"לא מספיק שהמשרד בקריסה אז אנחנו צריכים גם לא לנשום?" למה רוצים לשבות במשרד החוץ

בפעם השלישית מאז 2011 מוכרז סכסוך עבודה על ידי עובדי משרד החוץ ■ כמה מהעילות מוזרות במיוחד ■ גורמים מעריכים: "איום השביתה מיותר. הם נלחמים בכל דרך על רלוונטיות"

טלי חרותי-סובר

עובדי משרד החוץ הכריזו הערב (ג') שוב, על סכסוך עבודה בגיבוי ההסתדרות. מדובר באחד הגופים היותר מסוכסכים במשק, כולל שביתה ארוכה שהסתיימה לפני פחות משנה, ונסובה בעיקר סביב שיפור תנאי הנציגים בחו"ל. אנשי שירות החוץ זכו להסכם קיבוצי חדש ב-2011, להסכם חדש נוסף ב-2014, והנה עכשיו, הם מודיעים כי אם לא יענו לדרישותיהם החדשות - ישבתו שוב.

במכתב אותו שלחו למנכ"ל המשרד, דורי גולד, פירטו העובדים את דרישותיהם, ביניהן עדכון דמי מחיה בחו"ל עד כניסת המודל החדש ועצירת העסקת שליחים בחוזים אישיים, ולא תחת ההסכם הקיבוצי. סעיף ד' ברשימת הדרישות מוזר במיוחד: "סחבת בטיפול בנושא פתיחת החלונות במשרד, תוך פגיעה ברווחתם של העובדים שנאלצים לעבוד בסביבה לא מאווררת".

מחאת עובדי משרד החוץ בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

עוד דרישה נוגעת בכוונת ההנהלה להפריט את מחלקת התחבורה של המשרד או להעסיק עובדי כח אדם כנהגים. יצויין כי המחסור נובע מתוך ההסכם הקודם לפיו הסכים האוצר כי עובדי מנהלה רבים, ביניהם עובדי מחלקת התחבורה, יקודמו לתפקידים מקצועיים במשרד. "אם הנהגים הופכים לשגרירים או שליחים", אומר גורם המכיר את המצב היטב, "מי ינהג? המחלקה הזו התרוקנה על פי דרישת הוועד, ויש כוונה למנוע מצב בו מקבלים בהעסקה ישירה עוד נהגים כדי שאלה יבקשו בעוד חמש שנים לעבור שוב לתקן אנשי מקצועות הליבה, ושוב יהיה מחסור. מה בדיוק הם רוצים?".

במשרד האוצר לא מבינים מה קרה שסכסוך העבודה הוצת מחדש, ונדהמים מן הדרישות המוזרות. אם הדברים לא ייסגרו בין הצדדים תודיע ההסתדרות על שביתה נוספת ב-28 בחודש, ושוב לא יונפקו דרכונים, אנשים יתקעו בחו"ל, וביקורים חשובים בישראל יתבטלו.

"משרד החוץ עובר לא מעט טלטלות שאינן קשורות כלל ליחסי העבודה", ציין גורם במשרד. "נציגויות נסגרות והם מרגישים שלא סופרים אותם במה שקשור לניהול יחסי החוץ של ישראל. ניתן להבין את התסכול אך אין קשר בינו ובין האיום המשונה הזה. העובדים נלחמים  בכל הכח להוכיח רלוונטיות  – וזו דרך נוספת".

חנן גודר, יו"ר הוועד אכן מבהיר כי מדובר בחבילת טענות הרבה יותר גדולה מיחסי העבודה במשרד: "אנחנו מרגישים רע. באים אנשים עם דמעות בעיניים, צריך לפתוח חלונות. כל חלון עולה כך וכך שקלים ולמדינת ישראל אין כסף לפתוח חלונות. אוויר הרים אולי צלול כיין אבל למדינת ישראל אין כסף לחלונות פתוחים".

זו באמת סיבה להשבית את שירות החוץ של מדינת ישראל?

"לא מספיק שהמשרד בקריסה אז אנחנו צריכים גם לא לנשום? צריך להבין – זה פוגע בבריאות שלנו. נשמח לבטל את כל הנושא אם מישהו יתחיל להתייחס ללוחמי שירות החוץ על שליחת אנשיהם לכל מקום בעולם. אין לנו אנשים, ולאלה שיש לקחו את המשכורת. לקחו לנו את המשרד ופירקו לשש יחידות. שר החוץ, מאז שהתכנסה הממשלה, היה פעם אחת בבניין. שר החוץ לא נפגש עם עובדי שירות החוץ, ולא היה בטקס העובדים המצטיינים, מה עוד אפשר להגיד? מי שחושב שהוא יכול לנהל את אתגרי משרד החוץ בלי עובדים – שיעשה את זה. הדבר היחיד שאפשר לומר כאן הוא זה - אתם לא תתייחסו, אנחנו נכעס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker