שביתת הרנטגנאים מחריפה

מזכ"ל איגוד הרנטגנאים: "חבל לנו על החולים אבל כנראה שזה לא מעניין אף אחד"

בבתי החולים מדווחים על עיכובים ועומסים חריגים ■ מנהל בי"ח בלינסון: "מערכת האשפוז לא תוכל לעמוד במטלות המצופות ממנה"

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

שביתת הרנטגנאים נכנסה היום (ג') אל יומה השישי, כאשר בתי החולים בארץ - ביניהם גם ממשלתיים ועירוניים - דיווחו על רמות שונות של עומס. עשרות רבות של ניתוחים ופעולות בוטלו או נדחו בעקבות השביתה, וכן בירורים וטיפולים רבים נדחים גם במקרים של אשפוז.

במרכז הרפואי מאיר נרשם עומס במיון וניתוחים אלקטיביים מתבטלים, בעוד ניתוחים דחופים מתבצעים כרגיל. במרכז הרפואי הדסה נערכו מבעוד מועד לימי השביתה כדי למנוע אי נעימות מהמטופלים, בוטלו צילומים שאינם דחופים אך פעולות דחופות מתבצעות כרגיל. גם בבית החולים הלל יפה רק המקרים הדחופים שמצריכים שירותי דימות ורנטגן מטופלים.

שביתת הרנטגנאים באיכילוב

בבית החולים קפלן הורגש עומס בחדר המיון משעות הבוקר משעות הבוקר בשל צמצום  בפעילות טכנאי הרנטגן. בחדר הניתוח מתבצעים ניתוחים ודחופים, כולל ניתוחים אונקולוגים. בבית החולים בלינסון המיון מתפקד באופן רגיל אבל הבדיקות מתעכבות. הרופאים מנסים "לדחוף" הרבה מקרים לקטגוריית "דחוף ומציל חיים" ולקבל את הבדיקות בזמן. בבית חולים כרמל ששייך לשירותי בריאות כללית נרשמו עומסים כבדים בחדרי המיון ומחלקות בית החולים.

יש לציין כי בבתי החולים הנוצריים בנצרת - בית חולים נצרת (האנגלי), בית חולים משפחה קדושה (האיטלקי) ובית חולים הצרפתי, אינם לוקחים חלק בשביתה. מעובדי מכוני הרנטגן בבתי החולים נמסר כי הם תומכים בשביתה ומפגינים זאת דרך שלטים במכונים אך אינם לוקחים חלק אקטיבי בפעילות השביתה עצמה. טענתם היא שהם בתי חולים פרטיים שאינם ממשלתיים ואינם שייכים לשירותי בריאות כללית. רנטגנאי אחד שביקש לא להזדהות מסר שהעובדים אינם מאוגדים. 

כזכור, שביתת הרנטגנאים מוחה על תנאי העסקתם ושכרם; וכן נגד פגיעה בבריאותם כשהם חשופים לקרינה לשעות רבות. עוד הם טוענים כי הם סובלים ממחסור בכוח אדם ועומס עבודה ללא תמורה מספקת. לטענתם, השיחות שהתקיימו בין האיגוד לבין האוצר הגיעו למבוי סתום.

צילום: ניר כפרי

ד"ר ערן הלפרן, מנהל בית החולים בלינסון אמר בשיחה עם TheMarker שאמנם השביתה עוד בשבוע הראשון אך צעדיה מחריפים ומתחיל להצטבר נזק. "הנזק העיקרי הוא התארכות התורים בין החולים. יש האטה בבירור החולים בחדר המיון והעומס מהחולים של המחלקות הפנימיות רק מאריך את התורים. החולים ממתינים בין 3 ל-4 שעות במיון בצורה שמסכנת אותם עוד יותר".

עוד הדגיש הלפרן כי הוא מודאג ממצב של שביתה ממושכת מכיוון שאינו רואה התקדמות במשא ומתן בין המעסיקים לבין האוצר. "שביתה ממושכת רק תהווה נזק ולכן המעסיקים והאוצר צריכים להגיע למשא ומתן. אני מנסה ללחוץ על המעסיקים. כך או כך אנו בתקופה מאוד קשה; יש הארכת תורים וירידה בהיקף פעילות במרבית בתי החולים עקב הפסקת עבודה במשמרת שנייה (מעבר לשעות העבודה הרגילות). לכן התורים התארכו והמצב השביר והפגיע הזה מחמיר עוד יותר בשביתה. לא נשכח שהתקופה הנוכחית היא תקופת חגים וחופש גדול אז גם ככה חלק מהצוות לא נמצאים פה ואני מפחד שמערכת האשפוז לא תוכל לעמוד במטלות שאנחנו מצפים ממנה.

מנחם אשכנזי, מזכ"ל איגוד הרנטגנאים אמר כי "הגענו לשביתה בלית בררה ואנחנו לא נפסיק אותה כי אין לנו ברירה. המצב קשה אבל אנחנו שובתים כבר מיום חמישי ואף אחד לא מתייחס ובגלל זה נאלצנו להחריף את השביתה. חבל לנו על החולים שמחכים לבדיקות ומבטלים להם אבל כנראה שזה לא מעניין אף אחד. השביתה היום גרמה לנזקים גדולים אבל אנחנו ממשיכים אותה. בינתיים אין משא ומתן; הם הפסיקו את השיחות כי לטענתם אין מה לעשות. עד שלא ייענו לנו אנחנו לא נפסיק ויכול להיות שנצטרך להחריף עוד יותר. אנחנו לא רוצים להגיע לזה".

ממשרד האוצר נמסר כי "אנו בעיצומו של משא ומתן לחתימה על הסכם קיבוצי (מסגרת) לכלל דירוגי ההסתדרות במגזר הציבורי. סוכם עם ההסתדרות הכללית החדשה כי במסגרת משא ומתן זה וההסכם שיתגבש בעקבותיו תינתן התייחסות מיוחדת למספר דירוגים במגזר הרפואי, כפי שיסוכם."

צילום: Dreamstime

עוד טענו באוצר כי "השכר הממוצע של העובדים בדירוג הרנטגנאים בשירות המדינה הוא 14,049 ש"ח למשרה מלאה, ושל העובדים בדירוג בשרותי בריאות כללית הוא 16,215 ש"ח. בנסיבות אלו, ונוכח הבעת הנכונות מצד המעסיקים במגזר הציבורי להתייחס באופן מיוחד לעובדים בדירוגים מיוחדים, במסגרת המשא ומתן על הסכם מובן שאין כל מקום להפעלת צעדים ארגוניים בעניין דירוג הרנטגנאים, בעת הזו. עם זאת, המגעים בין ההסתדרות לממונה על השכר נמשכים".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "אנשי המשרד, במשותף עם גורמים נוספים במערכת הבריאות, ממבצעים ניטור ובחינה של הפעילות בבתי החולים השונים. משרד הבריאות פועל בכל דרך על מנת לסיים שביתה זו במהרה, וזאת מתוך דאגה לציבור החולים ולמנוע כל פגיעה בהם. בהנחיית סגן השר והמנכל, המשרד נערך  לפנייה לבית הדין לעבודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker