עובדי יובנק פתחו הבוקר בשביתה; הסניפים והמטה סגורים

בבנק חוששים כי המיזוג המתוכנן עם הבנק הבינלאומי יגרום לפיטורי עשרות עובדים

חיים ביאור

עובדי יובנק פתחו הבוקר בשביתת פתע: כל הסניפים סגורים לקהל וגם המטה בתל אביב שובת. עובדי יובנק מצויים בסכסוך עבודה אל מול החברה האם, הבנק הבינלאומי, בשל כוונת הבינלאומי למזג את יובנק לתוכו. עילת המהלך היא החלטת שר האוצר משה כחלון ליצור הפרדה בין הבנקים לבין החברות הבנות ואחזקותיהם הפיננסיות השונות, כדי להגביר את התחרות במערכת הבנקאית. מהלך המיזוג שמבצע הבינלאומי נועד "להקדים תרופה למכה" והוא יבוצע בבכל הנראה בסוף ספטמבר.

עובדי יובנק חוששים שבמסגרת המיזוג עם הבינלאומי יפוטרו 30 עד 40 מהם, מתוך כלל 230 העובדים. רוב המפוטרים יהיו עובדי המטה, במגוון של תפקידים. המשא ומתן שמנהל בחודשים האחרונים ועד העובדים עם ראש חטיבת משאבים בבינלאומי ,יוסי לוי, בהשתתפות ראש חטיבת עובדי הבנקים בהסתדרות, עו"ד מנחם מליק, מצוי במבוי סתום.

אבי שטרנשוס
אבי שטרנשוסצילום: תמר מצפי

בשעה זו מנהל יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, מגעים עם מנכ"ל הבינלאומי, סמדר ברבר- צדיק, במאמץ להגיע לפתרון שיאפשר את סיום השביתה.

מקורות בבינלאומי אמרו כי הצורך במיזוג של יובנק בתוך הבינלאומי, אינו קשור במהלכים של האוצר בנוגע להגברת התחרותיות של הבנקים,  אלא  בשל הנחיות רגולטוריות שהתקבלו לאחרונה ואשר מגבילות למעשה את יכולת הצמיחה של בנקים קטנים, ויובנק ביניהם.

"הדרך היחידה להבטיח צמיחה נאה של יובנק היא המיזוג עם החברה האם שלו, כפי שייעשה גם עם בנק פאג"י, המשרת בעיקר לקוחות מהמגזר החרדי, ואף הוא ימוזג עם הבינלאומי. בד בבד עם המיזוג, יישמרו המותגים של שני הבנקים הללו", מסרו המקורות.

עוד הם אמרו המיזוג יהיה כרוך בפיטורי כמה עשרות עובדים המועסקים במטה של יובנק, שהוא גדול על מידותיו של בנק קטן כמו יובנק, אך לא בקרב עובדי הסניפים. לדבריהם, עילת השביתה אינה חששם של העובדים מצמצומים בכוח אדם הצפויים לאחר השלמת המיזוג, אלא בשל אי הסכמה בין הוועד להנהלת הבנק בנוגע לשעות העבודה שיחולו על עובדי יובנק לאחר המיזוג, על רקע העובדה שעובדי יובנק מועסקים  כיום שעות רבות יותר.

מהנהלת הבינלאומי נמסר בתגובה כי חרף השביתה, חדרי העסקות של יובנק במט"ח וני"ע פועלים כרגיל. "ההנהלה פועלת כדי ליישב סביב שולחן המשא ומתן את המחלוקות עם נציגות העובדים", הוסיפה ההנהלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker