מטפלות המשפחתונים במגזר הערבי והחרדי ישבתו השבוע בדרישה להכיר בהן כעובדות מדינה

בארגון כוח לעובדים טוענים ששכרן של המטפלות במשפחתונים לא עודכן בשנתיים האחרונות

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1

המטפלות המפעילות משפחתונים שמסובסדים על ידי משרד הכלכלה יקיימו שביתה מחר (ב') במגזר הערבי בצפון. מחרתיים (ג') ישבתו המטפלות בבני ברק.

המטפלות, המאוגדות בארגון כוח לעובדים, מוחות על סירובם של משרדי הכלכלה והאוצר להכיר בהן כעובדות מדינה. לטענתן, תנאי ההעסקה שלהן פוגעניים מכיוון שהן אינן מחשבות לשכירות, אלא כעצמאיות – לעומת המטפלות במעונות היום המופעלים אף הם על ידי משרד הכלכלה, שנהנות, לטענתן, מתנאי העסקה טובים יותר.

בארגון כוח לעובדים אומרים ששכרן של המטפלות במשפחתונים לא עודכן בשנתיים האחרונות, בעוד ששכרן החודשי של עובדות המעונות עלה השנה ב-500 שקל. מחר (ג') יקיימו המטפלות משני המגזרים הפגנה מול קריית הממשלה בתל אביב. הם יקראו לשר הכלכלה אריה דרעי לקדם את העסקתן הישירה.

מטפלות המשפחתונים שמסבסד משרד הכלכלה מפעילות מביתן משפחתונים, ברחבי הארץ. התשלום למטפלות נעשה על ידי ההורים, בעוד שמשרד הכלכלה מסבסד במידת הצורך את עלות השתתפות הילד (כ-1,700 שקל) בהתאם לדרגות ההשתכרות של ההורים (עד כדי תשלום מלא). כך ניתנת האפשרות ל-15 אלף ילדים – שליש מהן ממשפחות מיעוטות אמצעים – לזכות במסגרת ראויה, המפוקחת על ידי משרד ממשלתי, המאפשרת להורים לצאת ולעבוד.

שר הכלכלה אריה דרעיצילום: אוליבייה פיטוסי

ואולם בכוח לעובדים אומרים כי תנאי ההעסקה של המטפלות, חלקן משכבות מצוקה בעצמן, "מקוממים": משרד הכלכלה אינו רואה בהן עובדות שכירות – אין להן תלוש משכורת, הן אינן זכאיות לתנאי סוציאליים הניתנים לעובדים מן השורה. הן גם לא באמת עצמאיות: משרד הכלכלה מגדיר את מספר הילדים במשפחתון, כופה עלויות חודשיות ושנתיות (לרבות שיפוץ הבית), הכשרות שעלותן היא על חשבון המטפלות. "אפילו יום חופש או ימי אבל (שבעה) המטפלות אינן יכולות לקחת מבלי למצוא מחליפה המאושרת על ידי משרד הכלכלה. המעמד הערטילאי הזה הוביל לשנים של העסקה מקפחת", טוענים בארגון.

עוד אומרים בכוח לעובדים כי לצד הפגיעה בתנאי ההעסקה באופן כללי, משרד הכלכלה מתעלם מצרכי הדת של המטפלות המוסלמיות והחרדיות: אלה המוסלמיות אינן יכולות לקיים חלק ממצוות דתן , כגון העלייה למכה במועדה, בעוד שהמטפלות החרדיות נדרשות לעבוד בארבעה ימי צום רשמיים (צום גדליה, עשרה בטבת, תענית אסתר וי"ז בתמוז)."אנו מצפות ששר הכלכלה אריה דרעי, אדם דתי בעצמו, יתערב ויכיר במחויבות של נשים מאמינות", אמרה חנאן מנצור, מראשי הוועד, מטפלת מטירה. היא הוסיפה כי "לא ייתכן שמצד אחד המשרד לא מכיר בטפלות המשפחתונים כבעובדות שלו וטוען שהן במעמד של עצמאיות, ומצד שני רומס את חירותן לקיים את דתן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker