השרים דרעי ושלום: "פנסיה" לעובדים זרים - אבל רק כשיעזבו את הארץ

השרים מקדמים את היוזמה שהוצעה בחוק המסתננים ■ מטרת היוזמה: לספק תמריץ חיובי לעובדים הזרים בסיעוד ובבנייה לצאת מישראל בתום שהייתם החוקית

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שר הכלכלה אריה דרעי ושר הפנים סילבן שלום יוזמים תקנות חדשות שיסדירו את תנאי ההעסקה של העובדים הזרים, לפיהן מעסיקי עובדים זרים בענפי הסיעוד והבנייה יפקידו עבור העובדים כספים בפיקדון מיוחד. העובדים יוכלו לקבל לידיהם את הכספים ביום בו יעזבו את ישראל בחזרה לארצותיהם.

לפי הצעת דרעי ושלום, הפקדת הכספים של חברות סיעוד ומעסיקים בענף הבנייה לטובת העובד הזר תהיה בגדר חובה, בעוד שמעסיקים פרטיים של עובדי סיעוד זרים יוכלו לבחור אם לעשות כן. מתן כספי הפיקדון יהיה מותנה, על פי הצעתם, ביציאתו של העובד הזר מישראל עם פקיעתו של רישיון הישיבה שניתן לו.

אריה דרעי ודלת היציאהצילום: אמיל סלמן

מטרת היוזמה, שעדיין נדרשת להסכמת משרד האוצר, היא לספק תמריץ חיובי לעובדים הזרים בענפי הסיעוד והבנייה לצאת מישראל בתום תקופת שהייתם החוקית. כיום חלק מהעובדים הללו מנסים להישאר בארץ בשיטות שונות, גם לאחר שרישיונם פג.

דרעי ושלום אינם מפרטים את גובה הסכומים שהמעסיקים יפקידו עבור עובדיהם הזרים, שמספרם נאמד בעשרות אלפים, אך נודע ל-TheMarker כי בענף הבנייה ההפקדה תהיה בסך 700 שקל בחודש. חברות הסיעוד יפקידו סכום חודשי השווה להפרשות המעסיק לפנסיה, או סכום גבוה מזה שייקבע בהסכם בין החברה לבין מזמין השירות (כגון הביטוח הלאומי או משרד הביטחון). המטופל הסיעודי הפרטי יהיה רשאי להפקיד כל סכום, עד לגובה ההפרשה לפנסיה לפי צו ההרחבה הקיים במשק.

כספי הפיקדון יימסרו לעובד הזר בתום תקופת הרישיון שבידיו. אם הוא ימשיך לשהות בישראל ללא אשרה, המעסיק ינכה אחוזים מסכום הפיקדון, באופן יחסי לתקופה שחלפה בתום הרישיון החוקי שבידיו, ועד למועד עזיבתו את ישראל. עם זאת, במקרים שבהם יתברר כי נבצר מהעובד לצאת מישראל מיד לאחר שפג רישיונו, או שבתום לב הוא המשיך לשהות בארץ מעבר לתקופה החוקית של הרישיון, ניתן יהיה לשקול שלא לנכות מסכום הפיקדון, או לנכות אחוזים פחותים יותר מהסכום הקבוע בתקנות הפיקדון.

סילבן שלוםצילום: אמיל סלמן

במקרה בו נפטר העובד הזר בטרם עזב את ישראל והיה זכאי לקבל את כספי הפיקדון, יועברו הכספים לקרוב משפחתו מהדרגה הראשונה. אם לא נקבע מוטב - הכספים יועברו לחשבון הבנק המתנהל על שם העובד שנפטר.

דרעי אמר בנוגע ליוזמה כי "תקנות הפיקדון מספקות לעובד הזר מענה חלופי לצבירת פנסיה; שומרות על המעסיקים בכך שמסדירות את החובות המוטלות עליהם ביחס לעובדיהם וגם מהוות מנגנון המעודד את יציאת העובדים הזרים מהארץ בתום תקופת עבודתם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker