מורים ומאבטחי מוסדות חינוך מפוטרים בקיץ - ומאבדים אלפי שקלים

1,500 מתוך 18 אלף שומרים במוסדות לימוד מבקשים דמי אבטלה במהלך חודשי הקיץ; המפוטרים מאבדים 9,500 שקל בשנה

טלי חרותי-סובר

עלייה חדה של 70% חלה בתוך שש שנים בתביעות מפוטרי הקיץ ממוסדות החינוך לדמי אבטלה, כך מעלים נתוני שירות התעסוקה שפורסמו אתמול. על פי נתונים הוגשו  15,300 תביעות בקיץ 2014. רוב המפוטרים הם מורים (30%), אחריהם מטפלים בילדים (17%) ועוד 9% הם מאבטחים המפוטרים עם סגירת המוסדות. עוד מסתבר מהנתונים כי מדובר בתופעה כרונית: למעלה משליש מן המפוטרים שבים ללשכת העבודה בכל קיץ לפחות שלוש שנים ויותר ברציפות.

מכתב שנשלח על ידי ארגון קו לעובד והקליניקה לזכויות עובדים של אוניברסיטת תל אביב ליו"ר ועדת הרווחה, ח"כ אלי אלאלוף, בסוף חודש יוני מעלה נתונים קשים באשר להפסד הכלכלי שחווים מאבטחים המפוטרים בכל קיץ. המכתב מתאר את הפסדיהם של 18 אלף עובדי השמירה במוסדות החינוך בישראל, הרי שנתוני שירות התעסוקה מדברים על כ-1,500 איש בלבד. דווקא כאן יש להעלות את יתרון הגמישות הניהולית – ככל הנראה רוב מוחלט של העובדים האלה מועסקים על ידי חברות הקבלן במקומות עבודה אחרים במהלך חודשי הקיץ, ואינם דורשים דמי אבטלה, אך מאות רבות של שומרים עדיין נפגעים.

על פי נתוני הקליניקה וקו לעובד אובדן השכר מגיע ל-9,500 שקל בשנה, מה שמשפיע גם על ההפרשות לקרן השתלמות ופנסיה בסך 2,000 שקל בשנה וכמובן הפרשות לדמי הבראה בסך 500 שקל בשנה. סך הכל מסתכמת הפגיעה בפנסיה לאורך שנות העבודה ב-43 אלף שקל. "פגיעה זו קשה ואינה הוגנת", כותבים אנשי הקליניקה וקו לעובד, "רבים מעובדים אלה הם עובדים מבוגרים וחסרי אלטרנטיבות, אשר ממילא מועסקים כעובדי קבלן וחווים לא פעם פוגענות נוספת".

הפגנה נגד הפכית מורים לעובדי קבלן, בשנה שעברהצילום: תומר אפלבאום

הפתרון שמציעה הקליניקה וקו לעובד הוא התעקשות על העסקת אותם עובדים לאורך כל השנה, ללא קשר לחופש הגדול. ייתכן כי תוכנית הפעלת בתי הספר בקיץ, שהכניס למערכת שר החינוך לשעבר, שי פירון, יסייע בהמשך להקטנת הפגיעה ולצמצומה לשבועות ספורים, אם בכלל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker