בית הדין לעבודה: המדינה פוגעת בזכויות המילואימניקים

לטענת התובעים, שני טייסי מילואים בחיל האוויר, המדינה מנכה שלא כדין משכר המשרתים במילואים סכומים שהיא אינה זכאית לנכותם

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב קבע הבוקר (א') שהמדינה פוגעת בזכויות של עובדי המדינה המשרתים במילואים ומפרה את חוק שירות מילואים.

השופט דורי ספיבק הורה, בתום דיון שנמשך כשלוש שנים, להשיב לאלפי עובדי המדינה שמשרתים במילואים ניכויים שנעשו משכרם, בסכומים של אלפי שקלים לכל עובד. מדובר בעובדי מדינה ששירתו במילואים בימי שישי ושבת, בחגים וימי חופשה מאז חודש 2008, מועד כניסתו לתוקף של חוק שירות מילואים תשס"ח 2008.

החוק קובע כי עובד המבצע את שירות המילואים שלו מעבר לשעות העבודה, או ביום מנוחה השבועית שלו או בחופשתו, זכאי הן לשכר עבודתו הרגיל והן לתגמולי מילואים. ואולם מתברר כי למרות הוראות החוק, עובדי המדינה מעולם לא קיבלו את תשלומים הללו המגיעים להם.

חיילי מילואים בתרגיל פתעצילום: גדי ימפל / דובר צה"ל

את התביעה נגד המדינה הגישו שני טייסי מילואים בחיל האוויר, שניהם עובדי המדינה. השניים טענו, באמצעות עו"ד חן בכר, שחלק גדול מימי המילואים שלהם מתקיימים בימי שישי.

לטענתם, המדינה מפירה את הוראות חוק המילואים בעניין. לדבריהם, ההסדר החוקי החדש קבע והבטיח כי משרת מילואים המצליח לעבוד בעבודתו הרגילה במהלך שירות המילואים, יהיה זכאי הן לשכר עבודה הרגיל והן לתגמולי המילואים, הסדר שהמדינה אינה מיישמת, שכן היא מנכה שלא כדין משכר המרתים במילואים סכומים שהיא אינה זכאית לנכותם.

על כן, טענו השניים, יש מקום לקבל את תביעתם ולאשרה כתביעה יצוגית, כשהקבוצה המיוצגת תהיה כל עובדי שירות המדינה שמבצעים או ביצעו שירות מילואים החל מ-1 באוגוסט 2008 בימי המנוחה השבועית או בחגים או בחופשות.

לאחר שבמשך שנים המדינה דבקה בעמדתה שלא נפל פגם באופן היישום של החוק על ידי, במאי האחרון הודיעה החשבת הכללית של משרד האוצר שהיא החליטה על השבת הפרשי השכר לכל העובדים ששירתו במילואים בימי שישי ושבת ובימי החופשה האחרים, כפי שדרשו התובעים.

במקביל ביקשה המדינה, באמצעות עו"ד דורית (יפרח) דרורי, למחוק את התביעה, מכיוון שהיא מקבלת על עצמה להשיב לעובדי המדינה את כל הכספים שתבעו שני הטייסים.

בית הדין סירב למחוק את התביעה והורה למדינה להשלים את תהליך השבת הכספים בתוך ארבעה חודשים. כן רבע שהמדינה תשלם לתובעים הוצאות ממשפט בסך כולל של 80 אלף שקל.

עו"ד בכר, שייצג את שני טייסי המילואים, אמר בתגובה כי "זהו פסק דין פורץ דרך, המשנה מצב קיים עבור אלפי עובדי מדינה המרשתים במילואים, ובכלל". לדבריו, ההליך החל כתביעה יצוגית ושמר על אופיו היצוגי גם לאחר שהוסב לתביעה פרטנית של שני אנשי מילואים, ובית הדין ניהול אותו מלכתחילה כהליך שתוצאותיו יחולו על כלל משרתי המילואים המועסקים בשירות המדינה. "משרתי המילואים מתייצבים כל אימת שהם מתבקשים לעשות כן והם אינם מבחינים בין ימי עבודה לימי שבת או חג ולכן על המדינה להתייצב לצידם ולקיים את החוקים שהיא עצמה מחוקקת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker