הקנס של נילי פריאל, אשתו של אהוד ברק, על העסקת עובדת זרה: 22 אלף שקל

בית המשפט קבע כי מדובר בעבירה שביסודה מניע כלכלי ולכן יש להטיל בגינה סנקציה כספית הרתעתית ■ מאידך, אמרה השופטת, עומדת לזכות נילי פריאל עדותה של העובדת כי היא קיבלה את כל זכויותיה

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

בית הדין האיזורי לעבודה בתל אביב הטיל על נילי פריאל, רעייתו של שר הביטחון לשעבר אהוד ברק, קנס בסך 22 אלף שקל, בשל העסקת עובדת זרה בעבודות בית, למרות שמדובר היה בעובדת בתחום הסיעוד בלבד.

פריאל העסיקה את עובדת הסיעוד בעבודות בית במשך 7 חודשים, כאשר מרבית התקופה העובדת הועסקה באשרה של עובדת סיעוד ולאחר מכן ללא כל אשרה, בלא חוזה ולא ביטוח רפואי.

נילי פריאל לצד בעלה אהוד ברק ב-2011צילום: חגי פריד

פריאל הודתה בעובדות שבבסיס כתב האישום נגדה, אך טענה כי בוצעה כלפיה אכיפה בררנית. לדבריה, העובדת הועסקה שעות אחדות בשבוע בלבד במשק הבית. עוד היא טענה כי יש להקל בעונשה, מכיוון שהיא הודתה בהזדמנות הראשונה שניתנה לה והביעה חרטה על מעשיה, עוד בחקירתה במשרד התמ"ת (כיום משרד הכלכלה).

מנגד, פרקליטות המדינה טענה כי העסקת עובדים זרים מתחום הסיעוד כעובדי משק בית, ללא היתר או אשרה, הפכה למכת מדינה ובעיה חברתית ומוסרית ולכן יש להטיל קנס משמעותי וראוי, תוך החמרת הענישה. באשר ללקיחת האחריות על ידי פריאל, טענה הפרקליטות שהיא עשתה זאת לאחר הפרסום בעיתון ואין זה שונה מביקורת של פקח.

השופטת אורנית אגסי קבעה כי מדובר בעבירה שביסודה מניע כלכלי ולכן יש להטיל בגינה סנקציה כספית הרתעתית, בשל ההשלכות החברתיות והמוסריות הנלוות אליה. מאידך, אמרה השופטת, עומדת לזכות הנאשמת עדותה של העובדת כי היא קיבלה את כל זכויותיה הכספיות וכי הנאשמת נהגה כלפיה בהגינות. עוד אמרה השופטת כי העבירות מצד פריאל בוצעו במסגרת העסקה של עובדת אחת בעבודה חלקית ביותר לתקופה של 7 חודשים.

לפיכך, השופטת אגסי גזרה על פריאל קנס שהוא מעט מעל הרף הנמוך, בסך 22 אלף שקל. כמו כן פריאל נאלצה לחתום על התחייבות להימנע מביצוע עבירה מסוג זה בסך 58,400 שקל למשל 3 שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker