דו"ח בהסתדרות: נסיעות לא מוסברות לחו"ל, עזיבת חברים ואי סדרים כספיים

במרחב תל אביב חלה ירידה של 10% במספר חברי ההסתדרות בין השנים 2013-2011 ■ מבקר ההסתדרות, רמי בוהנא: "בבדיקה של 6 נסיעות לחו"ל שביצעו חברי מרחב הנגב, הוצגה למבקר רק הזמנה אחת שנשלחה מגורמים בחו"ל למשתתפים בנסיעה"

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

נציגי ההסתדרות נוסעים בתפקיד לחו"ל בלא שהם כפופים לנוהל כלשהוא הקובע את מטרות הנסיעה, מי הגורמים המאשרים את הנסיעה ואת פרטי הזמנת הטיסות, אין דיווח על הנסיעה, על עלות הלינות ועל החזרי ההוצאות. כך קובע דו"ח חדש שהכין מבקר ההסתדרות, רו"ח רמי בוהנא, על ההסתדרות במרחב תל אביב.

גם בפרק של הדו"ח המתייחס להסתדרות במרחב הנגב, אף הוא אחד המרחבים הגדולים של הארגון, המבקר אומר כי לא ידוע מי הגורמים שאישרו את הנסיעות ואת עלויותיהן.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן
יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורןצילום: יוסי זמיר

"בבדיקה של 6 נסיעות לחו"ל שביצעו חברי המרחב, הוצגה למבקר רק הזמנה אחת שנשלחה מגורמים בחו"ל למשתתפים בנסיעה. לאחר שובם של נציגי המרחב לישראל, לא נערך סיכום בכתב של הפעילות בחו"ל, ולא ניתן להצביע על הישגים, רעיונות או תובנות חדשות שעלו מהנסיעה", כותב המבקר בוהנא.

חרף המאמץ של ההסתדרות להציג תנופה של התארגנות עובדים בענפי המשק השונים הצטרפות עובדים לשורותיה, הרי שלפחות במרחבים של תל אביב, הנגב, נצרת ומשולש דרומי שנסקרו בדו"ח, לא זו בלבד שאין עלייה במספר חברי ההסתדרות, אלא יש דווקא ירידה.

במרחב תל אביב שילמו 99,107 איש דמי חבר להסתדרות ב-2011, בעוד שב-2013 מספרם היה 89,143 - ירידה של 10%; במרחב הנגב חלה ירידה באותן שנים מ-21,855 חברי ההסתדרות ל-19,426 חברים; במרחב נצרת הירידה באותן שנים היתה מ-7,434 חברי ההסתדרות ל-6,958, בעוד שבמרחב משולש דרומי שהיו בו 4,984 חברי ההסתדרות, חלה ירידה ל-4,793.

יו"ר מרחב תל אביב בהסתדרות גרשון גלמן, הסביר למבקר שקיימות כמה סיבות לירידה במספר החברים בארגון: פרישה של מספר גדול של גמלאים; צמצום עובדים המועסקים במקומות עבודה מאורגנים וכן תופעה בענף השמירה והניקיון ולפיה מעסיקים של מספר חברות גדולות העבירו את עובדיהם, בלי ידיעתם, מההסתדרות הכללית לאחד הארגוני המתחרים – ההסתדרות העובדים הלאומית. יו"ר מרחב הנגב מאיר בביוף, הסתפק באמירה ולפיה "יש סיבות אובייקטיביות רבות לכך שלעיתים יעדי הגיוס של עובדים כחברים חדשים בהסתדרות, אינם מתקיימים".

הדו"ח גם מצביע על אי סדרים בניהול כספי ההסתדרות. לדוגמא, במרחב תל אביב אין בקרה על גביית כספים עבור טיפול משפטי הניתן לעובדים; לא בוצעו הכנה ואישור של התקציב בהתאם לתקנון, הלוואות ניתנו ללא פיקוח, פיקוח ובקרה נאותים; אין תהליך רכש מובנה ואף לא נוהל רכש. מרחב הנגב אינו מבצע מעקב שוטף אחר ביצוע פעולות כספיות ולא הוכן דו"ח תקציב מול ביצוע סופי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker