ממחר: לא יינתנו שירתי רנטגן במערכת הבריאות הציבורית בעקבות שביתת הרנטגנאים

העובדים מוחים על תנאי העסקתם ושכרם ■ שירותי רנטגן יינתנו למקרים רפואיים דחופים בלבד ■ משרד האוצר: "השכר הממוצע של הרנטגנאים בשירות המדינה הוא 14,049 שקל"

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

איגוד הרנגטגנאים יחל בשביתה כללית החל ממחר (ה') בבתי החולים במערכת הבריאות הציבורית. כ-1,000 עובדים, המאוגדים בהסתדרות החדשה, יצאו לשביתה כללית ללא הגבלה שבמהלכה יושבתו מכוני הרנטגן והדימות: שירותי CT, MRI, אולטרה סאונד, שיקופים, צנתורים, ורדיותרפיה.

השביתה תהיה במתכונת חירום כך שיינתנו שירותי רנטגן למקרים רפואיים דחופים בלבד. למחלקות הפגים ויונקים, בחדרי לידה ובמחלקות טיפולי נמרץ ומיון דחוף יינתן שירות כסדרו ובכל בית חולים יוקם צוות רנטגנאים לשעת חירום. בתי הספר לרנטגנאים יצטרפו לשביתה.

צילום: Dreamstime

השביתה באה בעקבות הכרזת איגוד הרנטגנאים על סכסוך עבודה בחודש יולי אשתקד. העובדים מוחים על תנאי העסקתם ושכרם; וכן נגד פגיעה בבריאותם כשהם חשופים לקרינה לשעות רבות . עוד הם טוענים כי הם סובלים ממחסור בכוח אדם ועומס עבודה ללא תמורה מספקת. לטענתם, השיחות שהתקיימו בין האיגוד לבין האוצר הגיעו למבוי סתום.

מנחם אשכנזי, מזכ"ל איגוד הרנטגנאים בישראל, אמר: "לצערי נתקלנו באוזניים אטומות והשיחות שהתנהלו בין איגוד הרנטגנאים לאוצר ולמעסיקים לא הניבו דבר. לא נותרה לנו ברירה אלא להשבית את העבודה. מדובר פה בעובדים מסורים שנותנים שעות רבות תוך סיכום בריאותם, ועליהם לקבל תגמול והכרה מתאימים".

השביתה תתקיים בבתי החולים הממשלתיים, שירותי בריאות כללית, בית החולים הדסה, שערי צדק, איכילוב ובני ציון.

ממשרד האוצר נמסר: "בימים אלו נמצא בעיצומו משא ומתן לחתימה על הסכם מסגרת קיבוצי בעניין השכר של כלל דירוגי ההסתדרות במגזר הציבורי. סוכם עם ההסתדרות כי במסגרת משא ומתן זה תינתן התייחסות מיוחדת למספר דירוגים במגזר הרפואי".

לטענת האוצר, השכר הממוצע של העובדים בדירוג הרנטגנאים בשירות המדינה הוא 14,049 שקל למשרה מלאה, ושכרם הממוצע של העובדים בדירוג של שרותי בריאות כללית הוא 16,215 שקל. בנוסף, אומרים באוצר כי מעל כ-40% מהרנטגנאים במדינה מועסקים גם בקרנות מחקר שליד בתי החולים ושכרם הממוצע בקרנות גבוה. "בנסיבות אלו, ונוכח הבעת הנכונות מצד המעסיקים במגזר הציבורי להתייחס באופן מיוחד לעובדים בדירוגים מיוחדים במסגרת המשא ומתן על הסכם המסגרת, אין מקום להפעלת צעדים ארגוניים בעת הזו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker