חתמו הוועד וההסתדרות עם האוצר בנובמבר 2014, לפיו העובדים יימנעו משביתות או עיצומים עד 2018. אולם לטענת הוועד, "מכיוון שההסכם האחרון אינו מקוים, אנו חשים משוחררים מההתחייבות לשמור על שקט תעשייתי".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "החלטות הממשלה על קיצוץ רוחבי בכל המשרדים וייעול עבודת הנציגויות בחו"ל, אינן תירוץ לאיום בשביתה שתפגע באזרחי המדינה. כבר בשנת 2014 יושמו הוראותיו של ההסכם הקיבוצי עם עובדי משרד החוץ, שכלל תוספות שכר משמעותיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker