חוק השקיות אושר פה אחד בוועדת השרים לחקיקה

יצרני שקיות הפלסטיק נגד חוק השקיות: החוק יפגע בשכבות החלשות

טלי חרותי-סובר

חוק השקיות אושר פה אחד בועדת השרים לחקיקה. השר אבי גבאי: "זהו עוד שלב שבו ישראל מתאימה את עצמה למדינות הסביבתיות המתקדמות. עכשיו נותר שלב סיום החקיקה בכנסת, כשהחוק צריך לעבור קריאה שניה ושלישית".

החוק קובע כי מדינת ישראל תספק לכל משפחה שבעה סלים רב פעמיים בחינם דרך שוברים שיגיעו עם חשבון החשמל. בתוך פרק זמן שיקבע יחול על כל שקית ניילון בעובי 2050 מיקרון (שקיות גופיה) תשלום בסך 30 אגורות שישולם במרכול, וירשם בחשבונית בנפרד. בתוך שנתיים ירד הסכום ל-20 אג' ובתוך שנתיים נוספות ל-10 אג' בלבד. במקביל יופסק לחלוטין ייצורן של שקיות בעובי פחות מ-20 מיקרון.

שקיות ניילון בסופרמרקט
שקיות ניילון בסופרמרקט. הביקוש לשקיות בישראל הוא 274 שקיות לנפש בשנה, ובסך הכל משתמשים בכל שנה במרכולים ב–1.28 מיליארד שקיותצילום: דן קינן

הכסף שנגבה עבור השקיות יועבר לקרן מיוחדת ש-20% יוקדש לתוכניות נקיון ו-80% יועבר לתקציב המדינה. היצרנים יפוצו.

הרעיון הוא להפסיק מהר ככל האפשר את השימוש בשקיות הניילון ומעבר לשקיות רב פעמיות, מבלי לפגוע ביצרנים. על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה מדובר בלא פחות מ-2.2 מיליארד שקיות בשנה. על פי פורום היצרנים מדובר במספר גדול בהרבה.

אתמול (26.7) הגיע לשולחנו של השר להגנת הסביבה אבי גבאי מכתב זועם מטעם פורום יצרני שקיות הפלסטיק, המתנגד להחלת חוק השקיות.

כזכור הגיע החוק לקריאה ראשונה ועבר, ואז התפטר השר לשעבר עמיר פרץ מן הממשלה וראש הממשלה הקפיא את החוק שנחשב ל"בייבי" של פרץ. גבאי החליט להמשיך באותה דרך ולקדם את החוק כלשונו.

השבת החוק אל שולחן הממשלה הקפיצה את הפורום החושש לגורלו העתידי, כמו גם לגורל מאות עובדים המועסקים בתחום. העובדה שלפורום היצרנים היו שנים רבות לחשוב על הנושא ולהתכונן לא רלוונטית, באופן טבעי לגמרי הם מגנים על מקור פרנסתם. לטענת יו"ר הפורום אבישי זהבי, היצרנים חושבים כי ההיטל על עם ישראל אינו מוצדק, כי על פי מחקרים שהגיעו מהטכניון חלק מן השקיות עוברות שימוש חוזר בפח האשפה הביתי, וכמובן מדובר במקום פרנסה למאות עובדים שיאבדו אותו.

לטענתם יש לעצור את התהליך – שכבר נעצר בעבר בועדת הפנים של הכנסת על ידי מירי רגב , ששימשה אז שלוחתו של בנימין נתניהו (שכאמור נקם בפרץ על התפטרותו), ולחשוב על החוק הזה בשנית.

וכך כתבו אתמול לשר: "נבקש להדגיש כי החלת דין רציפות דינה כדין החלטת ממשלה על תמיכה בחוק, משהתחלפה הממשלה אין משמשת ועדת השרים כחותמת גומי ועל חבריה ללמוד ולשקול את הנושא בטרם ייגבשו את מדיניות הממשלה החדשה, ככל הצעת חוק אחרת המובאת בפניהם.

"לראייה, ידוע כי יו"ר ועדת השרים לענייני חקיקה, השרה איילת שקד בתפקידה הקודם כח"כ, הצהירה, שתפעל בכדי למנוע את מס השקיות, סיעת ש"ס קיבלה החלטה לפעול כנגד החוק, ערב בואו לקריאה ראשונה במליאה ולראייה, דבריו של השר דוד אזולאי (ח"כ דאז) בדיון במליאה אשר מתריעים מפני הפגיעה הצפוייה בצרכנים, וכן את דבריה של השרה מירי רגב בתפקידה הקודם כיו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, אשר הצהירה לפרוטוקול כי החוק אינו מידתי".

הפורום גם חושש ממצבן של רשתות השיווק ומחינוך הציבור: "קיים הסדר עם רשתות השיווק אשר התחייבו על מהלך משלים, בו ייחלקו לציבור שקיות נשיאה עבות רב פעמיות, וברור שבמצבם של הרשתות כיום היתכנות מימושו של צעד זה נמוכה מאוד. בנוסף, המשרד להגנת הסביבה, השקיע מיליוני שקלים בקמפיין איבגי, קמפיין תמיכה בהצעת החוק, וכיום למיטב ידיעתנו לא ילווה קמפיין משלים למהלך".

המכתב מסתיים הפניה ללב של השר: "בנימה אישית לכבודו, כמי שמייצג את בוחרי מפלגת כולנו, מפלגה אשר הצהירה פעמים רבות על החשיבות שהיא מעניקה למאבק ביוקר המחיה והתנגדותה לגזרות ומיסים על השכבות החלשות, יהיה זה הוגן וראוי שאדוני ידחה את הדיון, יילמד לעומק את השלכות המקרו הרב תחומיות, בטרם ייתן ידו לחוק כה שנוי במחלוקת".

השר לא נפגש עם הפורום טרם התכנסות הועדה שתחל הבוקר בשעה עשר וחצי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker