הגמלאים מתכננים הפגנות נגד סעיפי המתווה לביטוח סיעודי קולקטיבי

"הגבלת משך הזמן יכולה ליצור מצב שבו כאשר המבוטח יזדקק באמת לסיוע עקב הידרדרות במצבו הבריאותי, תוקפו של הביטוח יסתיים והוא יאלץ לרכוש מחדש ביטוח סיעודי והפעם בחברת ביטוח, לה יידרש לשלם סכום גבוה במיוחד", טוען יו"ר הסתדרות הגמלאים

חיים ביאור

הסתדרות הגמלאים זימנה להיום (ב') בתל אביב "כינוס חירום" של מאות פעילים כדי להחליט על יציאה למאבק נגד "מתווה סלינגר" שגובש בעניין הביטוח הסיעודי הקולקטיבי. בכינוס יוצע לקיים הפגנות ומשמרות מחאה של קשישים.

יו"ר הסתדרות הגמלאים, שמואל מזרחי, פנה אתמול (א') לשר האוצר, משה כחלון, בדרישה שיקפיא את התוכנית, עד למיצוי הדיון הציבורי בנושא, בנימוק שהתקנות החדשות שפירסמה המפקחת על הביטוח באוצר, דורית סלינגר, לפתרון בעיית הביטוח הסיעודי הקולקטיבי של 200 אלף גמלאים, יכבידו על הגמלאים ולפיכך הן "בלתי ריאליות".

צילום: ניר כפרי

מזרחי אומר בפנייתו שיש לארגונו הסתייגויות מהמתווה שהציעה סלינגר, לפיו יוכלו גימלאים שהיו מבוטחים בביטוח סיעודי קולקטיבי במקומות העבודה שלהם לרכוש ביטוח סיעודי במסגרת קופות החולים. בין ההסתיגויות: משך הביטוח הוא לחמש שנים בלבד, עלותו גבוהה - 300 שקל בחודש וקיים צורך בתקופת המתנה (אכשרה) של שנה למבוטח.

"הגבלת משך הזמן יכולה ליצור מצב שבו כאשר המבוטח יזדקק באמת לסיוע עקב הידרדרות במצבו הבריאותי, תוקפו של הביטוח יסתיים והוא יאלץ לרכוש מחדש ביטוח סיעודי והפעם בחברת ביטוח, לה יידרש לשלם סכום גבוה במיוחד", טוען מזרחי. לדבריו,  הפרמיה המוצעת במסגרת הביטוח הסיעודי הקולקטיבי מהווה כ-10% מגובה הפנסיה הממוצעת המשולמת לגמלאים (כ-3,000 שקל בחודש) ותקופת ההמתנה של שנה הנדרשת חסרת הגיון, בהתחשב בגילם המתקדם של המבוטחים. עוד הוא אומר שבעקבות הביטול של הביטוח הסיעודי הקולקטיבי, נדרשו המבוטחים לעבור לביטוחים פרטיים יקרים עד פי ארבעה, דבר שלטענתו אילץ רבים מהם לוותר על הביטוח.

מזרחי הפנה בקשה דומה להקפאת "מתווה סלינגר" ליו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, ח"כ אלי אללוף (כולנו) שהוועדה בראשותו דנה בנושא, אך לא סיכמה אותו. לטענתו, הובטח שהדיון בוועדה ימוצה לפני שיתקבלו החלטות מחייבות.  "נגייס גם את העובדים הפעילים לפעולות המחאה, כדי המתווה המוצע במתכונתו הנוכחית, לא יעבור". הוא הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker