גימלאי המדינה יוצאים למאבק: "נדרשת הצמדת הגמלה לשכר הממוצע במשק"

בפגישה שהתקיימה בימים האחרונים בין ועדי גימלאים שונים, הוחלט על שיתוף פעולה בנושאים הקשורים להטבת התנאים ■ "פגעו בנו", אומרת דליה אביטל המייצגת קבוצה מגימלאי הסתדרות המורים, "נעשה כל מאמץ כדי לעצור את שחיקת הגימלה"

טלי חרותי-סובר

כבר מספר שנים גימלאי הסתדרות המורים אינם מרוצים מן התנאים שכפתה עליהם תוכנית אופק חדש ב-2007. "עד אז היתה הגימלה שלנו  צמודה לתנאי שכרם של המורים הפעילים"' אומרת דליה אביטל, יו"ר "יחד", עמותת גמלאי הסתדרות המורים. "אלא שמאז היא צמודה למדד המחירים לצרכן, מה שגרם לשחיקה מתמשכת בגמלה הנמוכה ממילא, העלולה להכניס אותם בהמשך לתזזית ומערבולת קיומית בסיסית ללא אופציה לפתרון", אומרת אביטל. 

השבוע נפגשו יו"ר העמותה, שמטרתה שיפור תנאי שכר הגמלאים ומימוש הזכויות שנשללו באופן לא לגיטימי, וחבריה, עם נציגי עובדים מוועדי גימלאים אחרים, כולם עובדי מדינה לשעבר. במפגש נכחו נציגי גימלאי השוטרים ושב"ס, נציגי גימלאי רכבת ישראל, אגד והעובדים הסוציאליים, האחיות, הרופאים ועוד.

כולם הביעו חשש כבד כי מצבם המידרדר של המורים יהיה גם מנת חלקם בשל השחיקה המתמשכת בקצבאותיהם. לאחר דיון הוחלט על שיתוף פעולה כולל במטרה לדאוג כי הגמלה של עובדי המדינה תוצמד לשכר הממוצע במשק בהתאמה לתנאי שכר חברי כנסת ובכירים מסקטורים שונים, במקום הצמדתה למדד הצרכן. הנציגים כבר קבעו פגישות עם השרה גילה גמליאל, ח"כ שמולי איציק ,ח"כ נחמן שי ועם יו"ר ארגון הגמלאים בהסתדרות הכללית שמואל מזרחי.

מורים בתל אביב מפגינים נגד רפורמת אופק חדש עם חתימתה צילום: דן קינן

במידה והפגישות לא יישאו פרי הם מתכננים לצאת להפגנה. במקביל הם דורשים כי הקרן שהוקמה על ידי המדינה למען גימלאיה, ומתופעלת על ידי ההסתדרות (אך מעשית פעילותה חלשה מאוד, ופיקוח המדינה דל) אכן תיפנה לכלל הגימלאים שייהנו ממנה.

"באשר למורים הסובלים גם היום, במידת הצורך קיימת אפשרות להתאגד ולהגיש תביעה בבית משפט השלום. זו תהיה תביעה ייצוגית כנגד ארגוני המורים ומשרד האוצר על עושק אפליה, קיפוח, הפרת אמונים, הפרת חוזה, רשלנות גסה, חוסר תום לב וזדון", אומרת אביטל. "לתביעה זו סיכויי הצלחה גבוהים. היא תיאלץ את גורמי העוולה להתגונן בפנינו ותעורר הד ציבורי ענק כאשר נחשוף מעשי העוולה באמצעי התקשורת. נעשה הכל כדי להשיב את זכותנו לקבל את תנאי העובדים הפעילים כמו בעבר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker