לא מחכים לשביתת ההסתדרות: עובדי רשות האוכלוסין ומינהל התכנון נוקטים עיצומים

העובדים טוענים שהסיבה לעיצומים היא מחסור בכוח אדם, שבגללו נפגע טיב השירות לקהל ■ אי שקט בקרב עובדי הסניפים בביטוח הלאומי בשל פער השכר בינם לבין עובדי המטה בירושלים

חיים ביאור

עובדי רשות האוכלוסין פתחו אתמול (א') בעיצומים ועובדי מינהל התכנון יפתחו בעיצומים החל מהבוקר, בשל מחלוקות עם הנהלות המשרדים. השיבושים נעשים באישור הסתדרות עובדי המדינה. עובדי רשות האוכלוסין פתחו בעיצומים בשיא עונת הנסיעות לחו"ל. הם אינם מקבלים קהל בלשכות האוכלוסין, אך כן מפעילים את הלשכה בנתב"ג ואת השירות דרך האינטרנט.

העובדים אומרים שהסיבה לעיצומים הם מחסור בכוח אדם, שבגללו נפגע טיב השירות לקהל. לדבריהם, הם אינם מבקשים תוספת שכר, אלא תקנים חדשים שיפתרו את בעיית המחסור בכוח אדם, "הגורם לעומס עבודה בלתי רגיל".

עקב העיצומים מי שרוצה לחדש דרכון או להוציא דרכון, חייב לעשות שאת רק בלשכת רשות האוכלוסין בנתב"ג, שם הוא יצטרך לשלם אגרה בסך 1,120 שקל, במקום 280 שקל בלשכות שנסגרו לקהל. רשות האוכלוסין מסרה בתגובה כי בשנה האחרונה ננקטו שורה של צעדים כדי להקל על העובדים, על ידי תוספת של 50 תקני כוח אדם ופתיחת שלוש לשכות חדשות, כאשר שלוש לשכות חדשות צפויות להיפתח בקרוב.

גם עובדי מינהל התכנון והבניה יפתחו היום בעיצומים, בעקבות החלטת הממשלה להעביר את מינהל התכנון והבניה ולשכות התכנון ממשרד הפנים למשרד האוצר. לדברי דורון קרני, המחזיק בתיק עובדי המינהל מטעם ההסתדרות, עקב המעבר לאוצר, אופי העבודה ישתנה, דבר המחייב שייחתם הסכם קיבוצי שיפצה את העובדים על תוספת המטלות הצפויה להם.

צילום: גיל אליהו

לדברי קרני, העובדים דורשים בין היתר תשלום עבור השתתפות בישיבות מקצועיות והכנת תצהירים. כמו כן עובדי המינהל דורשים דרגות שכר אחידות לכל סוגי העובדים כפי שסוכם ברשות מקרקעי ישראל.

בתוך כך, מועצת הוועדים של המוסד לביטוח לאומי תתכנס היום בבית ההסתדרות בתל אביב כדי לאשר את טיוטת הסכם השכר הקיבוצי החדש עם משרד האוצר. ה"דובדבן" שבהסכם הוא מענק בסך 9,000 שקל לכל אחד מעובדי הביטוח הלאומי, שישולם בפריסה לשלוש פעימות החל ממועד החתימה על ההסכם, כאשר כל פעימה תהיה בכל שלושה חודשים. העילה למענק נעוצה בעובדה שב-4 השנים האחרונות לא עודכן הסכם השכר לעובדי הביטוח הלאומי. על פי ההסכם גם יקוצר זמן ההמתנה (פז"מ) של עובד בקידום לדרגה גבוהה יותר.

גורמים בהסתדרות אומרים שההסכם החדש גם נועד לפצות את עובדי הביטוח הלאומי על כך שמשכורתם תרד בקרוב ב-1,000 שקלים בממוצע בעקבות הוצאת הוועדות הרפואיות לערערים מהביטוח הלאומי לגורם חיצוני פרטי. עובדי הביטוח הלאומי שימשו עד כה כמזכירים בוועדות אלה. בקרב עובדי הסניפים של הביטוח הלאומי קיימת התמרמרות על כך שההסכם החדש אינו מבטיח השוואה של תנאי השכר בינם לבין עובדי המטה בירושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker