ההסתדרות שוב מאיימת בשביתה במגזר הציבורי; הכריזה על סכסוך עבודה

הוועדה לתיאום וביצוע של ההסתדרות אישרה היום שורה של סכסוכי עבודה שיקיפו מאות אלפי עובדים ברובו של המגזר הציבורי

חיים ביאור

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, מאיים שוב בשביתה. לאחר שאיים בשביתה למען עובדי הקבלן, אישרה היום (ה') הוועדה לתיאום וביצוע של ההסתדרות שורה של סכסוכי עבודה שיקיפו מאות אלפי עובדים ברובו של המגזר הציבורי.

בתום תקופת "צינון" של שבועיים, העובדים במקומות אלה יהיו רשאים לפתוח בשביתה או עיצומים. נראה שאיום השביתה נועד "לגבות" את נציגי ההסתדרות, שכבר החלו במו"מ עם הממונה על השכר במשרד האוצר, קובי אמסלם, על הסכם מסגרת חדש שיעלה את שכר העובדים במגזר הציבורי.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן בהפגנה
יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורןצילום: עופר וקנין

סכסוך העבודה הראשון שהוכרז חל על כל משרדי הממשלה וכן על הביטוח הלאומי ושירות התעסוקה. סיבת הסכסוך היא היעדר הסכמה בנוגע לדרישת ההסתדרות, שלפיה שכר עידוד ישולם ביחידות נוספות של שירות המדינה. סכסוך עבודה שני חל על מרכז השלטון המקומי וכן על העיריות ירושלים, תל אביב וחיפה, בנימוק של "פגיעה נמשכת בעבודה המאורגנת והעסקת עובדים שלא במסגרת ההסכם הקיבוצי, וכן שחיקה ריאלית בשכרם של חלק מהעובדים והיעדר תגמול כספי מיוחד לעובדים שנוספו להם מטלות חדשות".

סכסוך עבודה שלישי הוכרז בחברת נמלי ישראל (חנ"י) על רקע כוונת החברה להנפיק אג"ח של החברה בהיקפים גדולים. זאת, לטענת ההסתדרות, בלי לנהל מו"מ עם נציגות העובדים בנוגע להשלכות המהלך לגביהם. לטענת ההסתדרות, המהלך עשוי להשפיע על איתנותה הפיננסית של החברה ועל ביטחונם התעסוקתי של העובדים.

בטלוויזיה החינוכית הוכרז סכסוך עבודה בנימוק שהנהלת המוסד נמנעת מלנהל מו"מ לחידוש הסכם העבודה. בקריה למחקר גרעיני (קמ"ג) הוכרז סכסוך בשל מחלוקות בין הוועד להנהלה בנוגע לקריטריונים לקבלת "פרס המנהל" לעובדים.

סכסוכי עבודה הוכרזו גם בשני ארגונים פרטיים: בעיתון ידיעות אחרונות, על רקע כוונת העיתון לפטר 17 עובדי מינהלה, ובחברת נמל אילת בשל שינויים מבניים, שלטענת ההסתדרות פוגעים בתנאי העבודה, הרחבת השימוש בעובדי חוץ והכבדה בעומס העבודה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker