כחלון מנסה להסיר את איום השביתה של ההסתדרות

שר האוצר משה כחלון נפגש היום עם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, בניסיון למנוע את השביתה הכללית - הפגישה הסתיימה ללא תוצאות

חיים ביאור

שר האוצר משה כחלון נפגש היום עם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, בניסיון למנוע את השביתה הכללית במגזר הציבורי עליה הכריזה אתמול ההסתדרות והמיועדת להתחיל ב-22 ביולי. עילת השביתה היא תופעת ההעסקה של עובדי קבלן במגזר הציבורי.

הפגישה בין השניים הסתיימה ללא תוצאות, אך הם קבעו להיפגש שוב היום שני הקרוב. שתי הפגישות בין כחלון לניסנקורן נקבעו, לאחר שבשיחות וניהל ניסנקורן עם הדרג המקצועי של האוצר - הממונה על התקציבים אמיר לוי והממונה על השכר והסכמי עבודה במשרד קובי אמסלם - לא הושגה הסכמה.

אתמול עדיין לא נקבעה פגישה נוספת בדרג המקצועי ובהסתדרות טוענים כי דרושה מעורבות פעילה של כחלון, לנוכח התבטאויותיו לפני הבחירות האחרונות ולאחר כניסתו לתפקידו - בזכות העסקה ישירה של עובדי המדינה.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן
יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורןצילום: עופר וקנין

ההסתדרות דורשת להפסיק את שיטת ההעסקה הקבלנית במשרדי הממשלה, ברשויות המקומיות ובשאר התאגידים שבמגזר הציבורי ולהעביר את העובדים למסגרת של העסקה ישירה.

הדרישה להעסקה ישירה אינה מתייחסת לכלל עובדי הקבלן, אלא רק לעובדי הקבלן בתפקידי הליבה: מורים, עובדים סוציאלים, כלכלנים, פסיכולוגים, אחיות בתי הספר ועובדי מקצועות תומכי רפואה, המועסקים "כתף אל כתף" עם העובדים הקבועים. הדרישה להעסקה ישירה אינה נוגעת לעובדי הניקיון, פרט לעובדי הניקיון בבתי החולים, שעבודתם נחשבת לחלק מהשירות הרפואי. הדרישה גם אינה נוגעת שומרים ומאבטחים, פרט למאבטחים המוצבים בכניסה למשרדי הממשלה.

ראש אגף התקציבים לוי והממונה על השכר אמסלם, לא דחו את דרישות ההסתדרות לצמצמם משמעותית את היקף ההעסקה הקבלנית, אך הם היתנו את הסכמתם לדרישה זו בכך שתונהג "גמישות ניהולית" , במסגרתה הנהלות המשרדים יוכלו באופן פשוט יותר לפטר עובדים שאיכות עבודתם נמוכה וגם לנייד עובדים בין תפקידים ובין מחלקות, בהתאם לצרכי הארגון. התניה זו של אנשי האוצר היא כמעט בלתי אפשרית מבחינת ההסתדרות, מכיוון שכל תכליתם של ההסכמים הקיבוציים עליהם היא חתומה, כמו גם תפקידם של הוועדים הפועלים מטעמה, היא למנוע פיטורים חד צדדיים של עובדים, פרט למקרים קיצוניים.

הנושא השני שההסתדרות החלה לדון בו עם הצוותים המקצועיים של האוצר הוא דרישתה לתוספת שכר של 5% - 7% לעובדי המגזר הציבורי, בפריסה לשנים אחדות. ההכרזה על השביתה הצפויה בעניין עובדי הקבלן, מכוונת, לדעת מקורבים לנושא, לאותת לאוצר שההסתדרות נחושה לפעול גם בתחום של העלאת שכר משמעותית לעובדים אלה, המונים כ-700 אלף. ואולם ניסנקורן דחה אתמול הערכות אלה וטען שאין קשר בין המאבק נגד ההעסקה הקבלנית לבין זה הצפוי על תוספת השכר. הכרזנו על סכסוך עבודה בעניין עובדי הקבלן לא לפני חודש, אלא כבר בנובמבר 2014. זה נושא מרכזי שאנו רוצים לפתור, ללא קשר לכך שעובדי המגזר הציבורי רשאים לדרוש תוספת שכר", הוא אמר. להערכתו, מספר עובדי הקבלן במקצועות הליבה שההסתדרות דורשת להכניסם להעסקה ישירה הוא עשרות אלפים.

נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, אמר אתמול כי "הכרזת השביתה מיותרת. סוגיות עובדי הקבלן ותוספת השכר מחייבים מחייבים דיון מעמיק, כי יש להם גם היבטים תקציביים וזה אינו יכול לעשות תחת איום שביתה. אינני תומך בעבודה קבלנית, אבל אי אפשר לדבר על כך באופן טוטלי. יש מקרים שבהם יש להעסיק עובדי קבלן ויש מקרים בהם לא ניתן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker