חקלאים לוינשטיין: להוציא מחוק ההסדרים את הרפורמות בחקלאות

התאחדות החקלאים טוענת הכללת הרפורמות בחוק - בהן בענפי הביצים, הפטם והדגים - הם בגדר ביזיון של הכנסת, בהסתמך על החלטת בג"ץ

חיים ביאור

ראשי תנועת המושבים, התנועה הקיבוצית והתאחדות חקלאי ישראל פנו אתמול ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בדרישה להוציא מחוק ההסדרים את הרפורמות המתוכננות בחלק מענפי החקלאות.

בפנייה נאמר כי בחוק ההסדרים, שבו צפויה הממשלה לדון בעוד כמה ימים, כלולות הצעות של משרד האוצר כגון ביטול המכסות בענף הצאן, רפורמות בענפי הביצים, הפטם והדגים, וביטול מועצת הצמחים. הארגונים מאיימים בפנייה לבג"ץ אם לא יוסרו נושאים אלה מחוק ההסדרים.

לדבריהם, לפני 12 שנה התייחס בג"ץ לנושא וקבע כי השימוש במנגנון של חוק ההסדרים הוא בעייתי בהליך הדמוקרטי התקין, מקשה על קיומו של דיון מעמיק, ועלול לפגום בתוצר של הליך החקיקה.

במקביל, הודיעו הארגונים כי יפנו ליו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, בטענה שהכללת המהלכים הצפויים בחקלאות בחוק ההסדרים הם בגדר ביזיון הכנסת, בהסתמך על החלטת בג"ץ. זאת, מכיוון שבג"ץ החליט באותו פסק דין כי "מנגנון החקיקה של חוק ההסדרים אינו יכול לעמוד אל מול חשיבותו של עקרון הפרדת הרשויות ועקרונות המשטר הדמוקרטי".

לטענתם, "זהו מחטף חמור של המדינה, שנדחה בעבר על ידי הכנסת ויגרום לפגיעה קשה באלפי משפחות של חקלאים. התועלת לצרכן תהיה שולית, כי הרפורמות המוצעות יעלו את המחירים".

עובד זר נוהג על טרקטור בערבה
חקלאות בערבהצילום: עופר וקנין

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker