הוקמה ועדת מעקב ליישום התקציב המגדרי: "יוביל לחלוקת המשאבים בצורה שוויונית"

על אף חוק שעבר בכנסת הקודמת וקבע כי על משרדי הממשלה להגיש תקציב בחלוקה מגדרית הבודקת איך משפיע חלוקתו על גברים ונשים, רוב המשרדים כלל לא יודעים על כך

טלי חרותי-סובר

ועדת השרים לענייני מגדר קיימה היום (ג') את ישיבתה הראשונה כדי לדון בדרכים להטמעת החשיבה המגדרית בתקציב המדינה. בישיבה השתתפו השרה גילה גמליאל, שר הדתות דוד אזולאי, יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת, ח"כ עאידה תומא סלימאן, ח"כ עליזה לביא ונציגים ממשרד האוצר ומרכז אדווה.

הוועדה החליטה על הרכב ועדת מעקב ליישום התקציב המגדרי בראשו יעמוד מנכ"ל המשרד לשוויון חברתי, אבי כהן חברות הוועדה יהיו יעל מבורך, סגנית ראש אגף התקציבים, סיגל שאלתיאל לוי, מנכ"לית המשרד לפיתוח הנגב והגליל ורו"ח איריס שטרק כנציגת הציבור. בין השאר הוחלט על זימונם של שרי הממשלה לוועדות הכנסת על מנת לדווח על הבחינה המגדרית ויישומה בתקציב משרדיהם.

הצורך בוועדה נובע מהעובדה שמדינת ישראל, בניגוד למדינות מערביות רבות, אינה מחלקת את תקציב המדינה לפי פרמטרים של מגדר, מה שגרם במשך השנים להתרחבות והגדלת הפערים הבין מגדריים בחברה הישראלית. נציגות מרכז אדווה, הבודק את השוויון והצדק בחברה בישראל, העבירו סקירה השוואתית של מספר מדינות בעולם המערבי שאימצו מודלים שונים לתקצוב מגדרי.

עליזה לביאצילום: אוליבייה פיטוסי

בפתיחת הישיבה אמרה השרה גמליאל כי זהו "יום חג" עבור אלו שעוסקות ומקדמות את הנושא מזה שנים וכי מטרת הישיבה הראשונה היא "להציב את היעדים ולקבוע מסגרת לוועדה כבר לקראת הכנת תקציב המדינה הקרוב". לדברי השרה גמליאל, "תקציב מגדרי יוביל לחלוקת המשאבים בצורה שוויונית בסופו של התהליך". ח"כ הכנסת עליזה לביא, מי שיזמה את החוק הוסיפה: "למדינת ישראל ולמשרדי הממשלה יש את הידע והיכולת ליישם את התקציב המגדרי בחלקו כבר השנה על מנת להגיע תוך ארבע שנים לבחינה מגדרית מלאה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker