חיים ביאור

15 אלף עובדי קבלן במגזר הציבורי יעברו למתכונת של העסקה ישירה, וישופרו תנאי העסקתם של כ–30 אלף עובדי קבלן אחרים — כך עולה מההסכם שנחתם בין יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן לבין שר האוצר משה כחלון, שעלותו מוערכת ב–150 מיליון שקל בשנה. 

בעקבות ההסכם, תבוטל השביתה הכללית במשק שהיתה אמורה להתקיים מחר. ההסכם נחתם בתום מו"מ מרתוני שהתקיים ביומיים האחרונים במשרד האוצר, שבשלב הסופי שלו השתתף גם שר הרווחה חיים כץ. הסיכום אינו חל על עובדי הניקיון המועסקים במשרדי הממשלה, ברשויות המקומיות ובשאר חלקי המגזר הציבורי, שיישארו עובדי קבלן.

בנובמבר הכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה במגזר הציבורי, בדרישה לצמצם את היקף ההעסקה הקבלנית במשק. בשבועות האחרונים החל ניסנקורן לאיים שההסתדרות תשבית את רוב המגזר הציבורי החל ממחר אם לא יושג הסכם בנוגע לעובדי הקבלן. ואולם, כרגיל במקרים של איומי שביתה, ההסכם בין ניסנקורן לכחלון הושג אתמול כמעט ברגע האחרון, לאחר קמפיין תקשורתי בעלות של מיליוני שקלים מטעם ההסתדרות.

ממסמך ההסכמות עולה כי במערכת הבריאות ייקלטו להעסקה ישירה 5,000 עובדים במקצועות פרה־רפואיים — כמו עובדי מעבדה, רנטגנאים ופיזיותרפיסטים — שלא מועסקים ישירות על ידי בתי החולים, אלא באמצעות גופים המכונים קרנות מחקר (מעין חברות קבלן). הקליטה תתבצע בהדרגה, במשך ארבע שנים. 

עוד הוסכם כי 600 אחיות בתי ספר ייקלטו להעסקה ישירה ב–2016, כמו גם 1,500 עובדי ניקיון בבתי החולים הממשלתיים ובאלה השייכים לשירותי בריאות כללית. במערכת החינוך יועברו להעסקה ישירה כ–5,000 סייעות בגני הילדים, ששכרן משולם להן על ידי הרשויות המקומיות.

שקט תעשייתי עד 2016

3,000 מורים במקצועות העשרה שעובדים במסגרת תוכנית קרן קרב אמנם לא יעברו להעסקה ישירה כפי שרצו — אך תיפסק התופעה שבה הם מפוטרים מדי שנה בתום תשעה חודשי עבודה, ונקלטים מחדש בשנה לאחר מכן, במקרים רבים רק אחרי החגים. מורים אלה יעברו לעבוד 12 חודשים בשנה, ותנאי העסקתם יכללו מעתה הפרשות לקרן השתלמות וכן הפרשות לפנסיה ודמי הבראה, המקובלים בשירות המדינה. מורי תוכנית קרב שהיקף משרתם גבוה מ–25% יקבלו שכר חודשי במקום שכר לפי שעות עבודה.
גם 12 אלף שומרים ועובדי ניקיון בבתי הספר וגני הילדים יועסקו החל מ–2016 במשך 12 חודשים בשנה, ולא יפוטרו מדי שנה בסוף יוני. עוד לפי הסיכום, המשפטנים ביחידת האפוטרופוס הכללי ועובדי מרכז המידע בשירות התעסוקה ייקלטו להעסקה ישירה בתהליך שיימשך שנתיים (2016–2017).

 עם זאת, ניסנקורן לא הצליח להגיע להסכמה עם כחלון לגבי אחת מדרישותיו המרכזיות, שלפיה עובדי קבלן המועסקים "כתף אל כתף" עם עובדים קבועים במשרדי הממשלה ובמגזר הציבורי יועברו להעסקה ישירה. מדובר בעובדי קבלן, לדוגמה מנהלי חשבונות או מתכננים, שמבצעים את אותה עבודה שמבצעים העובדים הקבועים באותם עיסוקים, לעתים אף באותם חדרי עבודה. השניים סיכמו להקים צוות משותף להסתדרות ולאוצר שיחליט על דרך הפעולה בנושא. 

על פי ההסכם, ההסתדרות התחייבה לשמור על שקט תעשייתי ולהימנע משביתות או עיצומים בנושא עובדי קבלן לפחות עד סוף 2016. ואולם לא מן הנמנע שלהסתדרות תהיה עילה אחרת להכריז על סכסוך עבודה או על שביתה. זאת, אם יתגלעו קשיים במשא ומתן השני שאותו היא מנהלת במקביל עם משרד האוצר — בעניין דרישתה לתוספת שכר של  5% עד 7% לעובדי המגזר הציבורי.

עתה, משהסתיים המשא ומתן בעניין עובדי הקבלן, יואץ המשא ומתן על השכר. במשרד האוצר מבקשים לכרוך את מתן תוספת השכר בהסכמת ההסתדרות ל"גמישות ניהולית", מונח המקפל בתוכו יכולת רבה יותר של הנהלות המשרדים לפטר עובדים שביצועיהם חלשים, ניוד עובדים בהתאם לצורכי הארגון או הכנסת שינויים טכנולוגיים ללא התנגדות הוועדים. 

כמה איגודים מקצועיים, בהם איגוד העובדים הסוציאליים, מבקשים "החרגה" מהסכם המסגרת שיושג — מונח המבטא דרישה לקבל תוספת גבוהה יותר מזו שיקבלו כל יתר העובדים, עקב שחיקת השכר שלא תוקנה באמצעות הסכם השכר שנחתם עבור העובדים הסוציאליים לפני ארבע שנים.

"זו לא פחות מהפיכה חברתית", אמר אתמול ניסנקורן. הוא שיבח את "המחויבות החברתית העמוקה של שר האוצר". לעומת זאת, מקורות בסביבתו של כחלון אמרו כי איומי השביתה של ניסנקורן היו מיותרים, מכיוון שהוא ידע היטב את עמדתו של כחלון שלפיה יש לצמצם את תופעת העבודה הקבלנית. לדבריהם, "המחלוקת היתה בעניין פריסת הזמן שבמהלכו תיעשה הקליטה להעסקה ישירה, ולא על על המהות".

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן בהפגנה
יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן בהפגנה צילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום