רשת יוטבתה בעיר הואשמה בשורה של הפרות חוק; לא שילמה שכר

מהכרעת הדין עולה שהרשת ביצעה עבירות של העסקה ללא הפסקה, שילמה שכר נמוך משכר המינימום ולא מסרה תלושי שכר

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
חיים ביאור

בית הדין האיזורי לעבודה בירושלים הרשיע אתמול את רשת המסעדות יוטבתה בעיר ואת המנכ"ל גבריאל וולס, בשורת הפרות של חוקי העבודה כלפי צעירים, רובם בני נוער, שהעסיקה. גזר הדין יינתן מאוחר יותר.

מהכרעת הדין של השופטת רחל בר"ג-הירשברג עולה שהרשת ביצעה עבירות של העסקה ללא הפסקה, שילמה שכר נמוך משכר המינימום, לא מסרה תלושי שכר, לא ניהלה רישום של ימי חופשה שלא שילמה פידיון ימי חופשה לעובדים שסיימו את עבודתם במסעדה, ולא מסרה תלושי שכר וכן מסרה תלושי שכר שלא כללו את כל פרטי התשלומים. המנכ"ל וולס הואשם בשל כך שהוא נושא באחריות מנהלים לעבירות אלה.

וולס, שיוצג על ידי עו"ד רמי שר ישראל, טען להגנתו כי ניהל ישיבות חודשיות של מנהלי הסניפים, בהן הדגיש בין היתר את חשיבות העמידה בכל חוקי העבודה. לטענתו, במהלך ביקוריו סניפי הרשת, לא שמע תלונה מצד העובדים על הפרת חוקי העבודה כלפיהם.

מסעדת יטבתה בעירצילום: עופר וקנין

ואולם השופטת בר"ג-הירשברג קבעה כי העבירות המיוחסות לרשת ולמנהלה הן עבירות שניתן היה להבטיח, בקלות יחסית שלא יבוצעו וזאת באמצעות יצירת משטר תאגידי מתאים. השופטת דחתה את הטענה של הרשת ומנהלה שלא ניתן להבטיח, באמצעי ניהול פשוטים, שעובדים יקבלו את ההפסקות שהם זכאים להן.

במהלך המשפט העידו עובדים שהועסקו ביוטבתה בעיר, שלא ניתנה להם הפסקה מסודרת בת חצי שעה, כנדרש בחוק, אלא רק הפסקות קצרות בנות כמה דקות, שלעתים נקטעו בשל צרכי העבודה. מלצרים העידו כי ההפסקה היחידה שניתנה להם היתה לצורך אכילה שגם היא היתה קצרה מהנדרש.

השופטת בר"ג הירשברג קיבלה את טענת יוטבתה בעיר כי בחקירת המדינה נגדה נפלו פגמים רבים. כך, לדוגמא החוקר מטעם משרד התמ"ת (כיום משרד הכלכלה) לא תישאל את המנהל של אחת המסעדות שבהן התגלו הפרות החוק העיקריות, כמו כן החוקר רשם ביודעין פרטים לא נכונים מפיה של אחת העובדות, ונראה היה שמטרתו היתה לצאת ידי חובה לצורך הכנת כתב האישום ולא להוציא את האמת לאור. ואולם השופטת ציטטה את קביעתו של בית המשפט העליון ולפיה מחדלי חקירה אין בהם כשלעצמם כדי להביא לזיכויו של נאשם, אם הונחה תשתית ראייתי מספקת להוכחת אשמתו. לפיכך היא קבעה שגם במקרה זה מחדלי החקירה אינם משפיעים על כלל כתב האישום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker