באוצר מעריכים: תהיה שביתה

באוצר לא מבינים מדוע נדרשת שביתה כללית על נושא שהוסכם מראש, אבל ההערכה היא כי זו תצא לדרך

טלי חרותי-סובר

נדמה כי מעולם לא היה בישראל נושא שכל הצדדים מסכימים עליו כמו העברת עובדי קבלן מסוימים להעסקה ישירה. ההסתדרות שמה אותו בראש סדר עדיפויותיה, ושר האוצר משה כחלון, שנכנס לאוצר על טיקט ה"חברתי" הודיע כבר בנאום כניסתו לתפקיד כי מדובר במטרה חשובה. על מה ולמה, אם כך, מתעקשת ההסתדרות לצאת לשביתה כללית יקרה ב-22 בחודש, אחרי קמפיין שלטים יקר והפגנות רבות משתתפים?

"אבי ניסנקורן צריך הישג שישמר אותו בתודעה, והשביתה הזו, על נושא שאין עליו מחלוקת, היא האמצעי" אומר גורם בקיא, "השביתה הזו תצא לדרך על אף שאין בה צורך כלל".

בשבועיים האחרונים נפגשו הצדדים מספר פעמים בפורמים רחבים כדי לדבר על שני נושאים מרכזיים: פתיחת הסכמי השכר במגזר הציבורי שנדחו ביולי 2014 בשל המלחמה, והעברת עובדי קבלן להעסקה ישירה על ידי המדינה. המגזר הפרטי אינו צד כרגע (חוקית לא ניתן לדרוש מן המגזר הפרטי שלא להעסיק עובדי קבלן, אלא לקיים את חוק תשעת החודשים שדורש העברה מסטטוס עובד קבלן לעובד מלא. חוק זה אינו מיושם) - וההסתדרות דורשת העסקה ישירה על ידי המדינה בלבד.

הפגנה נגד העסקת עובדי קבלן בירושלים ב-2013צילום: מיכל פתאל

מצד ההסתדרות מגיעים לדיונים אנשיו של ניסנקורן – ראש המטה עינב קבלה, יועצו הצמוד שי תקן וגם הכלכלן הראשי שי בירן, יחד עם ראשי הוועדים בשירות המדינה. מצד האוצר משתתפים אנשי אגף הממונה על השכר ואנשי אגף תקציבים. כבר בישיבה הראשונה עלה הדיון הנוסף בנושא העסקה ישירה על שרטון. בנושא זה מדברים ביניהם בעיקר היו"ר אבי נינסקורן ושר האוצר משה כחלון, וכאמור קיימת הסכמה עקרונית כי יש להעביר עובדים, בעיקר עובדי כתף אל כתף (העושים את אותה עובדה שעושים עובדי מדינה, בתנאים שונים) - להעסקה ישירה.

אם יש הסכמה עקרונית, על מה יוצאים לשביתה? על המספרים והקצב. "מדובר בנושא מורכב שעוד צריך לפצח, "אומר גורם מקורב, "הרי אי אפשר להעביר עשרות אלפי אנשים בבת אחת להעסקה על ידי המדינה בתנאים הקיימים, בזמן שבו מנסים לייעל את השירות הציבורי. לאיש לא ברור כמה עובדים כאלה יש ובאילו סקטורים, וגם בתוך הסקטורים השונים יש שוני גדול בין העובדים. בעיה נוספת היא העובדה שבדיונים לא משתתף גורם חשוב – השלטון המקומי, שהוא המעסיק הגדול של המגזר הזה. ככה קשה להתקדם, אבל זה לא מעניין את ההסתדרות".

באופן לא מפתיע, גם האסטרטגיה לקראת השביתה שונה מאוד. האוצר שומר על פרופיל תקשורתי נמוך בעוד ההסתדרות פועלת חזק מאוד על דעת הקהל. ההערכות הן כי שר האוצר מעונין לאפשר לניסנקורן לרדת מהעץ באלגנטיות, ואינו מעונין להיכנס בו חזיתית כדי לא להיתפס כמי שפוגע בעובדים. "השר באמת רוצה לטפל בנושא הזה, אבל הדברים צריכים להיעשות בשכל, ולא תחת לחץ של שביתה שתעלה מאות מיליונים" אומרים באוצר, ומזכירים כי רק לפני שלוש שנים וחצי הושבת המשק על ידי עופר עיני לחמישה ימים על אותו נושא בדיוק, מה שמבהיר עד כמה כלי השביתה אינו יעיל.

אחיות בית הספר וחסות הנוער 

צילום: עופר וקנין

מיהם אותם עובדים שעבורם תצא השביתה לדרך, על אף ההסכמה העקרונית? אפילו על הגדרת השם אין הסכמה. בעוד ההסתדרות קוראת להם עובדי קבלן הרי שהאוצר קורא להם עובדי מיקור חוץ, ולאיש לא ברור האם מדובר בעובדים העושים תפקידי ליבה או גם בעובדי הנקיון והשמירה למשל, המהווים את החלק הארי של עובדי הקבלן, ביחד מאות אלפי עובדים.

מספר שמות ומגזרים כן עולים שוב ושוב בדיונים – אחיות בתי הספר הן המגזר הראשון. מדובר במספר מאות עובדים (בעיקר עובדות) שהיו עובדי מדינה והופרטו, ולכל ברור כי השירות הניתן היום אינו טוב, והאחיות אינן משתכרות כראוי.

גורם נוסף הוא אנשי חסות הנוער. לאחרונה פורסם כי עמותת ענב המפעילה שבעה מעונות ממשלתיים ובהם 260 עובדים, יודעת כי שמה עולה בדיונים, אך אינה משתתפת בהם. העמותה מעסיקה רק 25 עובדים סוציאליים ועוד 220 מדריכים חינוכיים שעובדים ב-80%-60% משרה, רובם סטודנטים, שאינם "מועמדים" להעברה להעסקה ישירה מכיוון שהם מסיימים את הלימודים ואיתם את העבודה הזו. הם משתכרים בין 6,000 ל-7,000 שקל בחודש, תלוי במספר המשמרות, וחתומים על הסכם קיבוצי עם ארגון כוח לעובדים. "מכיוון שאין עובדי מדינה בתפקידים האלה לא ברור לנו האם העברה להעסקה ישירה תסייע או תפגע", אומרים בעמותה, "כך או כך, בכלל לא מדברים איתנו".

שאלה נוספת הנשאלת היא מי ייצג את העובדים שיועברו להעסקה ישירה, והאם לא מדובר במהלך ציני של ההסתדרות שמבקשת עוד אלפי עובדים שישלמו לה מיליוני שקלים בדמי חבר. "אם ההסתדרות עובדת בעבור העובדים בתום לב היא צריכה להצהיר שמי שמאוגד בארגונים אחרים יישאר בהם, וכי אינה מעוניינת בדמי החבר שלהם", אומר גורם הקרוב לנושא, "כך תסיר מעליה את החשד כי היא יוצאת לשביתה מיותרת על נושא מוסכם כדי לקבל עוד כמה מיליוני שקלים לכיסה בכל שנה".

ארבעה ימים עוד נותרו לתאריך השביתה שהוכרז כבר. מדובר בפרק זמן אינסופי במונחים של שביתה כללית, וסביר להניח כי על פי המסורת, יואצו הדיונים בימים אלה עד לרגע האחרון. באוצר מניחים, כאמור, כי ניסנקורן לא יוותר על השבתה. האם זה יעזור לעובדי הקבלן? לא ברור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker