עבודות הרכבת הקלה הכפילו את זמן הנסיעה לעבודה? אתם יכולים להתפטר - ולקבל פיצויים

לשכת העצמאים בישראל טוענת כי מאות עובדים יפוטרו כתוצאה מאובדן הכנסות בעסקים הקטנים בתוואי הקמת הרכבת - אך לפי ארגוני העובדים, יש צפי לפיטורי עשרות בלבד ■ מומחים לדיני עבודה: לא למהר לפטר - וגם לא להתפטר

חיים ביאור

לפני שנתיים שכרה ל', 29, דירה קטנה בגבעתיים, לאחר שהתקבלה לעבודה כברמנית במסעדה הפועלת ברחוב יהודה הלוי, מרחק של רבע שעה נסיעה מביתה, בקו 63 של דן. כעת, לקראת תחילת העבודות להקמת הרכבת הקלה ביום ראשון הקרוב, ל' שוקלת להתפטר מעבודתה.

ל' היא אחת ממאות ואף אלפי עובדים, שפרויקט הרכבת הקלה בגוש דן ישפיע עליהם. בלה"ב (לשכת ארגוני העצמאים בישראל) טוענים כי מאות עובדים יפוטרו ממשרותיהם, מכיוון שהיקף הפעילות של עסקים רבים לאורך תוואי העבודות יצטמק, וגם בשל חוסר הוודאות של בתי העסק באשר לסיכוי לקבלת פיצוי על אובדן ההכנסות בשנות הפרויקט.

עבודות תשתית להקמת הרכבת הקלה ברחוב יהודה הלוי בתל אביבצילום: אייל טואג

מנגד, טוענים בארגוני העובדים כי לה"ב, גוף בעל אינטרס, מגזים בהערכותיו וכי אומדן המפוטרים לא יעלה על עשרות בודדות של עובדים.

עובדים אשר חשופים לפגיעה הם המועסקים בבתי העסק הבינוניים והקטנים - מסעדות, פאבים, מספרות, חנויות ומשרדי תיווך. אחרים עלולים לסבול מקיצוץ במשרתם אם תחול ירידה בהיקף הפעילות של בית העסק.

"הדבר הנכון לבעל עסק הנמצא סמוך לתוואי העבודות, אפילו בצמוד לתוואי, הוא להמתין - ולא לרוץ לסגור את העסק או לפטר עובדים", אומר עו"ד גדעון רובין ממשרד רובין שמואלביץ', מומחה לדיני עבודה. "אולי הארגון שמייצג אותו יצליח להוציא פיצוי מהמדינה או מהעירייה על הנזק שנגרם לו".

רובין נותן עצה דומה גם לעובדים: "אל תתפטרו. עשו ככל יכולתכם להגיע לעבודה בזמן. אם לאחר כמה ימים יתברר לכם שהגעה למקום העבודה דורשת מאמץ רב, תהיה לכם עילה טובה להתפטר בדין מפוטרים - כלומר זכאות לקבלת פיצויי פיטורים בשל מה שפסיקת בית הדין לעבודה הגדירה 'הרעה מוחשית בתנאי העבודה'. גם למעסיק תהיה עילה לתבוע פיצויים אם יוכיח שעבודות ההקמה של הרכבת הקלה הקשו מאוד על עובדיו להגיע לבית העסק".

עו"ד גל גורודיסקי, מומחה לתביעות יצוגיות בתחום יחסי עבודה, אומר שגם אם בעל העסק הפחית את היקף המשרה (והשכר) של העובד ב-5%–10% בלבד, הדבר כבר נחשב ל"הרעת תנאים מוחשית" שבגללה העובד רשאי על פי החוק להתפטר ולקבל ממעסיקו פיצויי פיטורים. גם במקרה שבו עובד מתפטר מכיוון שמשך הזמן הנדרש לו כדי להגיע לעבודה התארך עקב חסימת צירי תנועה בשל העבודות, מ–20 דקות ל-40 דקות למשל, יש לעובד עילה להתפטר בדין מפוטר ולקבל פיצויי פיטורים.

"המעסיק יכול כמובן להתגונן ולומר שהוא אינו אשם בסבל שנגרם לעובד, שהרי הוא לא גרם לחסימות הצירים", אומר גורודיסקי. לדבריו, במקרה כזה קמה למעסיק עילה להגיש תביעה מינהלית נגד המדינה או העירייה, אבל הדבר אינו פוטר אותו מלפצות את העובד שהחליט להתפטר עקב ההרעה בתנאי העבודה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום