האוצר: להכניס שינויים בשכר העידוד; ההסתדרות: זו עילה לשביתה

שכר העידוד, המשולם ברוב משרדי הממשלה ובחלק מהחברות הממשלתיות, הוא רכיב שכר שנועד להניע את העובדים להגדיל תפוקות ■ האוצר: "נושא שכר העידוד לא מעודכן ודורש ניעור. כמה מהמדדים שעליהם נשענת שיטת החישוב אינם רלוונטיים"

חיים ביאור

משרד האוצר מבקש להכניס שינויים בשיטת המדידה של שכר עידוד - המשולם לרבים מעובדי המדינה, ששוויו 17%–25% משכרם. ההוצאה לשכר עידוד מסתכמת במאות מיליוני שקלים בשנה.

שכר העידוד, המשולם ברוב משרדי הממשלה וגם בחלק מהחברות הממשלתיות, משולם לעובדים מתוקפו של הסכם קיבוצי שנחתם לפני 45 שנה. מדובר ברכיב שכר שנועד להניע את העובדים להגדיל תפוקות ולבצע מטלות, הן פנימיות והן כאלה שמיועדות לשרת את הציבור, מעבר ליעדים הרגילים שקבע הארגון. השיטות למדידת התפוקות נקבעות על ידי יועצים חיצוניים - מהנדסי תעשיה וניהול - הניגשים למכרזים שמפרסם האוצר בתחום זה.

כחלון
שר האוצר משה כחלון צילום: אמיל סלמן

בהסתדרות עובדי המדינה (שהיא חלק מההסתדרות הכללית) מזהירים שהמהלך שיוזם האוצר בעניין הוא עילה לשביתה, אם המשרד לא יחזור בו מכוונתו זו. "עד היום משרד האוצר העביר תקציבים למשרדי הממשלה השונים כדי שיפרסמו מכרזים לבחירת היועצים החיצוניים או חברות הייעוץ שיגבשו את השיטות למדידת הפריון ולחישוב שכר העידוד לעובדיהם. כעת, האוצר החליט לפרסם מכרז אחד מקיף בעצמו, שבו ייבחר אחד הגופים המתמודדים", אומרים בהסתדרות.

"אנו מתנגדים להחלטת האוצר לפרסם מכרז אחד עבור כל המשרדים מכיוון שהדבר הופך את האוצר לבעל הבית הישיר של מי שיזכה במכרז. התוצאה תהיה חישוב של שכר עידוד לעובדים שתהיה בו הטיה ברורה לטובת האוצר על חשבון העובדים הזכאים לרכיב זה", אמר אתמול דורון קרני, מראשי הסתדרות עובדי המדינה.

לטענת קרני, היה מוסכם עד כה שכל שינוי הנוגע לשכר עידוד, לרבות בפרסום המכרזים לבחירת היועצים החיצוניים, ייעשה מתוך בהסכמה בין ההסתדרות לאוצר, ולא באופן חד־צדדי", אמר קרני. לדבריו, "אנו עדים לתהליך של החמרה בהתייחסות של האוצר לעניין שכר העידוד, שהחל לפני כמה שנים, עם הוצאת הטיפול במכרזים מאחריותה של נציבות שירות המדינה לאוצר, סירוב המשרד לאשר שכר עידוד בכמה ממשרדי הממשלה, בהם משרד האוצר עצמו, כמו גם המשרד לשירותי דת וחלק מיחידות משרד הבינוי והשיכון - וכעת המהלך בעניין פרסום המכרזים".

בתגובה אישרו באוצר שהוחלט לעבור לשיטת פרסום מכרז מרכזי והוסיפו שהדבר קשור לצורך לבחון מחדש את שיטות המדידה. "כל נושא של שכר העידוד המשולם כיום ליותר ממחצית מעובדי המדינה דורש ניעור. חלק מהשיטות למדידת הפריון והתפוקות, שעל פיהם נקבע שכר העידוד, לא עברו בכלל עדכון. כיום, בעידן של אוטומציה, מחשבים ואינטרנט הגורמים לשינוי בסדרי העבודה, כמה מהמדדים שעליהם נשענה שיטת החישוב של שכר עידוד אינם רלוונטיים לצורך מימוש המטרה, שהיא עידוד העובד לבצע תפוקה מעל לנורמה".

באוצר אמרו כי היתה הבנה עם הסתדרות עובדי המדינה שלפיה יעודכנו שיטות המדידה הקיימות לפחות בחלק ממשרדי הממשלה, והדבר לא נועד לפגוע בעובדים. "העובדים חוששים שהמכרז האחיד יביא להאחדה של הקריטריונים, הכל יהיה שקוף יותר ולא יתנהל במחשכים, ואז אולי הפרמיות שמשלמים להם יפחתו", הוסיפי באוצר. "גם אם התשלומים הללו יפחתו, זה יהיה צודק יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker