בשם הגמישות הניהולית: בתוך שש שנים עלה מספר "מפוטרי הקיץ" ב-70%

הסובלים העיקריים מאבטלת הקיץ הם עובדי ההוראה, שהיו כשליש מכלל המפוטרים בקיץ 2014 ■ מורות מפוטרות יותר ממורים, ומורות במגזרים החרדי והערבי יותר ממורות במגזר היהודי הלא-חרדי ■ שר הכלכלה דרעי: "מדובר בתופעה פסולה שנהפכה לנחלת הכלל"

טלי חרותי-סובר

יותר מ-15 אלף איש נרשמו בשירות התעסוקה ביולי־אוגוסט 2014, עלייה של 70% לעומת מספרם ב-2008 - כך עולה מנתוני שירות התעסוקה. בשנים האחרונות חלה עלייה ברורה ועקבית במספר מפוטרי הקיץ, שהגיע לשיא בקיץ אשתקד.

מעבודה שהכינה מחלקת התכנון של השירות עולה כי מפוטרי הקיץ אחראים לגידול של כ-15% במספר דורשי העבודה התובעים דמי אבטלה. מחלוקה לענפים עולה כי עובדי ההוראה נפגעים יותר מכל - כ-30% ממפוטרי הקיץ ב-2014 היו מורים. כ-5,000 מורים פוטרו בקיץ אשתקד, לעומת פחות מ-2,000 ב-2008. פיטורי הקיץ בענף הביאו לגידול של 147% באבטלת מורים.

הפגנה של מורי היל"הצילום: אייל טואג

הענף השני הסובל ביותר מהתופעה הוא המטפלים בילדים, שהיו 17% מכלל מפוטרי קיץ אשתקד. גם מספרם של המטפלים זינק בשש השנים האחרונות. פיטורי קיץ הביאו לגידול של 92% באבטלת מטפלים. במקום השלישי ברשימה נמצאים המאבטחים, שהיו 9% מכלל מפוטרי הקיץ שעבר. אלה ככל הנראה מועסקים בבתי ספר, וגם מספרם עולה בהתמדה והביא אשתקד לעלייה של 63% באבטלה בענף.

חיבור שלושת מגזרי המפוטרים העיקריים מעלה כי יותר ממחצית מכלל מפוטרי קיץ 2014 קשורים למערכת החינוך ולחופש הגדול. אין מדובר במועסקים קבועים אלא בעובדי קבלן ישירים (מאבטחים) או כאלה ששירותיהם נשכרו על בסיס זמני, המאפשר את פיטורי הקיץ (מורי הקבלן). בארגון השמירה אמנם טוענים כי הפיטורים אינם מורגשים מאחר שעובדי החברות המאוגדות בארגון מוסטים לעבודות אחרות. ואולם, נתוני שירות התעסוקה מראים כי יותר מ-1,000 מאבטחים מפוטרים מדי קיץ.

הכי נפגעות: נשים בפריפריה החברתית

חלוקה מגדרית וגיאוגרפית של המפוטרים מגלה כי לא כולם סובלים מהתופעה במידה שווה. מורים גברים, למשל, כמעט לא סובלים מתופעת פיטורי הקיץ, ומספרם בשש השנים שנבדקו היה נמוך מאוד. לעומת זאת, רבות מהמורות סובלות מהתופעה, ובעיקר מורות במגזר החרדי והערבי. כך, בעוד האבטלה בקרב מורות יהודיות לא־חרדיות עלה בקיץ אשתקד ב-73%, במגזר הערבי האבטלה בקרב מורות עלתה ב-175% ובמגזר החרדי ב-330%. זו ככל הנראה הסיבה לכך שח"כ יעקב מרגי (ש"ס) הזדעק לטפל בתופעה באמצעות חקיקה.

פילוח גיאוגרפי מוכיח כי התופעה קשה יותר בירושלים, שם מפוטרי הקיץ היו 29% מכלל תובעי דמי האבטלה ב-2013, ובמחוז דרום, שם מפוטרי קיץ היו 22% מתובעי דמי האבטלה. במחוזות צפון ודן התופעה מצומצמת יותר. התופעה בולטת גם בקרב יישובים באשכולות סוציו־אקונומיים נמוכים ובינוניים (6 ומטה), שבהם מפוטרי קיץ היו 19% ו-18% בהתאמה מכלל המובטלים, ובולטת פחות ביישובים מבוססים, שבהם 10% בלבד מבין המובטלים היו מפוטרי קיץ.

נתון מעניין נוסף הוא משך התופעה של מפוטרי קיץ, קרי כמה שנים ברציפות סובלים העובדים מפיטורים חוזרים. הנתונים מראים כי בעבור כשליש ממפוטרי הקיץ ב-2013 זו היתה השנה החמישית או יותר ברציפות בלשכת התעסוקה, וכי בעבור 55% מכלל המפוטרים זוהי שנה שלישית או יותר שהם חוזרים ללשכת התעסוקה בקיץ.

כיצד ייתכן שהנושא אינו תופס כותרות בכל שנה? התשובה לכך היא שהגידול החד אינו נכלל בפרסומים החודשיים של הלשכה המרכזית לססטיסטיקה ושל שירות התעסוקה העוסקים באבטלה, משום שאלה מציגים נתונים מנוכי עונתיות הכוללים תיקון סטטיסטי שמעלים מהנתונים המקוריים דפוסים שחוזרים על עצמם מדי שנה.

באחרונה הורה שר הכלכלה, אריה דרעי, לשירות התעסוקה להקל על מפוטרי הקיץ. "מדובר בתופעה פסולה שנהפכה לצערנו לנחלת הכלל", אמר דרעי, "ויש לטפל בה במהירות". בשלב זה יידרשו מפוטרי הקיץ להתייצב פחות פעמים בלשכה כדי לקבל את דמי האבטלה ליולי־אוגוסט.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker