ח"כ נאוה בוקר: להפחית את התשלומים לארגוני העובדים

בוקר (ליכוד) פותחת חזית נגד ההסתדרות החדשה כמו גם ארגונים יציגים אחרים ומציע להפחית את הסכום המועבר להם על ידי עובדים חלשים

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת הכנסת נאוה בוקר מהליכוד מנסה להחיות הצעת חוק המבקשת לקצץ בתשלום המועבר על ידי עובדים שמרוויחים עד שכר מינימום (4,600 שקל), לארגון העובדים המייצג אותם.

בישראל פועלים ארבעה אירגוני עובדים: הגדול הוא ההסתדרות; ההסתדרות הלאומית; כח לעובדים וארגון מען. כולם מבקשים מהחברים דמי חבר, כשההסתדרות היא היקרה מכולם ומבקשת 0.95% מן המשכורת החודשית של העובד המועברת ישירות להסתדרות על ידי המעסיק הגובה את הסכום מתלוש שהשכר.

ח"כ נאוה בוקר
ח"כ נאוה בוקרצילום: דניאל בר און

במקביל לדמי החבר קיים תשלום אחר – דמי טיפול, הנגבה ממי שאינו חבר אך שותף להסכם הקיבוצי במידה וזה קיים בארגון. ההסתדרות גובה היום 0.8% מן המשכורת של כל עובד כזה. תשלום נוסף המושת על העובד הוא 0.4% משכרו המועברים לפעילות הוועד. כך נותר מצב שכל עובד מאורגן, בין אם חבר או שותף להסכם הקיבוצי משלם להסתדרות ולוועד 1.2%-1.35% משכרו בכל חודש. הארגונים האחרים פועלים על פי אותו פורמט אך המחירים נמוכים יותר.

עתה מבקשת ח"כ בוקר להקל על עובדים מוחלשים ולבקש משר הכלכלה לתקן תקנה הקובעת כי עובדים שלא משתכרים מעבר לשכר מינימום חודשי ישלמו לכל ארגון שהוא עד 0.4% משכרם.

"הצעת חוק זו נועדה להגדיל את הכנסתם הפנויה של עובדים הנמצאים ברמות הכנסה הנמוכות ביותר באמצעות מתן פטור מתשלום דמי טיפול מקצועי-ארגוני לארגון עובדים יציג את מי שמשתכר שכר מינימום או פחות מכך. חוק הגנת השכר, מאפשר לנכות משכרו של עובד תשלום בעד דמי טיפול מקצועי-ארגוני לארגון עובדים יציג במקום עבודה שעליו חל הסכם קיבוצי.

"דמי טיפול כאמור נגבים מעובד שאינו חבר בשום ארגון עובדים, לפי הוראות הסכם קיבוצי או חוזה עבודה, או אם העובד הסכים לכך. תקנות הגנת השכר, קובעות כי בשכר של עד 4,740 שקל חדשים לחודש ינוכה עד 0.8% משכרו של העובד ואילו מעל לשכר זה ינוכה 1% משכר העובד עד לשכר מקסימלי של 13,130 שקל חדשים לחודש. הניכוי מתבצע באמצעות המעסיק אשר מעבירו לארגון העובדים היציג על פי סעיף 25 לחוק הגנת השכר", אמרה בוקר.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן
יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורןצילום: יוסי זמיר

מדובר ברעיון נאה שהרי לא ייתכן כי עובד קבלן ישלם את אותו אחוז משכרו כמו שיאן שכר מחברת חשמל, אך הוא לא פשוט ליישום, בשל העדרו של מנגנון. בעוד היום מפריש המעסיק לכולם על פי אותו אחוז הפרשה, הרי שאם ייכנס תיקון החוק לתוקף יאלץ המעסיק לשנות מנגנון ולהפוך אותו לדיפרנציאלי כך ש"ידע" כמה לנכות לאיזה עובד. סביר להניח שהמעסיקים יתנגדו לעניין הזה.

דרך נוספת היא לאפשר השבת הסכומים ששולמו רטרואקטיבית. גם זו בעיה, כיוון שדווקא עובדים מוחלשים יאלצו להתמודד עם מנגנון בירוקרטי שידרוש השבת הסכום מההסתדרות, כיוון שהסכומים עברו אליה זה מכבר.

הצעות חוק דומות בעיקרן הונחו על שולחן הכנסת התשע-עשרה על ידי חבר הכנסת אחמד טיבי על ידי חברת הכנסת איילת שקד (הבית היהודי) וקבוצת חברי הכנסת.

כמו כן, הצעות חוק דומות הונחו על שולחן הכנסת העשרים על ידי חברי הכנסת אחמד טיבי ואוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת) ועל ידי חבר הכנסת דוד ביטן (ליכוד) - שביקש באחרונה להעלות את הצעת החוק לוועדת שרים לחקיקה אבל ברגע האחרון משך אותה מהוועדה.

ההסתדרות צפויה להתנגד כמובן לחוק, שלא ברור עד כמה יפגע בה, שהרי אין נתוני אמת על תשלומי העובדים בהתאם לשכרם, ואפילו לא ברור כמה עובדים משלמים דמי חבר או דמי ניהול. ההסתדרות ביקשה שלא להגיב . הצפי הוא שבוקר תזכה גם בהתנגדות פנימית למשל מצד שר הרווחה חיים כץ, מי שהקים את סיעת עוז בהסתדרות ועדיין מקורב מאוד לארגון הזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker