התקציב וחוק ההסדרים

מחוץ לחוק: תוכנית סיוע למובטלים

מדובר בתוכנית שהגו הנהלת שירות התעסוקה ומשרד אוצר, להשבת מקבלי קצבת הבטחת הכנסה לשוק העבודה

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

תוכנית סיוע למובטלים, שכמעט אינה זקוקה לתקציב, לא תיכלל בחוק ההסדרים לדרישת משרד המשפטים - שביקש לשמור על החוק "רזה" ככל האפשר.

מדובר בתוכנית שהגו הנהלת שירות התעסוקה ומשרד אוצר, להשבת מקבלי קצבת הבטחת הכנסה לשוק העבודה. על פי התוכנית, מובטלים שלא עובדים כבר שנים (כ-100 אלף איש) היו אמורים להתנדב בקהילה בחצי משרה (עד 80 שעות בחודש) במשך ארבעה חודשים - בתמורה לקבלת הקצבה. זאת במטרה להקנות להם מחדש הרגלי עבודה שאולי יסייעו להם במציאת תעסוקה בעתיד.

התוכנית הוצאה מחוק ההסדרים מתוך הנחה כי ניתן יהיה להעביר אותה בחקיקה רגילה, ואולם הנחה זו אינה בהכרח מדויקת. לא מעט ארגונים חברתיים יתנגדו בכל כוחם כשיחל תהליך החקיקה, מחשש כי התוכנית תהפוך לכלי של המעסיקים לניצול מובטלים, גם של החלשים ביותר מביניהם.

סניף ביטוח לאומי בחיפהצילום: איציק בן מלכי

בנוסף, בדומה למתנדבי השירות האזרחי, גם כאן שימוש לא מושכל בתוכנית עלול ליצור מצב שבו מתנדב תופס מקום של אדם שיכול היה לעבוד במשרה זהה בתשלום.

לא מדובר ברעיון חדש. תוכנית ויסקונסין המושמצת כללה סעיף דומה בתחילת דרכה, והוא אושר בחוק לצורך הוצאתו של הפיילוט לדרך. ואולם בסופו של דבר הופסק הפיילוט של התוכנית על ידי חברי הכנסת שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) וחיים כץ (הליכוד).

בשירות התעסוקה, שם פועלת תוכנית "מעגלי תעסוקה" אפקטיבית במיוחד כבר קרוב לשנתיים, ביקשו כלי נוסף שיסייע להשבת מובטלים כרוניים למעגל העבודה. על אף הוצאתה מחוק ההסדרים, אנשי האוצר לא רוצים לוותר על התוכנית, שכמעט לא עולה כסף אבל יוצרת שינוי מחשבתי, ובקרוב הם יקדמו אותה שוב, יחד עם שירות התעסוקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker