סקר: כאשר נשים מרוויחות שכר גבוה, בני זוגן משתתפים יותר בעבודות הבית

מחקר חדש של משרד הכלכלה מצא כי רק ב-5% ממשקי הבית בישראל מוטלות רוב מטלות הבית על גברים ■ ב-73% מהמשפחות בישראל עדיין קיימת חלוקה מסורתית בתפקידי האשה והגבר

אם נדמה שהפער בין המינים בשוק העבודה מצטמצם ככל שיותר נשים מגיעות לעמדות כוח - סקר חדש ממינהל מחקר וכלכלה במשרד הכלכלה מוכיח שהדרך לשוויון עוד ארוכה. מנתונים שאספה החוקרת רונית הריס־אולשק ב-2012–2013 בקרב 996 נשים עובדות שהן לילדים מתחת לגיל עשר, עולה כי רק ב–5% ממשקי הבית בישראל הגבר אחראי על רוב מטלות הבית. בכל בית חמישי (22%) החלוקה מוגדרת כשוויונית, וביתר - 73% - המטלות הן מתפקידה של האשה, שנאלצת לשלב בינן לבין עבודתה והטיפול בילדים.

בסקר יש בשורה טובה יחסית עבור נשים המשתכרות יותר מ-10,000 שקל בחודש: במקרה כזה עולה שיעור ההשתתפות של בני הזוג במטלות הבית ל-11.4%. מנגד, כאשר האשה משתכרת פחות משכר המינימום, עד 4,000 שקל בחודש, צונח שיעור ההשתתפות של בן הזוג במטלות הבית ל-2.1% בלבד.

המחקר מצא קשר הדוק בין מספר שעות העבודה של האם לרמת השוויון בבית: במקרים שבהם עיקר המטלות בוצעו על ידי האם, עבדו הנשים בממוצע כ–35 שעות שבועיות. במקרים שבהם עיקר האחריות על משק הבית עברה אל האב, דיווחו האמהות על כ–40 שעות עבודה שבועיות. נתון זה אינו מפליא לאור הנתון הבא: 40% מכלל משקי הבית בישראל אינם מסתייעים כלל בעזרה חיצונית - לא מקרב בני המשפחה וחברים ולא מגורם חיצוני בתשלום.

בקרב האוכלוסייה הערבית מצטיירת תמונה קשה יותר של אי־שוויון. לעומת 72.3% מהמשפחות היהודיות שבהן האשה אחראית על משק הבית, כ-86% מהאמהות הערביות העובדות ציינו כי הן האחראיות העיקריות גם למשק הבית. רק כ-13.2% מהאמהות הערביות דיווחו כי חלוקת התפקידים במשק ביתן היא שוויונית, לעומת 22.7% בקרב אמהות יהודיות עובדות. נתונים אלה נובעים, בין היתר, משיעורן הנמוך של הנשים העובדות בקרב החברה הערבית - 32% בלבד, לעומת 80% בכלל האוכלוסייה.

שיעור גבוה יחסית (24.6%) של משקי בית שוויוניים נמצא בקרב יהודיות מהמגזר החרדי, ושיעור זהה נמצא אצל יהודיות חילוניות. בקרב אמהות דתיות ומסורתיות שיעור השוויון בבית נמוך יותר - 17.8% ו-22% בהתאמה. זאת מכיוון שנשים חרדיות הן לרוב המפרנסות העיקריות בעוד בן זוגן לומד, וכדי לאפשר לנשים לעבוד יותר (לעתים במרכזי תעסוקה רחוקים יחסית מהבית), נהפך משק הבית החרדי לשוויוני יותר בשנים האחרונות.

מכלל הנתונים עולה כי בישראל 2015, יותר אבות לוקחים על עצמם חלק מהנטל, אך עדיין בשיעורים קטנים יחסית לעומת האמהות - אשר כדי לקבל יותר הכרה ועזרה מבן זוגן, זקוקות ל"הצדקה" בדמות עבודתן הקשה, שבאה לידי ביטוי בשעות רבות ובמשכורת גבוהה יותר.

עבודה מהבית - בעיקר למשכילות

שעות עבודה גמישות עשויות לעזור לנשים עובדות. סקר נוסף שערך מינהל מחקר וכלכלה בקרב אותה קבוצת נשים העלה כי מבין הנשים העובדות מהבית, 94% כי העבודה מהבית מסייעת להן לשלב טוב יותר בין הטיפול בילדים ובמשק הבית לבין התעסוקה בשכר.

עם זאת, מהסקר שערכו החוקרות אסנת פיכטלברג־ברמץ ורונית הריס־אולשק עולה כי רק 18.5% מהעובדות שהן אמהות לילדים צעירים מבצעות חלק מהעבודה או את כל העבודה מהבית. לידה ראשונה היא גורם ראשון במעלה למעבר לעבודה מן הבית, כפי שדיווחו 9.4% מהאמהות לילדים צעירים.

מהסקר עולה עוד כי שיעור הנשים שמשתכרות יותר מ–10,000 שקל בחודש ועובדות מהבית באופן חלקי או מלא הוא 20.4%, לעומת 8.9% בלבד מהאמהות שאינן עובדות בשכר מהבית.

"עבודה מהבית רווחת יותר בקרב אמהות יהודיות, מבוגרות יחסית ובעלות השכלה גבוהה יחסית, שכן עבודה מהבית דורשת במקרים רבים בגרות נפשית ואחריות גבוהה לצד ניסיון מקצועי רב יותר, שאותם ניתן למצוא בשכיחות גבוהה בקרב קבוצת אוכלוסייה זו", כותבת החוקרת.

נתון אחד מעיד כי ישראל אולי הולכת לקראת משרות גמישות, אבל בצעדים קטנים. רק כחמישית מהארגונים מאפשרים לעובדיהם לבצע חלק מהעבודה או את כולה מהבית. עבודה מהבית רווחת יותר בסקטור העסקי - 58% מהאמהות העובדות מהבית משתייכות לסקטור הזה.

לדברי החוקרת, "הסדרי עבודה מרחוק מזמנים לעובדים אפשרויות לגמישות תעסוקתית, מקלים על קונפליקטים של הורים עובדים ותורמים להעלאת פריון העבודה. עם זאת, יש לשים לב שבהסדרים גמישים אלה העובד מתוגמל באופן הוגן על העבודה מהבית".

מנהל מינהל מחקר וכלכלה, בני פפרמן, אמר כי "ככל שנשים מצויות בסטטוס תעסוקתי גבוה יותר וברמות שכר גבוהות יותר, וככל שהחלק היחסי של השכר שלהן בהכנסת משק הבית עולה, גדל הסיכוי שחלוקת התפקידים במשק הבית תהיה שוויונית יותר. כדי שחלוקת התפקידים בבית תהיה שוויונית יותר, נשים צריכות בעצם להתחזק במרחב הציבורי של עבודה בשכר. מכאן, שלפעולות המדינה בנוגע להעסקה בשיוויון המגדרי במקומות העבודה יש השפעה על שוויון בין שני הזוג".

לדברי פפרמן, "הסקרים שנערכו הם חלק מתוכנית 'מעסיקים בשוויון', הפועלת מטעם החוק לעידוד של שילוב וקידום נשים בעבודה והתאמת מקומות עבודה לנשים. במסגרת התוכנית יוענקו אותות הכרה ומענקים כספיים על ידי שר הכלכלה למעסיקים שיבלטו בתחום שילובם השוויוני של נשים בפרט והורים בכלל בכוח העבודה הארגוני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker