העסקה קבלנית

ההסתדרות נערכת לשביתה; תקיים מחרתיים הפגנת אלפים בתל אביב

עד כה לא הושגה התקדמות במשא ומתן בין יו"ר ההסתדרות ניסנקורן לבין שר האוצר כחלון בעניין דרישת ההסתדרות להפסיק את תופעת ההעסקה הקבלנית

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
חיים ביאור

נערכת לשביתה הכללית שהיא תקיים החל מיום רביעי הבא. מחרתיים (ה') ישתתפו אלפים בהפגנה במרכז תל אביב נגד .

על קיום ההפגנה הוחלט בהסתדרות, לאחר שעד כה לא הושגה התקדמות במשא ומתן בין יו"ר ההסתדרות, , לבין שר האוצר, , בעניין דרישת ההסתדרות להפסיק את תופעת ההעסקה הקבלנית בכל הקשור לעובדי קבלן המועסקים בתפקידי ליבה בארגונים, בדרך כלל כתף אל כתף עם העובדים הקבועים. דרישת ההסתדרות היא שעובדים אלה יהפכו לעובדים מן המניין.

מדובר, בין היתר, בעובדים סוציאליים ברשויות המקומיות, שרבים מהם מועסקים באמצעות עמותות, מורים, המועסקים באמצעות עמותות, אחיות בתי ספר, המאבטחים בפתח המשרדים הממשלתיים וכן עובדי הניקיון בבתי החולים (להבדיל מעובדי הניקיון במסדרונות המשרדים, שאותם ההסתדרות אינה דורשת להעביר להעסקה ישירה).

משה כחלוןצילום: גיל כהן מגן

משרד האוצר אינו שולל את הדרישה להעביר את עובדי הקבלן שבתפקידי ליבה להעסקה ישירה, אך מתנה זאת בהסכמת ההסתדרות להנהגת "גמישות ניהולית" במשרדי הממשלה, באופן שהנהלות המשרדים יוכלו לפטר בקלות רבה יותר עובדים שביצועיהם חלשים או לנייד אותם בין מחלקות לפי צרכי הארגון.

"אני מצר על כך שפקידי האוצר אינם מבינים את הבעיה החברתית ואת המסר השגוי בהעסקת עובדי קבלן", אמר היום ניסקורן. הוא הביע תקווה שבימים הקרובים יימצא פתרון למחלוקות בין ההסתדרות לאוצר, "אבל אם לא תחול התקדמות במו"מ, נמצא לשביתה כללית", אמר.

בנוסף להפגנה של ההסתדרות, ביום שישי צפויה בתל אביב הפגנה של עובדים סוציאליים מתנועת "עתידנו", הדורשים שיפור משמעותי של תנאי העסקתם, על רקע אכזבתם מהסכם שכר שנחתם עמם לפני ארבע שנים.

במקביל, הנהלת חברת HOT מובייל החליטה לקלוט בהעסקה ישירה 30 עובדי קבלן המועסקים בה. עובדים אלה יהנו מכל התנאים והזכויות הכספיות החלים על העובדים הקבועים של החברה. מחצית מעובדי הקבלן בחברה ייקלטו בהעסקה ישירה באוגוסט הקרוב, ואילו המחצית השנייה - בינואר 2016.

המהלך יבוצע בעקבות הסכם העבודה הקיבוצי, שנחתם ב-HOT מובייל באפריל האחרון בין הנהלת החברה להסתדרות, שהסדיר את מעברם של עובדים בחטיבת ההנדסה של החברה למיזם הרשת המשותף שהוקם עם פרטנר. במסגרת ההסכם דרשו ההסתדרות וועד העובדים את קליטתם הישירה של עובדי הקבלן.

מחר צפויה אסיפת מחאה של הפסיכולוגים והעובדים הסוציאלים במשרד הבריאות, שבה הם יחליטו אם להחריף את העיצומים שהם נוקטים על רקע כניסתה לתוקף של הרפורמה בבריאות הנפש, ב-1 ביולי האחרון.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן
יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורןצילום: יוסי זמיר

הפסיכולוגים והעובדים הסוציאלים בענף בריאות הנפש נוקטים עיצומים לנוכח סירוב משרד הבריאות לחתום על הסכם קיבוצי, שיבטיח כי איש מהם לא יפוטר בשל יישום הרפורמה, שבמסגרתה הועברה האחריות הביטוחית בתחום בריאות הנפש בקהילה - מהמדינה לקופות החולים. החשש של הפסיכולוגים והעובדים הסוציאלים הוא מפני סגירת התחנות לבריאות הנפש (שבבעלות המדינה), דבר שיוביל, לטענתם, לפיטורי עובדים.

בסביבתו של שר האוצר, כחלון, אמרו בתגובה כי "יו"ר ההסתדרות נחוש לקיים שביתה, ויהי מה, כנראה מסיבות פוליטיות או פנים ארגוניות. שר האוצר מתייחס באהדה לצורך לטפל בבעיית ההעסקה הקבלנית במגזר הציבורי לפי מתווה שהוא מגבש כעת, ובהסתדרות עצמה יודעים שהשביתה היא מיותרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker