"רוב עובדי הקבלן בישראל - נשים ועולים חדשים"

לפי מחקר חדש של מרכז טאוב, עובדי הקבלן המועסקים באמצעות חברות נותנות שירותים הם החלשים ביותר מקרב עובדי הקבלן, וההערכות שלפיהן מועסקים בישראל מאות אלפי עובדי קבלן הן מופרזות ■ שיעור העולים החדשים בקרב עובדי קבלן השירות הוא 61.5%

חיים ביאור

עובדי הקבלן המועסקים באמצעות חברות נותנות שירותים הם החלשים ביותר מקרב עובדי הקבלן, ורוב המועסקים באמצעות חברות שירותים הן נשים ועולים חדשים - כך עולה ממחקר חדש של מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל, המנסה לנתץ חלק מהידוע על מגזר עובדי הקבלן בישראל.

המחקר, העומד להתפרסם בספר "דו"ח מצב המדינה 2015" של מרכז טאוב, הושלם זמן קצר לפני המאבק שניהלה באחרונה ההסתדרות למען עובדי הקבלן, שבמהלכו איימה בשביתה כללית במשק. בסיום המאבק סיכמו ראשי ההסתדרות והאוצר על העברת כ-15 אלף עובדי קבלן במגזר הציבורי למעמד של עובדים מן המניין.

צילום: אייל טואג

לפי המחקר, שבחן את השנים 2000–2011, בניגוד לדעה הרווחת, העסקת עובדי קבלן בישראל דומה להיקפה במדינות המפותחות האחרות. עם זאת, עורך המחקר, ד"ר נעם גרובר, מבחין בין שני סוגים של עובדי קבלן: אלה המועסקים באמצעות חברות כוח אדם אצל הלקוח, שגם מפקח על תנאי העסקתם; ואלה המועסקים בשיטה שבה הלקוח המזמין רוכש שירותים, למשל שירותי ניקיון, שמירה ואבטחה או תכנות מחשבים, ועבודתם אינה מפוקחת על ידי הלקוח. בישראל נהוג להתייחס לעובדי קבלן כוח אדם ולעובדי קבלן שירות כאל מקשה אחת, אף שיש הבדלים בין אופי העובדים בכל קבוצה ובתנאי העסקתם - וזאת הסיבה, לטענת גרובר, ההערכות המופרזות לגבי מספר עובדי הקבלן.

שיעור העולים החדשים בקרב עובדי קבלן השירות הוא 61.5%, אף כי חלקם בקרב כלל המועסקים הוא 32.3%. שיעור עובדי קבלן השירות המועסקים במשרה מלאה הוא 53.7% - נמוך משמעותית מבקרב כלל המועסקים. 35% מעובדים אלה היו רוצים להרחיב את היקף משרתם, אך אינם מצליחים בכך.

שיעור הנשים בקרב עובדי קבלן השירות ירד מעט לעומת תחילת העשור הקודם, אך ב–2011 הוא עדיין היה גבוה מאשר בקרב כלל המועסקים: 57.4%, לעומת 45.4%, בהתאמה. מספר עובדי קבלן השירות עלה ביותר מפי שניים ב–2000–2011, ומנגד חלה ירידה של יותר מ–50% במספר עובדי קבלן כוח אדם.

לדברי גרובר, ההערכות המדברות על מאות אלפי עובדי הקבלן בישראל, הן מופרזות. לדבריו, כשבוחנים רק את העובדים המועסקים באמצעות חברות כוח אדם, שיעורם מתוך כלל המועסקים נמוך למדי - 0.8%. "הסיבה לאומדן המופרז היא שבחישוב מספר עובדי הקבלן כוללים גם את עובדי הסיעוד, ואת העובדים בשירותי האבטחה והניקיון, אף שהם מוגדרים כעובדי קבלן שירות ומאפייניהם אינם זהים לעובדי קבלן כוח אדם".

לפי המחקר, חייבת להיות אבחנה בין עובדי קבלן כוח אדם לבין עובדי קבלן שירות. הקבוצה הראשונה, עובדי קבלן כוח אדם, צעירה יותר, והגיל החציוני בה ב–2011 היה 33, בעוד שגילם החציוני של עובדי קבלן שירות הוא 49.

"העבודה באמצעות חברת כוח אדם מאפשרת לעובדים צעירים לצבור ניסיון בשוק העבודה ומהווה שלב בדרך למציאת עבודה ארוכת טווח", קובע המחקר, שמוסיף כי לפי נתוני CIETT, הארגון הבינלאומי של חברות כוח האדם, 68% מעובדי קבלן כוח האדם היו מובטלים לפני העסקתם, ורק 32% נותרו מובטלים לאחר סיום העסקתם.

בעקבות החוק שהגביל העסקת עובדי קבלן כוח אדם לתשעה חודשים, יש ירידה במספר עובדי קבלן כוח אדם, ל–23 אלף ב–2011, לעומת 57 אלף בשנת 2000. "מדובר בערוץ תעסוקה חשוב המאפשר גמישות בניהול כוח אדם עבור המעסיקים, וגם מאפשר לצעירים לרכוש ניסיון בשוק העבודה ולהתפרנס בתקופת לימודיהם. בהתחשב בכך ראוי להאריך את תקופת ההעסקה המותרת של עובדי קבלן כוח אדם, כדי לאפשר לעובדים, במיוחד לסטודנטים, המשכיות תעסוקתית וצבירת ניסיון.

"לעומת זאת, מספר עובדי קבלן כוח אדם עלה לאורך השנים מכ–75 אלף בשנת 2000 לכ–124 אלף ב–2011. זו קבוצת עובדים מבוגרת וחלשה, שבמקרים רבים אינה יכולה להתאגד ולעמוד על זכויותיה הכלכליות", קובע המחקר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker