נחשפים הבונוסים בחברות הממשלתיות: כמה קיבלו בכירים בנמלים, ברכבת ובעמידר?

בכירים בחברת נמלי ישראל, נמל חיפה ועמידר קיבלו בונוסים שמסתכמים במיליוני שקלים ■ ברוב החברות, מקבלי הבונוס הם גם משיאני השכר במגזר הציבורי

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים39
טלי חרותי-סובר

מרשימת הבונוסים שאישרה רשות החברות הממשלתיות נכון לאמצע 2015 עולה כי בכירי חברות העומדים בקריטריונים שקבעה הרשות הרוויחו מאות אלפי שקלים נוספים פרט לשכרם. עבור ביצועי 2014 קיבלו 86 בכירים ברפאל בונוס כולל בסך 12.6 מיליון שקל, מהם 361 אלף שקל בונוס ל, ידידיה יערי - שיאן השכר במגזר הציבורי, שהודיע באחרונה על פרישתו מהתפקיד, ושמשכורתו החודשית היא כ–105 אלף שקל.

אם הבונוס של רפאל מובן, בעקבות צוק איתן וביצועי כיפת ברזל, וכן רווח נקי של 322 מיליון שקל באותה שנה - לא ברור מדוע קיבלו 17 בכירי חברת נמלי ישראל (חנ"י), המפתחת את נמלי חיפה, אשדוד ואילת, בונוס בסך מיליון שקל, מתוכם 70 אלף שקל למנכ"ל שלמה ברימן. חנ"י מככבת כבר שנים בראש טבלת שיאני השכר של עובדי המגזר הציבורי. שכרו של המנכ"ל, לא כולל הבונוס, היה 60 אלף שקל בחודש ב–2013, והשכר הממוצע בחברה היה כ-26 אלף שקל בחודש.

מנכ"ל רפאל, ידידיה יעריצילום: עופר וקנין

בנמל חיפה קיבלו 15 בכירים בונוס בסך 760 אלף שקל, מהם 93 אלף שקל למנכ"ל. עובדי נמל חיפה מככבים גם הם בטבלאות השכר של הממונה על השכר בכל שנה. השכר הממוצע האחרון בחברה היה 29 אלף שקל בחודש, והמנכ"ל מנדי זלצמן קיבל שכר חודשי של כ-50 אלף שקל.

חברת עמידר, שמככבת בכותרות בשל , מאות דירות שעומדות ריקות מול אלפי נזקקים, מאות דירות אחרות שעברו לידיים ציבוריות שאפילו לא משלמות שכר דירה, מעניקה - באישור הדירקטוריון ורשות החברות הממשלתיות - בונוסים בסך 923 אלף שקל ל–23 בכירים, מהם כ–50 אלף שקל למנכ"ל באותה עת, יעקב ברוש, שאותו החליף בתחילת 2015 ראובן קפלן. עמידר מנסה לעשות שינוי ולהיהפך לחברה יזמית, אך קשה לומר שבעיותיה נפתרו בשנה שעברה.

47 בכירי הרוויחו בונוס בסך 3.2 מיליון שקל, מתוכם מ–115 אלף שקל למנכ"ל. החברה אמנם עוברת כיום תהליכי התייעלות בתנאים לא פשוטים, הכוללים ועד עובדים לעומתי, אך סכום הבונוסים גדול מאוד - בעיקר בהתחשב בעלייה במחירי כרטיס הנסיעה. בנוסף, שכר הבכירים שודרג בפברואר השנה, ושכרו של המנכ"ל, בעז צפריר, יהיה 51 אלף שקל אחרי השדרוג.

הגז מככב לאחרונה בכותרות, וגם כאן: חברת נתיבי הגז הטבעי קיבלה אישור לבונוס של 540 אלף שקל לשבעה עובדים, שממנו יקבל המנכ"ל, שמואל תורג'מן, 111 אלף שקל. מנכ"ל החברה הלאומית לאספקת פחם, משה בורנשטיין, נהנה מבונוס של 175 אלף שקל, מתוך בונוסים בסך 790 אלף שקל שנותנת החברה לשמונה עובדים. חמישה עובדים בחברת ערים, העוסקת בפיתוח עירוני מטעם משרד השיכון, יקבלו בונוס של 333 אלף שקל, ששליש ממנו הולך למנכ"ל, עזרא ימין.

לא פחות מעניינת היא רשימת החברות שלא יחלקו השנה בונוסים, ובהן חברת החשמל, נמל אשדוד, דואר ישראל, נ.ת.ע ונתיבי איילון. חברות שייתכן שיחלקו בונוסים במהלך השנה אך הדירקטוריון עוד לא קבע את היקפם הן התעשייה האווירית, החברה הלאומית לדרכים (לשעבר מעצ), כביש חוצה ישראל וחברת אוצר מפעלי ים (נמל תל אביב).

מנכ"ל נמל חיפה, מנדי זלצמןצילום: עופר וקנין

הבונוסים נקשרו לביצועי החברות

ברשות החברות טוענים כי נושא הבונוסים כפי שהוא נראה השנה יצר לא פחות ממהפכה, מכיוון ש"מדובר בפעם הראשונה אי־פעם שבה נקשרו ביצועי החברה ויעדי הבכירים לרמת הבונוסים".

אם עד השנה שעברה קיבלו כל הבכירים העובדים בהסכמים אישיים בונוס פחות או יותר זהה - ממוצע של 1.2 משכורות - ללא קשר לביצועי החברה או לתוכניות היעדים שבמקומות רבים כלל לא קיימות, הרי שמאז 2014 נקבע מודל תגמול שונה: החברות הממשלתיות נדרשו להציב תוכניות יעדים להנהלות, ואלה מאושרות על ידי רשות החברות.

יעקב ברוש, מנכ"ל עמידרצילום: טואג אייל

רק חברות שהציבו תוכנית יעדים קיבלו אישור לתת בונוסים של עד 3.2 משכורות לעובדים מצטיינים, כשהממוצע הוא 2.1 משכורות. הפחות טובים יכולים לקבל משכורת אחת - ואפילו אפס. באופן הזה נוצרת התפלגות שמעודדת הצטיינות. עוד נקבע כי אם התשואה להון תהיה יותר מ-5% בשנה, לפי הדו"חות הכספיים של החברה, היא רשאית לתת עד 6.2 משכורות כבונוס, גם זה בהתפלגות על פי עמידה ביעדי החברה והיעדים האישיים. חברה בגירעון לא תחלק בונוס.

הבונוסים מאושרים על ידי הדירקטוריון וכן על ידי רשות החברות. ברשות הכריזו על 2014 כשנת פיילוט, ולכן לא כל החברות נכללו ברשימת הבונוסים החדשה. ברשות טוענים כי 2015 תהייה השנה האמיתית בה ניתן יהיה לבדוק כיצד המודל עובד.

על פי אילו קריטריונים פרטניים אושרו הבונוסים השנה? מדוברות האוצר נמסר כי "מנהלי החברות עמדו בקריטריונים שנקבעו להם. אין באפשרותנו להעביר את היעדים הפרטניים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker