משרד הרווחה יעסיק יחצ"ן להתמודדות עם "שיימינג" שנעשה לעובדים סוציאליים

הכפשת שמם של עובדים סוציאליים ברשתות החברתיות מדאיגה את משרד הרווחה שקיבל מהחשכ"ל אישור להעסקת יועץ חיצוני להתמודדות עם התופעה

טלי חרותי-סובר

השבוע קיבל משרד הרווחה אישור מן הוועדה המיוחדת שמתכנסת בחשכ"ל, להעסיק יועץ תקשורת חיצוני (יחצ"ן) בארבעת החודשים הקרובים, עבור 50 אלף שקל. בעוד ההודעה שיצאה בעקבות האישור הכריזה על העסקת יועץ עבור טיפול בשיימינג של בכירי המשרד ברשתות החברתיות, מסתבר שהסכום הזה התבקש דווקא עבור שיקום שמם הטוב של העובדים הסוציאליים.

במשרד הרווחה מודאגים מההתקפות החוזרות ונישנות על עובדים מן השורה ועל פקידי הסעד, עד כדי חשש לחייהם. בשנה האחרונה, על פי נתוני המשרד, דווחו לא פחות מ-162 מקרי אלימות כנגד עובדים סוציאליים.

שר הרווחה חיים כץ
שר הרווחה, חיים כץצילום: אוליבייה פיטוסי

"הצורך בביצוע ההתקשרות נובע מכך שעובדים סוציאליים במשרד הרווחה והשירותים החברתיים מצויים תחת מתקפה חזיתית קשה הכוללת הסתה מצד גורמים שונים, ביניהם – הורים בהליכי גירושים, חברי כנסת ועוד" כתב המשרד בבקשת אישור התקציב.

"המשרד מתמודד בקושי רב בזירה הציבורית מול נושאים רגישים המעוררים שאלות ציבוריות ומותקף על ידי מספר רב של גורמים חיצוניים ועל כן חשובה התקשרות זו. לאור תופעת 'השיימינג' המשרד חושש שהתקפות אלו לא יסתיימו רק בפוסט או בהפגנות.

"תחילת הפרויקט חייבת להיות מיידית מאחר ונגרם כרגע נזק של ממש לעובדי המשרד ואף באופן ישיר וכתוצאה מהתחושות והפחדים של העובדים עלול להיגרם נזק ישירות לאותם ילדים נזקקים. בשלב זה, בו קיים משבר חריף הדורש התייחסות וטיפול מיידיים, בכוונת המשרד להתקשר בפטור ממכרז עד לסך של  עם יועץ חיצוני". כיוון שעבור סכום כזה לא נדרש מכרז, בימים הקרובים יבקש המשרד מספר הצעות מחיר מחברות המתחמות בנושא, ויבחן אותן.

יש לציין כי מדובר בתוכנית שהגה השר הקודם מאיר כהן , תמורת 600 אלף שקל, אך השר החיים חיים כץ, צמצם את הסכום ל-50 אלף שקל בלבד.

"בשנתיים האחרונות ההסתה ברשתות החברתיות מביאים לגל של איומים ואין ברירה אלא לטפל בהם, מתוך חשש לפגיעה פיזית" אומר רוני בר- לוי, מנהל אגף חירום ובטחון במשרד הרווחה "מפרסמים ברשתות נתונים מתוך משפטים בדלתיים סגורות , מפרסמים תמונות של ילדים מאומצים מה שאסור לעשות על פי חוק, נכתבות הסתות לרצח, הסתות לפגיעה בעו"סים, מפרסמים את הכתובות ומספרי תעודות זהות, מפגינים מול הבתים שלהם, קוראים להם רוצחים, חוטפי ילדים. איבטחנו עובדת סוציאלית לא בכירה במשך שנה וחצי בעזרת מאבטח כולל בבית, כי המודיעין של המשטרה הבין שהיא הייתה מועדת לפגיעה. אנחנו לא נגד חופש ביטוי אלא בעד אלא נגד חופש הביזוי והסתה, ויש לפעול בנושא הזה מכל כיוון אפשרי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker