כחלון שר חברתי, עד שזה מגיע למובטלים

לפי התוכנית של משה כחלון אולי יהיו פה פחות מובטלים - אבל יהיו יותר עובדים עניים

טלי חרותי-סובר

בימים האחרונים גילינו ששר האוצר החברתי שלנו, משה כחלון, לא ממש מעוניין בסיוע למובטלים. נהפוך הוא. אם אפשר לחבוט בהם עוד טיפה ולא לנקוף אצבע כדי להשיב אותם למעגל העבודה -  למה לא.

בשלב ראשון גילינו שתוכנית התנדבות בקהילה למובטלים כרוניים יוצאת מחוק ההסדרים. ההסבר: "משרד המשפטים ביקש שהחוק יהיה רזה יותר". ברור. משרד המשפטים מבקש - והאוצר קופץ לדום.

מדובר בתוכנית שעלותה מבוטלת, ושהיתה מאפשרת לשירות התעסוקה להוציא מובטלים שמקבלים הבטחת הכנסה (אנשים שלעתים לא עבדו שנים כבר, כ-100 אלף איש) לארבעה חודשי התנדבות בחצי משרה (עד 80 שעות בשבוע) כדי לתרגל שוב הרגלי עבודה - לקום בבוקר, לצאת מהבית, לקבל הוראות מממונה ולעבוד. לא רק שהיו משיבים לעצמם הרגלי עבודה - אולי אפילו היו מוצאים תפקיד חדש.

משה כחלוןצילום: מיכל פתאל

התוכנית הזאת לא רעה בכלל, אבל ויתרו עליה. אומרים שינסו להעביר אותה בחקיקה רגילה. נראה את זה קורה.

במקביל, מחכה תוכנית מצוינת שכבר עובדת בשירות התעסוקה, הנקראת מעגלי תעסוקה, לתקציב משלה. הפיילוט של תוכנית ויסקונסין המשופרת כבר הצליח. עכשיו צריך להרחיב אותה בעזרת מיליוני שקלים בודדים. אז צריך.

שלשום גילינו עוד גזירה, שמטרתה הקשחת התנאים למובטלים. אם עד היום היה צריך לעבוד שנה לא רצופה מתוך 18 חודשים כדי לבקש דמי אבטלה (מקוצצים ממילא), הרי שמעתה מוצע כי מי שלא מלאו לו 30 שנה ייאלץ לעבוד שנתיים מתוך 30 החודשים שלפני בקשת הקצבה, ואילו מובטלים בגילאים 30–35 - שנה וחצי מתוך שנתיים. זה יחסוך 75 מיליון שקל בשנה, כי פחות אנשים יגיעו ללשכות. עבור פלח נכבד מהאוכלוסייה מדובר בלא פחות מהכפלת משך זמן העבודה שמאפשר קבלת דמי אבטלה.

למה זה מרגיז? כי רשת הביטחון הישראלית שניתנת לאנשים שאיבדו את מקום עבודתם היא מהמחוררות בעולם. עובדים ישראלים ממילא סובלים מחוסר ביטחון תעסוקתי. קל לפטר אותם, ובעבור מי שמפוטר - רשת הביטחון גרועה.

מובטל בישראל שזכאי לדמי אבטלה יקבל אותם עד שבעה חודשים, בעוד שהממוצע ב-OECD הוא 17 חודשים, ופרק הזמן בעבודה הנדרש לקבלתם קצר יותר מזה הישראלי. גם ההשקעה בהחזרת מובטלים לשוק העבודה בישראל נמוכה - רק 0.15% מהתמ"ג, לעומת ממוצע של 0.66% ב-OECD.

עתה, ישראלים שלא יוכלו לקבל דמי אבטלה ייקחו כל עבודה, גם בשכר נמוך מאוד. אולי יהיו פה פחות מובטלים, אבל יהיו יותר עובדים עניים. הכל בשביל 75 מיליון שקל, בזמן שמיליארדים חדשים זורמים לתקציב הביטחון.

שר האוצר החברתי שלנו לא שם את עובדי ישראל על סדר יומו. אולי ברפורמות בבנקים הוא יצליח יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker